Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělsko: Země oliv a skvělého vína

Evropa

  15:58
Téměř polovina světové produkce olivového oleje pochází ze Španělska. Také takřka polovina všech vinic v EU leží právě ve Španělsku. Už z toho je jasné, že olivy, olivový olej a víno jsou pro Španělsko „životně“ důležité.

Olivové háje jsou rozesety všude kolem Estepy. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Stačí přijít do kteréhokoliv obchodu s potravinami a pochopíte, jak důležitou roli v životě temperamentních Španělů obě komodity hrají. Nikde nechybí a zabírají často až čtvrtinu všech regálů. Oba produkty mají přitom velmi zajímavou historii i současnost.

Například jen v Andalusii můžete najít až 500 druhů olivových stromů. „Asi z pěti nejrozšířenějších se získávají olivy sloužící pro výrobu olejů specifických chutí,“ vysvětluje Moisés Caballero Páez ze společnosti Oleoestepa, která se výrobou olivového oleje zabývá. Podle chuti je pak odborník schopen určit, z jakého druhu stromu olivy, potažmo olej pocházejí. „Hojiblanca, typická pro region Estepa, má lehce jablečnou příchuť, není moc hořká. Naproti tomu Lechín je velmi ostrý a hořký. Arbequina má zase příchuť mandlí,“ říká Moisés Caballero Páez.

Stejně jako se u nás, hlavně na Moravě pořádají „košty“ vín, něco podobného provádějí Španělé s olivovým olejem. Ochutnávači olejů, katadoři, hodnotí zejména vůni a chuť. Při ochutnávce zahřejí skleněnou misku s olejem v dlaních asi na 28 °C. Tím docílí uvolnění vonných a chuťových látek připomínajících zejména různé druhy ovoce. „Katador pak olej v misce protřepe, strčí do ní nos a nasaje aroma, které zahřátý olej uvolňuje. Až pak zjišťuje chuť,“ dodává Moisés Caballero Páez.

Španělsko je největší světovýmn producentem olivového oleje, jednou ze společností, která tento produkt vyrábí je továrna Oleoestepa na jihu Španělska.Asi desetina sklizených oliv se však na stoly konzumentů dostane v jiné podobě než jako olej. Jako pochutina jsou olivy oblíbené nejen ve Španělsku, ale právě tam se objevují jejich nejrozmanitější úpravy a kombinace. A tak narazíte nejen na olivy s peckou či vypeckované. Velké oblibě strávníků se těší olivy plněné – papričkami, ančovičkami, slaninou, šunkou, citronem, tuňákem či s mandlemi, lososem nebo dokonce s krevetami. A takové olivy se jako chuťovka dobře hodí i k vínu, které má ve Španělsku pevnou základnu.

Nákup vína se vyplatí
Víno je v zemi pod Pyrenejemi levné a i to nejlevnější je většinou velmi kvalitní. Dobré bílé víno pochází z Galicie, červené z Navarry nebo Rioji. V Katalánsku se vyrábí španělský sekt – Cava, který se v běžných obchodech dá pořídit doslova za babku.

Víno nazývané vino de jerez je typické pro jižní část země – Andalusii. Známější je pod anglickým názvem „sherry“, protože je oblíbené především v Anglii. Dostalo se tam jako válečná kořist. Když v roce 1587 mořeplavec Francis Drake napadl přístav Cádiz, odvezl si mimo jiné několik stovek sudů tohoto vína.

Sklenka „sherry“ se obvykle servíruje k andaluským tapas. Je ale vhodné i k rybám, jemným sýrům či mořským plodům. Polosuchý druh tohoto vína nazývaný Amontillado se hodí k bílému masu, rybám a zralým sýrům. Ke zvěřině či červenému masu je lepší silnější suché víno, tzv. Oloroso.

Co byste při návštěvě Andalusie rozhodně neměli vynechat, je nejstarší kavárna v Malaze – Antigua Casa Guardía, kde se podává tradiční sladké malažské víno. Neuvěřitelná atmosféra tohoto baru otevřeného již v roce 1840 vás jistě rychle polapí. K vínu tady podávají mušle a je to kombinace skutečně španělsky vypečená.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!