Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo je nový ministr školství? Spousta neznámých, jistotou je jen důraz na výzkum.

  22:24

Dalibor Štys není jako ministr přijímán akademickou komunitou zdaleka jen pozitivně. S kritikou úzkého zaměření přišla i ČSSD.

Dalibor Štys zatím vedl na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto MŠMTČeská pozice

„Nový ministr, prof. Štys, který dosud řídil na ministerstvu výzkum, zajistí kontinuitu v tomto úřadu. To je pro školství důležité,“ tweetnul 1. července odcházející ministr školství Petr Fiala. Zatímco někdejší rektor Masarykovy univerzity byl znám nejen odborné veřejnosti, profesor Dalibor Štys, biochemik z Jihočeské univerzity, je velkou neznámou.

V prvních mediálních vyjádřeních zdůraznil důležitost přípravy vysokoškolské novely, čerpání evropských fondů a péči o výzkum. K tématům z regionálního školství – jako je testování žáků 5. a 9. tříd – se zatím raději nevyjadřuje a přiznává, že to ještě nenastudoval.

Škatulata s náměstky? Zatím ne.

I proto je logické povýšení náměstka Jindřicha Fryče, zkušeného úředníka, jenž se těmto tématům věnuje, na post prvního náměstka za končícího Jiřího Nantla. Štys, jenž zamířil do Rusnokovy vlády, veřejně deklaroval, že razantní obměnu svých náměstků neplánuje.

Na ministerstvu jsou hned tři náměstci různou mírou spjatí s ODS: Eva Bartoňová, Michal Zaorálek a Jan KocourekNa ministerstvu školství (MŠMT) jsou přitom hned tři náměstci různou mírou spjatí s ODS: Eva Bartoňová pro ekonomické záležitosti, Michal Zaorálek pro evropské fondy a Jan Kocourek pro sport. Podle informací ČESKÉ POZICE budou patrně – stejně jako členové ODS na jiných resortech – zvažovat své setrvání podle toho, jak dopadne hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Zbývajícím klíčovým náměstkem pro vysoké školství a výzkum je Tomáš Hruda, někdejší Štysův nadřízený, jenž před rokem kývl na tento post především kvůli Fialově personě.

Vědec proměněný v úředníka...

Dalibor Štys přišel na ministerstvo již loni 1. listopadu jako ředitel odboru výzkumu a vývoje, jak jsme tehdy informovali. Sám ale předesílal, že je především vědec a své angažmá v úřadě bere jen jako dočasnou zastávku. Z kuloárů před pár měsíci zaznívaly hlasy, že jako ředitel končí a zamíří na Úřad vlády, kde by se věnoval vědní politice. Místo toho ale přišla – poté, co Rusnokovu nabídku odmítli Petr Fiala a patrně i exministryně Miroslava Kopicová a ostravský rektor Ivo Vondrák – pozvánka do vlády. A Štys zůstal, navíc jako ministr.

„Nejsem náhradníkem, ostatní to odmítli zřejmě z nějakých jiných důvodů. Chci si tu službu odsloužit a také si ji odsloužím.“„Necítíte se tak trochu jako náhradník?“ tázal se ho moderátor televizních Událostí, komentářů 1. července (v den, kdy ČESKÁ POZICE jako první uvedla, že profesor Štys nabídku na post ministra školství přijal). „Nejsem náhradníkem, ostatní to odmítli zřejmě z nějakých jiných důvodů. Chci si tu službu odsloužit a také si ji odsloužím. Kdyby tato nabídka nepřišla, odešel bych bez jakýchkoliv problémů pracovat se svými studenty,“ odpověděl Štys s tím, že se nikdy dříve politicky neangažoval.

„Považuji to za službu státu, budu se snažit dočasné období překlenout. Nastoupil jsem na ministerstvo jako úředník s plným vědomím svého úřednického angažmá. Já jsem úředník, jsem tady jako záchranná práce,“ opakoval Štys v prvním mediálním vystoupení na ČT24, jež se mu dle mnohých ohlasů nepovedlo. Kritici mu vyčítají aroganci a také „obrat“ z jeho dřívějších proklamací (že není žádným úředníkem) na maxiúředníka. Štysovi zastánci naopak říkávají, že přece nejde o mediální zdatnost, ale věcnou práci.

Štysův resort má obrovské rozpětí: od financování mládežnického sportu až po budování nejvýkonnějšího laseru světa. Roční rozpočet MŠMT činí asi 140 miliard korun a je jedním z vůbec největších. „Ministerstvo chápu jako ministerstvo vzdělávání, a ne udržování škol v chodu. Výzkum a vývoj je pro nás důležitá věc, ale máme i další úkoly, jichž jsem si vědom,“ řekl Štys na tiskovce při uvedení do úřadu.

Kontroverzní postava Jihočeské univerzity

Dalibor Štys (51 let) vystudoval na Univerzitě Karlově biofyzikální chemii. Kandidátskou práci CSc. sepsal v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. V devadesátých letech působil na univerzitě v Lundu, odkud si přinesl znalost švédštiny i výbornou angličtinu (v osobních debatách kritizuje zdejší nešvar dabování cizích filmů do češtiny), ale i představu, že výzkum se má dělat především na vysokých školách.

Od roku 1995 působil na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (JČU) a v jejím ústavu fyzikální biologie v Nových Hradech. Tento ústav byl ke konci roku 2011 zrušen a část zaměstnanců přešla do Ústavu komplexních systémů pod Fakultou rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Na vlastní univerzitě je Štys vnímán – kulantně řečeno – jako hodně kontroverzní postava. „Z hlediska organizačního je jeho ministerský post velký průšvih, je to spíše chaotik. V Nových Hradech se rozcházeli ve zlém a sám Štys nebyl dalek tomu, aby skončil nedobrovolně. Bezproblémový a plnohodnotný návrat na školu? To těžko. Snad bude ministerstvo jen udržovat, ne měnit,“ říká důvěrný zdroj blízký vedení budějovické univerzity, který si s ohledem na kompetence nového ministra nepřál zveřejnit své jméno.

Od fyziky po biologické systémy

Přestože Štys ve svých dřívějších článcích pro ČESKOU POZICI volával po výzkumné excelenci a mezinárodnosti, ve vědeckých kruzích je spíše vnímán jako neukotvená osobnost bez výraznější stopy. „Nepodařilo se mi vystopovat, že by přispěl k rozvoji nějaké tematiky, etabloval svoji skupinu či ústav na mezinárodním fóru nebo publikoval něco opravdu zásadního, či dokonce pionýrského,“ napsal redakci vědec, jenž Štysovu odbornou kariéru dlouhodobě sleduje a vadí mu silná Štysova sebechvála.

Některým vysokoškolským pracovníkům nesedí zase to, že se Štys habilitoval na liberecké fakultě mechatroniky pro obor přírodovědné inženýrství (2006) a loni v listopadu získal na ČVUT profesuru v disciplíně aplikovaná fyzika. „Je to vlastně takový Brouk Pytlík, ke všemu se umí vyjádřit. A spoustu lidí na první dobrou přesvědčí, že tomu rozumí. Pak se ukáže, že ne tolik,“ nebere si servítky vedoucí jednoho z ústavů Akademie věd ČR. A další zase říká, že jde o ministra, jenž je „o dva řády pod Fialou“. Těžko však soudit, zda jde o výraz obecného napětí mezi vysokoškolskou sférou a Akademií věd, anebo názory podložené osobní zkušeností.

oficiálním životopise uvádí ministr Štys jako svou specializaci struktury a funkce proteinů, transfer technologií do praxe a nově též studium komplexních systémů. Podle databáze SciVerse Scopus má 48 odborných článků (v časopisech zaměřujících se na obory od matematiky přes bioinformatiku a proteomiku až po fyzikální chemii), které byly citovány asi 250krát. Jeho citační, takzvaný Hirschův index, který se užívá k přibližnému měření vědecké kvality, činí ve Scopusu 8 (dle CV na ministerském webu 10).

Ministerské podnikání? Bez problému.

To ale pochopitelně není pro dobré ministrování klíčové, ač si to třeba i řada akademiků myslí. Problémy by Štys – na rozdíl od některých vládních kolegů, třeba ministra financí Jana Fischera – neměl mít s konfliktem zájmů nebo podezřelými majetky. Od roku 2006 je s manželkou Naděždou, s níž má dvě děti, společníkem firmy Společnost solárních stavitelů, s. r. o. Ta se zabývá výstavbou domů s využitím principů solárního stavitelství a se zapojením moderních technologií; do společnosti bylo Štysovými vloženo asi sedm milionů korun z vlastních úspor.

Štys své podnikání přerušil již k 7. listopadu 2012 v souvislosti se svým nástupem na ministerstvo„Do současnosti zainvestovala šestnáct pozemků v Nových Hradech a dokončuje se výstavba prototypového domu. Firma nečerpá žádné dotace a vzhledem ke svému cíli ani v dohledné době čerpat nehodlá. Firma nemá žádné dluhy. Ministr Štys podnikání přerušil k 7. listopadu 2012 v souvislosti se svým nástupem na ministerstvo školství,“ řekl ČESKÉ POZICI Jan Decker, zástupce ředitele tiskového oddělení MŠMT.

Již dříve ministr sdělil serveru iHNed.cz, že vlastní osobní automobil Škoda Roomster, rodinné úspory činí asi 300 tisíc korun a závazky v podobě úvěru asi 550 tisíc korun.

Než do Karmelitské dorazí Marcello...

Nový ministr školství si ponechal patnáctiprocentní úvazek na Jihočeské univerzitě, nabízí se proto otázka, zda nebude ministr-vědec v konfliktu zájmů s nějakými výzkumnými granty. „Dalibor Štys je řešitelem týmového grantu Grantové agentury Jihočeské univerzity. Tento grant je určen především na podporu výzkumu vedeného doktorandy a finanční prostředky jsou poskytovány ze specifického výzkumu na vysoké škole. V současné době připravuje jeho převod na spoluřešitele,“ říká za ministerstvo mluvčí Decker.

V minulosti Štys coby ředitel málo odlišoval, zda mluví oficiálním hlasem za úřad, nebo zda vyslovuje jen svůj osobní názorNového ministra, jehož čeká kromě seznamování se s resortem řada legislativních debat (pozice náměstka pro legislativu není po Nantlově exitu obsazena), podpořil i exministr Fiala. Oproti němu má Štys nevýhodu v menších zkušenostech z veřejného vystupování, kdy i v minulosti coby ředitel málo odlišoval, zda mluví oficiálním hlasem za úřad, nebo zda vyslovuje jen svůj osobní názor. Chce pokračovat ve Fialou rozdělané práci, ale je velmi potřebné, aby se nesoustředil jen na svou specializaci: vědu a výzkum.

Jeho činnost pak bude „každopádně lepší“ – jak říká jeden pravicový zdroj ČESKÉ POZICE –, než kdyby do Karmelitské dorazil „Marcello“. Rozumí se tím Marcel Chládek z ČSSD, jenž se už nechal v ČTK slyšet, že Štys nemá ucelenou koncepci resortu: „Pan Štys je možná dobrým odborníkem, ale co se týká jeho práce na ministerstvu, tak my máme jisté pochybnosti, že vůbec bude schopen tuto pozici zvládat, a i samotný výběr ministra školství byl, bych řekl, velmi trapný.“ Otázkou je, kolik času profesor Štys ve vládě vůbec dostane.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!