Čtvrtek 29. srpna 2024, svátek má Evelína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zločinci si volají přes internet

Česko

  8:31
PRAHA - Policejní odposlechy mobilních telefonů? Zapomeňte. Dnes se zločinecké organizace domlouvají mnohem rafinovanějším způsobem. Přes internet.

Telefonování přes internet foto: Siemens Reprofoto

Dosud bezradná policie nicméně věří, že již našla způsob, jak se na zločince na síti „napíchnout“. V rámci speciálního projektu a s pomocí milionů od Evropské unie nakoupila zvláštní dešifrovací zařízení.

Potvrdil to i šéf útvaru odhalovaní korupce a finanční kriminality Jiří Novák. „Pokud někdo něco dělá a komunikuje tímto kanálem, tak je prostě logická možnost to vidět a zaznamenat. Právě na tyto novinky se chceme zaměřit. Jsou to okruhy, které nechceme, aby nám zůstaly uzavřené,“ prohlásil Novák. Prakticky stoprocentní anonymitu v dnešní době zaručuje například velmi rozšířený software Skype. Ten slouží k telefonování, posílání zpráv, souborů a díky složitému šifrování znemožňuje třetím osobám zjistit obsah rozhovoru.

Uvozovky dolníSmyslem těchto investic je vidět, dokumentovat a dokázat. Bez ohledu na to, jak moderní technologie a software pachatelé trestné činnosti používají.Uvozovky horní

Právě nově pořízený aparát má zločincům jejich anonymitu na síti výrazně zkomplikovat. Odborníci na IT technologie však možnost odposlechu přes internet zpochybňují. „Pokud si data aplikace sama šifruje, jako je tomu třeba u Skypu, tak policie nemá žádnou šanci zjistit její obsah,“ tvrdí IT expert Jiří Peterka.

Policie ovšem věří v úspěch. V uplynulých měsících absolvovalo na 114 policistů a státních zástupců stáž u svých německých kolegů. Zaměřovali se především na potírání praní špinavých peněz.

Policisté jsou přesvědčeni, že i tak zabezpečený software, jako je Skype, je možné odposlouchávat. „Není to jedno zařízení, které bychom připojili a ono to fungovalo. Je to celá kompletní technologie. Prostředky, které se k tomu používají, jsou však do značné míry důvěrné,“ vysvětluje šéf protikorupční policie Novák. „Smyslem těchto investic je vidět, dokumentovat a dokázat. Bez ohledu na to, jak moderní technologie a software pachatelé trestné činnosti používají,“ říká Novák.

Expert na internetovou bezpečnost Radek Smolík ze společnosti Symantec se ale domnívá, že odposlouchávat Skype je velmi problematické. „Pokud ten gauner použije právě Skype, jde do tuhého. Ten provoz je šifrovaný a navíc je sdílen obrovským počtem uživatelů. Právě z těchto sdílených prostředků je těžké někoho vylovit,“ dodává Smolík. Podle něj může policie úspěšně používat tzv. snifry.

„To je zařízení na vyčmuchávání obsahu ze sítě. Toto zařízení umí vybírat konkrétní IP (unikátní počítačové číslo) adresy, nebo určité protokoly. Oni jsou potom schopni rozpoznat ta skutečná data, která komunikace nese,“ vysvětluje Smolík. Tak mohou policisté kontrolovat, s kým konkrétní IP adresa komunikuje, co posílá, co přijímá.
„Vcelku je toto technicky proveditelné,“ potvrzuje Smolík.

Dnes má policie celkem 600 nových internetových expertů, kromě nich se v Německu školili i čeští státní zástupci. „Nás účast na tomto projektu staví do pozice partnerů a spolupráce bude nadále pokračovat,“ míní Novák.

Policisté věří, že nová technologie jim významně pomůže i v boji proti tak významnému problému, jaký v současné Evropě představují pedofilní gangy. Ty využívají internet jako své hlavní médium.

 

Mám HIV, partnera i syna. HIV už není rozsudek smrti
Mám HIV, partnera i syna. HIV už není rozsudek smrti

V dalším díle podcastu Nebuď mimo jsme si povídali o tom, jaké to je žít s nákazou virem HIV. Překvapivé informace o možnostech léčby přišla...