Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

ChatGPT se dere i do finančního světa. Odhaduje i pohyb akciových trhů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

V poslední době probíhá bezpočet akademických výzkumů hodnotících využití chatovacích robotů ve světě financí. Zaměstnanci americké centrální banky například zjistili, že technologie ChatGPT dokáže rozpoznat holubičí či jestřábí tendence k nastavení měnové politiky a zároveň umí předpovídat cenové pohyby akcií na základě titulků v novinových listech.
  23:01

Podle amerických výzkumníků ChatGPT v obou zkoumaných otázkách uspěl na jedničku. Může to naznačovat významný krok ve využívání těchto technologií ve finančním světě. Analytici Wall Streetu jsou sice již léta zvyklí používat pro podobné situace nejrůznější modely, technologie vyvinutá společností OpenAl však možnosti posouvá na dosud neznámou úroveň. Informovala o tom agentura Bloomberg.

V prvním článku s názvem „Dokáže ChatGPT dešifrovat Fedspeak“ (jazyk, který používají předsedové rady federálních rezerv při vydávání mnohomluvných a nejednoznačných prohlášení, pozn. ed.) výzkumníci z FED zjistili, že právě ChatGPT se mezi svými konkurenty nejvíce přiblížil lidskému vnímání v otázce, jestli prohlášení amerických centrálních bankéřů vykazuje znaky holubičího či jestřábího přístupu k nastavení měnové politiky. Analytici zároveň došli ke zjištění, že ostatní podobné technologie, jako třeba Bard od Googlu za chatovacím robotem ChatGPT, v tomto ohledu prozatím zaostávají.

Chatovací robot od společnosti OpenAl byl podle výzkumníků schopen přijít s takovým vysvětlením, které se do velké míry podobalo analytickému zhodnocení znalého odborníka.

Příkladem je třeba zhodnocení chatovacího robota ChatGPT k prohlášení amerických bankéřů z května roku 2013. „Podmínky na trhu práce se v posledních měsících v celkovém pohledu zlepšily. Míra nezaměstnanosti ale nadále zůstává na zvýšené úrovni“. ChatGPT se k tomu prohlášení postavil tak, že vykazuje znaky holubičího přístupu. Americké ekonomice se podle robota totiž ještě nepodařilo z problému dostatečně vzpamatovat.

ChatGPT jako finanční expert

Ve druhé studii s názvem „Může ChatGPT předpovědět pohyby cen akcií“ pak výzkumníci přiměli chatovacího robota, aby předstíral, že je finančním expertem a aby interpretoval do praxe titulky předních novinových listů. Použili k tomu zprávy vydáné ke konci roku 2021.

Tato studie došla k výsledku, že odpovědi od ChatGPT vykazovaly souvislost s následnými cenovými pohyby akcií, a to je podle analytiků známka toho, že technologie dokázala správně rozebrat důsledky těchto zpráv.

Konkrétně chtěli američtí výzkumníci po chatovacím robotovi třeba vědět, jestli titulek „Rimini Street dostala v případu proti společnosti Oracle pokutu 630 000 dolarů“ je pro firmu Oracle pozitivním, anebo negativním zjištěním.

Podle chatovacího robota jsou tyto závěry pro Oracle pozitivní, neboť pokuta může potenciálně zvýšit důvěru investorů ve schopnosti představitelů této firmy chránit její duševní vlastnictví a zároveň zvýšit poptávku po produktech a dalších službách, za nimiž stojí.

Autor: