Středa 4. září 2024, svátek má Jindřiška
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Koupání v přírodě: kde se zchladit bez chloru? Přinášíme tipy na zatopené lomy i romantická jezírka

Rekultivační jezero Most foto: ČTK

Léto budiž pochváleno, protože přeje koupání! Ať už jste si zamilovali písečné pláže, zatopené lomy, rybníky, jezera, nebo koupaliště plná atrakcí, pro každého máme něco. A také leccos navíc – víte například, že Vranovská přehrada slaví narozeniny a u jezera Most se letos odehrají malé české olympijské hry?
  14:00

Není to tak dávno, co se o severozápadních Čechách a Krušných horách mluvilo jako o pochmurné měsíční krajině. V posledních letech se ale mění v působivou a krásnou krajinu plnou velkých jezer.

K největším vodním plochám patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, ovšem rozhodně se vyplatí přibalit i kola: nenáročné cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.

Vranovská přehrada slaví devadesátku

Vranovská přehrada na Dyji se 12. července 1987 stala dějištěm nejznámějšího...

Letos uplyne 90 let od dostavby vodní nádrže Vranov, což si tato rekreační oblast připomene řadou akcí:

  • Každou středu až do 14. srpna – Dětský den v Benátkách
    Speciální večerní program pro rodiny s dětmi v areálu penzionu a restaurace Benátky
  • 20. července – Jarmark na Cornštejně
    Celodenní jarmark s ukázkami dobových řemesel a bohatým doprovodným programem na zřícenině hradu Cornštejn nedaleko obce Bítov. Čekají vás ukázky řemesel a řemeslných výrobků, hudební produkce, prohlídky s bílou paní, šermířské vystoupení skupiny historického šermu Albion anebo doprovodný program pro děti na téma vody a vodních živlů
  • 23. července – Exkurze do Vodní elektrárny Vranov a prohlídky Hasičského pivovaru Bítov s degustací
  • 24. července – Sálem předků s kastelánkou zámku Vranov nad Dyjí
    Speciální trasa zaměřená na impozantní Sál předků je učená zájemcům o hlubší poznání historie a umění, kterým běžné prohlídkové okruhy nestačí.
  • 24. července – Nebe na zemi
    Koncert na zámku Uherčice v rámci Hudebního festivalu Znojmo 2024 nabízí vystoupení světově uznávaného operního pěvce Adama Plachetky společně s českou swingovou špičkou Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers.
  • 25. července – Exkurze do Vodní elektrárny Vranov
  • 27. července – Benátská noc ve Švýcarské zátoce
    Švýcarská zátoka je romanticky působivou součástí Vranovské přehrady, jejíž ústí zdobí ikonická Bílá lávka. Jde o vyhlášený rekreační ráj chatařů, kteří v polovině prázdnin drží tradici Benátských nocí. Letos půjde už o 35. ročník akce, během které vyplují vpodvečer ze Švýcarské zátoky nejrůznější nazdobená plavidla s posádkami v karnevalových kostýmech a převlecích. Součástí plavby je i živá kapela na velkém prámu. I letos popluje flotila směrem na hráz a cesta tradičně skončí v restauraci U Vodnáře, kde se posádky fotí s kolemjdoucími a zpívají se trampské písně. K akci se může přidat každý se svým ozdobeným plavidlem i libovolným kostýmem. Čím více zúčastněných, tím lépe!

Podrobnosti a kompletní kalendář akcí na webu Vranovskaprehrada90.cz

Platí to jak pro jezero Milada u Ústí nad Labem, tak pro Barboru u Teplic, Michala či Medarda u Sokolova anebo jezero Most; sami hádejte, u kterého města leží.

Most u Mostu

Jezero se rozlévá zčásti tam, kde od 11. století stávalo původní historické město Most. Říká se, že architekturou bývalo srovnatelné se Starým Městem v Praze.

Bývalo, ale už není: demolice města se sedmisetletou historií sice začala v roce 1965, ale rozhodnutí, které Most definitivně odsoudilo k zániku, padlo před šedesáti lety, v březnu 1964. V hnědouhelném dolu, který město nahradil, se přestalo těžit v roce 1999.

Při následné rekultivaci krajiny vzniklo i jezero Most, napuštěné vodou z řeky Ohře. Zatopený důl s průzračně čistou vodou se návštěvníkům otevřel v roce 2020 a stal se oblíbeným místem pro odpočinek a sportovní aktivity.

Jezero má vstup i parkování zdarma, krásnou oblázkovou pláž, stánky s občerstvením, dětská hřiště a tři pláže pro koupání se psy. Co o něm říkají čísla? S rozlohou přibližně 320 hektarů jde o druhé největší jezero v České republice.

Časem ho přeskočí ještě o hodně větší Medard u Sokolova (500 hektarů), třetí příčka patří Miladě u Ústí nad Labem. Jen pro srovnání, Máchovo jezero má přibližně 284 hektarů – a ano, víme, že jde o rybník.

Kolem jezera Most vede nová, přes devět kilometrů dlouhá cyklostezka, žije tu několik druhů ryb včetně dravých, jako jsou štiky a sumci, a v zimě slouží coby oblíbené zimoviště řady druhů ptactva.

Pokud jste tu ještě nebyli, můžete se s Mostem i stejnojmenným městem seznámit při Olympijském festivalu. Akce, která tradičně provází letní i zimní olympijské hry, se odehraje v době konání olympijských her v Paříži právě tady.

Na festival přijede řada sportovců, olympioniků i sportovních oddílů a klubů. Chystá se i živé promítání přenosů z olympiády na velkém plátně přímo u jezera – a to bude super, protože olympijské hry jsou po dlouhé době zase v Evropě, a tudíž i ve stejném časovém pásmu.

Těšit se tak můžete jak na společné fandění našim sportovcům, tak na jejich následné přivítání po návratu z her. Organizátoři festivalu slibují také jízdy buginou a na autodromu v Mostě by mělo být k vidění auto z Rallye Dakar.

Pozor, festival začíná už den před olympiádou, 25. července večer, a bude ho živě vysílat Česká televize na ČT 1. Všechno o jezeru Most se dozvíte na webu Mosteckejezero.com.

Moravský Jadran oslavuje

Vranovská přehrada je pojem: oblíbená rekreační oblast na Znojemsku s řadou romantických zákoutí nabízí písečné pláže, půjčovny loděk, šlapadel, jízdních kol a sportovních potřeb, příjemným zpestřením dovolené jsou i vyhlídkové plavby nebo pravidelná lodní linka.

Letos přehrada slaví narozeniny: právě v roce 2024 totiž uplyne 90 let od její dostavby a napuštění. Program letošního léta tak zpestří řada akcí, některé z nich najdete dole pod tímto článkem.

Kde nabízí takzvaný moravský Jadran nejlepší místa ke koupání? Pokud si pronajmete chatu nebo budete bydlet v kempu, apartmánu či penzionu přímo u vody, bude vám určitě vyhovovat to, co najdete přímo před nosem.

Pro ty, co sem zajedou na jediný den nebo budou ubytovaní o kousek dál, je ideální Vranovská pláž; užijete si tu tobogan, vodní trampolíny, vodní fotbal i vodní skluzavku, vyzkoušet můžete zorbing, dětský bungee jumping nebo lanový park.

V sezoně tu pro děti hraje loutkové divadlo, připravené jsou animační programy a další zábavy včetně kryté herny, pískovišť, prolézaček a dalších suchozemských atrakcí.

Můžete sem přijet autem (parkoviště je buď před hrází ve směru od Vranova nad Dyjí, nebo nad areálem kempu s příjezdem od Štítar a Šumné) anebo pěšky přes hráz a lávku ve směru od přehradní hráze.

V létě se za vstup do kempu (a tudíž i na nejlepší pláž na přehradě) vybírá vstupné. Pokud bude suché léto a málo vody, nebědujte a zajeďte se podívat na zbytky starého Bítova. V roce 1929 měla obec 70 domů a 416 obyvatel. Základy vesnice, zbořené a zatopené během stavby přehrady, se objevují jen tehdy, když je v přehradě málo vody.

Cestou k hradu Bítov se navíc můžete podívat do nového Bítova, kam se z vesnice určené k likvidaci přestěhovalo několik stovek lidí.

Tipy na romantická jezírka a lomy

Koupání v krásném prostředí nabízí lom Vycpálek.

Kdo má rád koupání v lomech daleko od civilizace a pokud možno bez lidí, objeví svůj ráj v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje, v nížinách pod Rychlebskými horami. V oblasti, kde se odpradávna těžila kvalitní žula, zbývá funkčních lomů už jen pár. Ty opuštěné, jestliže měly nepropustné podloží, časem zatopily podzemní prameny a dešťová voda.

Tak vznikla romantická jezírka, která se navíc stala útočištěm mnoha vzácných živočichů. K nejodlehlejším patří lom Brankopy pod Žulovým vrchem, naopak celkem snadno dostupné a hojně navštěvované jsou Vaněk, Vycpálek a lom Rampa u Žulové.

Lom Starost má dokonce malý ostrůvek, krásné koupání si užijete i v lomu Štachlovice u Vidnavy a v poněkud odlehlejší blízké Kaolince; kdysi se tu těžil kaolín, takže břehy – a někdy i voda – mají mléčně bílou barvu.

Skvělé koupání nabízejí jezera, která vznikla po těžbě štěrkopísku, například Moravičanské jezero u Mohelnice, Náklo u Litovle, Poděbrady u Olomouce nebo Jadran v Oseku nad Bečvou.

Jezera v Podkrušnohoří jsou menší obdobou Lužických jezer v Německu, kde se z bývalých hnědouhelných dolů stává největší uměle vytvořená jezerní krajina Evropy. Také tahle mladá jezerní krajina je rájem pro aktivní a rodinnou dovolenou a jako stvořená pro výpravy na kolech nebo in-line bruslích.