Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo maže ze zákona Zemanovy návrhy. Žalobce chtějí hlídat politici

Česko

  17:26
PRAHA - Náměstek ministryně spravedlnosti chce zabránit „zdivočení státních zástupců“, šéf žalobců Pavel Zeman se zlobí. „Návrhy jdou proti zásadám zákona,“ tvrdí. Z původního zákona o státním zastupitelství, který loni stáhla ze sněmovny Rusnokova vláda, totiž zřejmě vypadne několik klíčových bodů.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková. foto: MAFRA- Michal Šula

V nejvyšších patrech české justice se zřejmě v příštích týdnech a měsících svede souboj o podobu novely zákona o státním zastupitelství. Ministerstvo spravedlnosti dostalo od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) čas do konce roku, aby návrh připravilo.

Návrhy jdou proti zásadám zákona, zlobí se Zeman

Šéf žalobců Pavel Zeman s nastíněným omezením nezávislosti zásadně nesouhlasí.

"Takové úvahy jsou nejen proti zásadám nově připravovaného zákona o státním zastupitelství, ale jdou i proti zásadám současného zákona, a dokonce i proti směru, který byl vytčen zřízením státního zastupitelství v roce 1993. Systém byl tehdy nastaven tak, aby se omezil vliv moci výkonné na činnost státního zastupitelství, aby veřejná žaloba fungovala skutečně demokraticky," uvedl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl v kauze tří exposlanců.

Pavel Zeman.

Zeman označil úvahy náměstka Pelikána za překvapivé a nepodložené žádným právním argumentem. Zkritizoval také to, že se o nich dověděl z tisku.

"Tyto nápady pana náměstka Pelikána se pohybují naprosto mimo rámec věcného záměru zákona schváleného vládou. To znamená, že bude-li chtít ministerstvo spravedlnosti postupovat tímto směrem, tak musí zcela zákonitě vypracovat nový věcný záměr a ten se musí schválit vládou," podotkl Zeman.
čtk

Největší odpor, jak zjistily LN, lze očekávat od nejvyššího žalobce Pavla Zemana, který několik let prosazuje větší nezávislost státních zástupců. Marně -  ministryně spravedlnosti Helena Válková (nestr. za ANO) s ní nepočítá.

"Hlavní změnu oproti původní novele představuje posun v těžišti. Kontrola nad státními zástupci by se měla vrátit do exekutivy," popsal LN základní filozofické východisko Robert Pelikán, první náměstek ministryně Válkové, který má přípravu zákona na starosti.

Na adresu původní verze, na jejíž přípravě se podílel právě Zeman a kterou loni stáhla z projednávání v Poslanecké sněmovně exministryně spravedlnosti Marie Benešová, nešetří kritikou.

Podle Pelikána se Česko jen těsně vyhnulo situaci, v níž by se státní zástupci vymkli demokratické kontrole. "Hrozilo, že u nás vznikne čtvrtá moc ve státě. Státní zástupci by nebyli nikým a ničím kontrolovaní."

Co tedy má být obsahem novely z dílny ministryně Válkové? Ze zákona vypadne několik klíčových prvků, které obsahovala původní předloha.

Neměnit, co funguje

Jedním z nich je i vybudování protikorupčního speciálu, který měl při Nejvyšším státním zastupitelství sdružovat vybrané žalobce se zaměřením na boj s kriminalitou v nejvyšších patrech politiky, státního aparátu a byznysu.

"Chceme primárně zachovat systém, který se v principu osvědčil. Nechceme sahat do něčeho, co funguje," přiblížil náměstek Pelikán. Odkázal tím na práci odborů závažné hospodářské a finanční kriminality při vrchních státních zastupitelstvích v Praze
a Olomouci.

Právě v jejich gesci jsou nyní ty nejznámější kauzy, jako například obžaloba Marka Dalíka či kauza expremiéra Nečase a jeho nynější manželky, známá jako Nagygate. I za současné legislativní úpravy se dle Pelikána žalobci pouštějí do případů s vazbami
na politiku.

Zevnitř soustavy státního zastupitelství nicméně zaznívá, že výsledky zmíněných odborů v minulosti nebyly valné.

Celý článek najdete ve středecních Lidových novinách.

Autoři: