Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jak skloubit historické s moderním, aby se architekt nasytil a památkář zůstal celý? V Melbourne vědí

Památkově chráněný dům se zepředu vůbec nezměnil. Vše důležité se odehrálo až vzadu. Aby to nebylo příliš nápadné, pohledum brání i relativně vysoká garáž. foto: STAVROS SAKELLARIS, ANDE BUNBURY

Když má dům historickou hodnotu, může být složité jej upravit pro moderní potřeby. V Austrálii je v posledních měsících vidět celá řada projektů, kde se u přístaveb udělalo vše pro (povinné) zachování původního viktoriánského průčelí s verandou. Mají pro to hezké anglické sousloví heritage cottage, česky v australském kontextu něco jako památkově chráněný dřevěný domek. To hlavní se vždy odehrává ukryto před zraky kolemjdoucích.
  11:00

Projekt na fotografiích v centru Melbourne od architektky Ande Bunbury ukazuje, jak se na to obvykle jde. Z ulice to vypadá jako tradiční dům, v tomto případě 120 let starý s cennými a hlavně neporušenými dobovými detaily. Na nic z toho památkáři nedovolili sáhnout. Až z odstupu je znát, že je budova dále vzadu o patro vyšší.

Pohledům má bránit i relativně vysoká „hradba“ garáže, která z ulice ztěžuje odhalení poměrně velké přístavby. V tomto konkrétním případě je zatím používaná jako fotografický ateliér. Je ale připravena pro i pro bydlení a může sloužit jako samostatná jednotka, ať už pro odrostlé dítě, nebo k pronájmu.

„V Melbourne máme v současné době obrovskou potíž s dostupností bydlení a nedostatkem bytů. Takže taktika, jako je tato, je způsobem řešení tohoto problému,“ říká Bunbury.

V českém kontextu jsou obdobou vesnické chalupy, které po rekonstrukci stále vypadají jako za starých časů, ale mají – kolemjdoucím skryté – moderní přístavby.

Zelená žižkovská moderna. Ze tří věží nakonec zbyla jediná, ta nejmenší

Autor: