Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD se chystá na vleklou sebevraždu

  11:57

Socialisté si musejí vybrat ze dvou špatných možností. Podpora Zemanovy vlády vypadá jako ta horší.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

„Přátelé, proč bych to dělal? Proč bych rozkládal sociální demokracii? Dovedete si mě představit, že budu podporovat Nečasovu vládu nebo Schwarzenbergovu vládu?“

Těmito slovy se na ostravském sjezdu ČSSD prezident Miloš Zeman vyznával z toho, že jako prezident je povinen být nadstranický, ale jako občan Miloš Zeman si přeje vítězství sociální demokracie ve volbách. Jenže prezidentovy kroky z posledních týdnů ČSSD rozkládají, posilují stranu jeho oddaných, tedy SPOZ, a ve výsledku ohrožují šance socialistů na sestavení silné vlády po příštích volbách.

Už dnes se v řadách ČSSD tiše počítá s tím, že se Sobotka za Zemanova úřadování nejspíš nikdy nestane premiéremDo značné míry si za to však socialisté mohou sami. Bohuslav Sobotka udělal chybu, když Zemanovi v Lánech řekl, že nestojí o jmenování premiérem. Prezident, který má Sobotku na seznamu 27 zrádců překazivších mu prezidentskou volbu v roce 2003, mu to ještě mnohokrát připomene, už dnes se v řadách ČSSD tiše počítá s tím, že se Sobotka za Zemanova úřadování nejspíš nikdy nestane premiérem. Což pro předsedu nejsilnější strany opravdu není ideální pozice.

Druhou chybu Sobotka udělal, když se s žádostí o sestavování vlády zničehonic ex post přihlásil. Ve sněmovně nemá žádnou většinu, tento krok je pravděpodobně odsouzen k nezdaru, navíc podle hlasů zevnitř strany nebyl projednán s členy vedení. Předsedův úkrok je proto nesrozumitelný nejen navenek, ale i uvnitř ČSSD. I to Zemanovi hraje do karet.

Po očekávaném neúspěšném pokusu o rozpuštění sněmovny bude ČSSD stát před dvěma bídnými možnostmi:

  • Vyslovit Zemanově vládě nedůvěru a riskovat, že další pokus dostane současná koalice, která vládu sestaví. Prezident a jeho spojenci v ČSSD pak mohou ochotně rozehrát předem připravenou panychidu, že sociální demokracie svým nevstřícným postojem k Jiřímu Rusnokovi a jeho týmu připravila půdu pro opětovný nástup nenáviděné pravice (jako na zavolanou v době sepisování této glosy poskytl Zemanův kancléř Vratislav Mynář rozhovor on-line deníku Tyden.cz, a doslova tento scénář avizoval).
  • Z toho důvodu už první místopředseda ČSSD Michal Hašek nebo plzeňský hejtman a místopředseda strany Milan Chovanec vypouštějí balonky, že by sociální demokraté měli zvážit podporu Zemanovy vlády a zabránit návratu koalice ODS a TOP 09. Při koordinaci jejich vyjádření s akcemi Hradu lze jen těžko pochybovat o tom, že jsou kroky Zemana a haškovského křídla socialistů předem domluvené.
Kdo nezná svou historii, musí si ji zopakovat

Druhá nastíněná možnost je pro socialisty smrtící. V ČSSD by si měli připomenout podzim 2009. Tehdy oranžoví v předvolebních průzkumech válcovali ODS, pozdější koaliční strany TOP 09 a Věci veřejné byly někde na hranici vstupu do sněmovny, popřípadě statistické chyby. Šéf ČSSD Jiří Paroubek přesto vycouval z dohody o rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb, a ponechal vládnout kabinet Jana Fischera. Popularita úřednické vlády stoupala, podpora parlamentních politických stran šla přesně opačným směrem, a nejvíce na onom nečekaně získaném čase pro předvolební agitaci vydělaly právě TOP 09 a VV. Paroubek volby sice vyhrál, ale nebylo mu to nic platné, a post šéfa nejsilnější strany složil.

Do stejného scénáře teď mohou ČSSD uvrhnout Hašek a spol. V Zemanově vládě už sedí někteří socialisté, čímž ČSSD ztrácí výhodu opoziční strany. Pokud kabinetu sociální demokracie ještě vysloví podporu, už si na opozici nebude moci hrát ani verbálně. Martin Pecina a další se budou moci svézt na popularitě „úřednické“ vlády, posílí kandidátky SPOZ a odeberou levicové hlasy ČSSD. Jestliže sociální demokracie skutečně nechá žít prezidentovu vládu, ničí vlastní vyhlídky.

„Přítelkyně a přátelé, chtěl bych vám popřát, abyste to slovo přátelství brali vážně, abyste ho nepovažovali za synonymum pro více či méně elegantní formu podrazu,“ uzavřel svůj ostravský projev prezident. Jistě, ČSSD může tomuto vábení Sirén naslouchat a může mu jít i vstříc. Jen by se neměla divit, že pak její loď ztroskotá a posádka pomře.