Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Americké sankce mohou zruinovat naši ekonomiku, varuje ruský centrální bankéř

Vladimir Čisťuchin (28.6.2024). foto: Profimedia.cz

Vysoce postavení ruští bankéři se začínají obávat dopadů sankcí na ekonomiku. Jako velmi účinné se v posledních týdnech jeví zejména sankce Spojených států amerických, díky kterým velká řada čínských bank omezila s Ruskem styky. Centrální bankéř Vladimir Čisťuchin nyní varuje, že sankce mohou ruské hospodářství zruinovat.
  9:03

Většina čínských bank se v minulých týdnech rozhodla pozastavit platby s ruskými protějšky, na které dopadají sankce Spojených států amerických. Nově se mezi ně řadí i ruská divize Bank of China či společnosti ICBC a China CITIC Bank. Čínské společnosti se obávají, že Spojené státy by mohly sankcionovat také je, píše server Newsweek.

Spojené státy americké zesílily své protiruské sankce počátkem letošního června, a kromě ruských finančních institucí a dalších subjektů se zaměřují i na společnosti, které s nimi obchodují. Právě čínské firmy jsou v posledních týdnech pro ty ruské velmi důležitým obchodním partnerem.

Pro ruskou stranu jde však o velkou komplikaci, což potvrzují i vyjádření vysoce postavených ruských bankéřů. Řadí se mezi ne i Vladimir Čisťuchin, první místopředseda ruské centrální banky. Ten ve svém komentáři uvedl, že Rusko musí rychle najít jiné způsoby, jak za export bude platit. Jinak hrozí, že sankce ekonomiku zruinují.

„Musíme udělat vše. Musíme vyzkoušet všechny možnosti. I ty, které nám ještě včera připadaly nepopulární,“ řekl Čisťuchin s tím, že mezi alternativní způsoby placení se podle něj řadí třeba kreditní swapy či kryptoměny. Zároveň zdůraznil, že neexistence způsobu placení by pro Rusko znamenala zkázu, neboť země je do velké míry závislá na exportu i importu.

Rusko se bez Číny neobejde

Obchod s Čínou je pro Rusko velmi důležitý. Loni se jeho hodnota vyšplhala až na 218,2 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 5 bilionů korun. Čínská role v posledních měsících vzrostla hlavně z důvodu protiruských sankcí ze strany Západu. Bez Číny by Rusko čelilo ještě znatelnějšímu propadu příjmů z prodeje zemního plynu a ropy, což by mohlo mít negativní dopady i na financování ruské války na Ukrajině.

„Rusko nemůže vyvíjet nové technologie izolovaně. Počítá s konfrontací Číny a Spojených států i se slabostí Evropské unie. Pokud se geoekonomická fragmentace bude zvyšovat i dál, Čína bude ještě více nakloněna jednání s Ruskem a bude jej považovat za jednoho ze svých klíčových spojenců. Pokud se tak nestane, bude mít Rusko problém s nedostatečnou vyspělostí technologií,“ řekl pro server Newsweek Boris Grozovski, expert na ruskou ekonomiku z think-tanku Wilson Center v americkém Washingtonu.

Západní sankce uvalené od začátku války rovněž způsobily, že mnoho velkých ruských bank zastavilo převody v dolarech a eurech a přesunulo se k čínskému jüanu či indickým rupiím. Spojené státy americké zároveň Rusko téměř odřízly od globálního dolarového platebního systému.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...