Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA zakázaly dovoz ruské ropy a plynu. Podobně chce postupovat i Velká Británie

Ekonomika

  18:19aktualizováno  19:06
Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil zákaz dovozu ruské ropy do Spojených států amerických. Jde o další z kroků, který Bidenova administrativa podniká proti Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu. Přidává se i Velká Británie, plánuje ukončit dovoz ropy z Ruska do konce roku 2022. Berlín zákaz odmítá, měl by za následek chaos.

Prezident Biden v návaznosti na zákaz dovozu ruské ropy dodal, že někteří spojenci USA nejsou v takové situaci, aby si to mohli dovolit. Upozornil také, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naléhá na Spojené státy a další západní země, aby energetické suroviny od Ruska přestaly odebírat. Díky jejich vývozu Moskva získává peníze navzdory jinak tvrdým sankcím uvaleným na ruský finanční sektor.

Spojené státy zákaz dovozu konzultují s evropskými spojenci, kteří jsou mnohem více závislí na energetických surovin z Ruska. Třetina zemního plynu spotřebovaného v Evropě pochází z Ruska. Spojené státy ruský zemní plyn nedováží.

Bidenovo oznámení o zákazu dovozu ruské ropy ještě zesílí dopady nynějšího konfliktu na Ukrajině na globální ekonomiku. 

Světové hospodářství se přitom ještě zcela nezotavilo z následků pandemie covidu-19. Ceny pohonných hmot ve Spojených státech se po ruské invazi na Ukrajinu ze 24. února dostaly na rekordní úroveň a přispěly ke zvyšování inflace, která dosáhla největší hodnoty za posledních 40 let.

Ke Spojeným státům americkým se v úterý přidala také Velká Británie, která informovala, že postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů do konce roku 2022.

O britském plánu postupného ukončení dovozu ruské ropy informoval britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng. „Přechodné období poskytne trhu, podnikům a dodavatelským řetězcům více než dostatek času na nahrazení ruského dovozu,“ uvedl Kwarteng na twitteru.

Firmy by podle ministra měly zajistit, aby zákaz nepocítili spotřebitelé. Ruská ropa v současnosti pokrývá osm procent poptávky v Británii, ruský plyn čtyři procenta, dodal ministr.

„Británie je významným producentem ropy a ropných produktů, navíc má značné zásoby. Kromě Ruska pochází naprostá většina našeho dovozu od spolehlivých partnerů, jako jsou USA, Nizozemsko a Perský záliv. V letošním roce s nimi budeme spolupracovat na zajištění dalších dodávek,“ napsal Kwarteng.

Londýn bude jednat s ostatními dodavateli, aby nahradili chybějící ropu z Ruska. Podle ministra Kwartenga zvažuje také ukončení dovozu ruského zemního plynu. 

Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu „mnohem dříve než v roce 2030“. Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii.

Německo se k zákazům dovozu ruské ropy do země nepřidá. Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková rozhodnutí Berlína zdůvodnila tím, že takový zákaz by měl v Německu za následek chaos, což by znamenalo vítězství pro Kreml.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!