Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Unie chce snížit bezcelní hranici na zboží z ciziny. Zatopí čínským prodejcům

Továrna na oděvy společnosti Shein v jihočínské provincii Kuang-tung. (11. června 2024) foto: Profimedia.cz

Evropská unie připravuje plán na uvalení cel i na levné zboží přicházející z čínských internetových obchodů Temu, Shein nebo AliExpress. Ještě během července předloží návrh na zrušení současné hranice 150 eur, v přepočtu asi 3 770 korun, pod kterou lze zboží nakupovat bez cla.
  18:58

Podle Evropské komise loni do zemí Evropské unie dorazily dvě miliardy balíků s deklarovanou hodnotou nižší než 150 eur. Komise tvrdí, že objem balíčků z e-shopů testuje limity celních orgánů.

Evropská unie už o zrušení celního limitu diskutovala již dříve v rámci projektu reformy celnictví, který Komise navrhla v květnu 2023. Nyní by mohla usilovat o urychlení jeho přijetí, aby dokázala čelit nárůstu levného dovozu, informuje agentura Reuters s odvoláním na list Financial Times .

„Plně podporujeme snahy zákonodárců o reformu ustanovení de minimis,“ uvedl mluvčí společnosti Shein. Mateřská společnost AliExpressu Alibaba, Temu ani Evropská unie na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagovaly.

Ze stejného důvodu čelí Temu nebo Shein kritice i ze Spojených států amerických. Zdejší odpůrci těchto levných e-shopů si už dříve stěžovali, že weby s velmi levným zbožím z Číny využívají osvobození od dovozní daně k vyhýbání se celním kontrolám svých výrobků.

Tato praxe pomáhá obchodům, jako je Shein, Aliexpress nebo Temu, nabízet zákazníkům po celém světě například šaty v přepočtu za pouhých dvě stě korun nebo chytré hodinky za šest set.

Nakupujete na čínských e-shopech, jako je Temu, Shein nebo Aliexpress?

ANO668
NE338
Autor: