Sobota 3. srpna 2024, svátek má Miluše
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Výlety s vůní jahod. Navštivte Květnou zahradu v Kroměříži s Jahodovými kopečky nebo Jahodovou horu v Brdech

Jeden ze dvou Jahodových kopečků v Květné zahradě v Kroměříži. foto: FOTO WIKIMEDIA COMMONS - PALICKAP

K létu patří jahody a je až překvapivé, kolik míst se u nás po sladkém ovoci jmenuje. Hned několik jmen po jahodách láká k dnešnímu výletu na Zábřežsko: projdeme se údolím potoka Jahodná, za pěkného počasí se můžeme vykoupat v přehradě na Jahodné, a nakonec dorazíme až na bezmála 600 metrů vysokou Jahodnici. A protože tu cesty lemují stráně plné voňavých lesních jahod, výšlap bude stylový.
  12:00

Máte to do Zábřehu daleko? Můžete prozkoumat třeba Brdy a vyšplhat na zřejmě nejvyšší Jahodovou horu v Česku. Svahy kopce s vrcholem v nadmořské výšce 726 metrů oddělují oblast Věšína a Bukové od Padrťských rybníků.

Dřív Jahodová hora patřila k tradičním brdským horolezeckým terénům, dnes je ale slézání skal na území celé chráněné krajinné oblasti zakázáno. Naopak úchvatným vyhlídkám do kotliny kolem Rožmitálu pod Třemšínem už nebrání vysoké stromy, o ty se postaral kůrovec.

Jahodová záhada

Chcete tohle zažít na vlastní zahradě či alespoň záhonu? Pusťte se rychle do...

Je to zvláštní, ale v gastronomických slavnostech jahody skoro nenajdete. Jahodové slavnosti se v minulosti pokusilo uspořádat několik měst, ale tradice většinou vzala zasvé po několika letech, když se jahody zkrátka neurodily.

Borůvky

Větší úspěch mají borůvky, na které se i letos můžete vypravit na Borůvkobraní do jihočeských Borovan. Vyhlášené borůvkové slavnosti se konají příští víkend 13. a 14. července v areálu bývalého kláštera.

Čekají vás borůvkové hody, řemeslný trh, bohatý program pro děti i dospělé, tvořivé dílny, soutěž v pojídání knedlíků, borůvkové živé sochy a další kejkle.

Vstupenky se kupují na místě, program a další informace najdete na webu Borůvkobraní, stejně jako borůvkový receptář, tipy z borůvkové lékárny nebo borůvkové léčení a čarování.

Další Jahodové hory a vrchy najdete třeba jižně od Bouzova, východně od Rychnova nad Kněžnou anebo mezi Přešticemi a Holýšovem. Tím ale voňavé jahodové názvy nekončí: u Františkových Lázní máme Jahodový rybník, u Potštátu Jahodový důl, Jahodnice je jedna část Prahy a porůznu také objevíte několik Jahodníků a Jahodových studánek.

Jahodové kopečky

Nejkrásnější jahodový výlet vede do Kroměříže, a to do Květné zahrady. Říká se jí také Libosad, leží západně od centra města a v druhé polovině 17. století ji nechal vybudovat olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna.

Společně s Podzámeckou zahradou a arcibiskupským zámkem byla v roce 1998 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Překrásný kousek zkrocené přírody mají na svědomí císařští architekti Filiberto Luchese a Giovanni Pietro Tencalla. Ti ve spolupráci s Antonínem Martinem Lublinským a pod vedením samotného biskupa vytvořili originální návrh zahradní kompozice, znázorňující tajemný labyrint světa.

A protože už tedy byla důležitá reklama a biskup se chtěl pochlubit, jakou krásu se mu u jeho letní rezidence povedlo vybudovat, povolal do Kroměříže topografa Georga Matthiase Vischera a grafika Justa van den Nypoorta.

Ti na třech desítkách mědirytin zachytili nejpůsobivější partie zahrady a také je doplnili stručným popisem. Pokud hledáte indicie, nakolik se během staletí Květná zahrada proměnila, nemůžete najít fundovanějšího průvodce.

Tak například dva Jahodové kopečky: symetrická, stejně vysoká a stejně široká návrší dnes ovíjejí spirálovitě stříhané živé ploty, ale kromě laviček a stromu na nich nic pozoruhodného včetně jahod nenajdete.

Dřív ovšem bývaly dva jahodové vršky „trojnásob rozdělené rybízovými keříky“ a na obou stály nahoře „pěkné, velké, vazbou zkrášlené letohrádky“. Návštěvníkům zahrady umožňovaly výhled do okolí: na rybníky, k rotundě a kolonádě a také na město a „residenční zámek, pevně a dobře stavěný“.

Nejkrásnější růže mají v Blatné. Poslední červnový víkend je jako stvořený pro návštěvu výstavy trnitých krásek

Bohužel po těch letohrádcích už nezbyla ani stopa, ale o kousek dál vás pobaví Králičí kopeček (provrtaný norami, v nichž skutečně žijí králíci), skleníky s exotickými rostlinami, geometricky upravené záhony, spousty soch, pstruží rybníčky, voliéra zvaná ptáčnice, 244 metrů dlouhá kolonáda s vyhlídkovou terasou na střeše, květnice a štěpnice, dvě bludiště a hlavně desítky metrů dlouhé zelené tunely ze sestříhaných stromů a keřů, v nichž se můžete dlouhé hodiny procházet, lelkovat nebo třeba odpočívat s knížkou.

Podél Jahodné ke dvěma Jahodnicím

Start a cíl: Turistické parkoviště Dolní Bušínov

Délka trasy: 14,5 km

Čas: 5 hodin (pěšky)

Náročnost: ★★★✰✰

Zajímavost: Jahodnici se na Zábřežsku říká Berhof. Spíš než z pojmenování Erdbeere, tedy místo, kde rostlo hodně jahod, název zřejmě vznikl adaptací německého výrazu Beerhof, tedy Beerův statek.

Jahody tu opravdu rostou, ale statek budete hledat marně. Možná ale právě jeho jméno inspirovalo Vladimíra Körnera k názvu jeho knihy Zánik samoty Berhof z roku 1973, podle níž byl o deset let později natočen stejnojmenný film.

Cesta: Z parkoviště u wellness hotelu v Dolním Bušínově se vydáte podél potoka Jahodná k přehradě Jahodná. Tam se dá krásně koupat, ale s koupací zastávkou můžete počkat až k takzvané Horní nádrži, kam vás dovede modrá a zelená značka.

Po modré pokračujte proti proudu Jahodné (cestou můžete sbírat jahody) až k silnici a k rozcestí Jahodnice, které se také říkalo Berhof, a dál do Maletína. Tady opustíte značku a přes Krchleby (kde se připojuje zelená) a rozcestí Mezi přehradami se vrátíte na parkoviště.