Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Nejkrásnější růže mají v Blatné. Poslední červnový víkend je jako stvořený pro návštěvu výstavy trnitých krásek

Při návštěvě Blatné nevynechejte návštěvu zámku a zahrady foto: Shutterstock

Stejně jako Rájec nad Svitavou má své kamélie a Klatovy legendární karafiáty, pro Blatnou je její erbovní květinou růže. Tradici jejich pěstování tu obnovili před několika lety a město díky tomu rozkvetlo.
  10:00

Právě teď je výlet do Blatné nejlepší: poslední červnový víkend totiž září v líbezných odstínech a slaví 100. výročí první výstavy růží, pořádané v roce 1924 úspěšným pěstitelem a šlechtitelem růží Janem Böhmem.

V sobotu večer se koná slavnostní koncert Tomáše Kluse s Jihočeskou filharmonií, během celého víkendu si pak užijete floristické expozice, koncerty, pohádky, tvůrčí dílny, inspirativní přednášky, tanec, divadelní představení a také procházku po růžové stezce se skrytým příběhem, design market i kulinářské speciality.

Zlaté jubileum

Jako o městě růží se o Blatné začalo psát za první republiky právě zásluhou Jana Böhma (1888–1959). Jeho plantáže, kde kvetl až milion růžových květů ročně, tehdy patřily k největším v Evropě a Blatná se stala jedním ze světových center šlechtění a pěstování růží.

Jan Böhm

Přímo v Blatné také Böhm organizoval procházky po plantážích a výstavy. Jezdilo na ně až 25 tisíc lidí a pro malé město to byla reklama jak hrom.

Obnovené festivaly zatím tak velkou návštěvnost nemají, což je pro nás výletníky dobře: slavnosti si vychutnáte v komornější a příjemnější atmosféře.

Pokud se sem stejně jako mnozí další návštěvníci budete vracet, sami poznáte, jak každý rok Blatná víc a víc rozkvétá. Zahrádkářský spolek každý rok osází růžemi nové plochy po městě, místní pak Böhmovy růže začínají pěstovat na svých zahradách.

V centru pozornosti vždy stojí jedna ze 120 odrůd, které známý zahradník vypěstoval. První rok to byla růžová růže Probuzení, následovaly bílá Ave Maria a rudá růže Blatná.

Letos město slaví 100 let od první Böhmovy výstavy a zvolilo žlutou růži nesoucí název Zlaté jubileum.

Podívejte se na fotky z předchozích ročníků

Mimochodem, Böhmovy růže dodnes najdete v mnoha rozáriích světa a i tam, kde byste je nečekali – třeba na pražském náměstí Míru v blízkosti baziliky sv. Ludmily dva keříky bílé odrůdy Ave Maria připomínají, že Jan Böhm pocházel právě z Královských Vinohrad a pokřtěn byl v blízkém kostele.

Spanilá růže ve vodní krajině

Blatná už svým jménem prozrazuje polohu v proměnlivé krajině plné vod, bažin a rybníků, ostatně i blatenský zámek bývá označovaný jako vodní. Vedle klasických prohlídek nabízí řadu dalších zážitků – třeba procházku zámeckým parkem.

Procházka s alpakami

Prozkoumejte zámecký park v Blatné s alpakami Bellou, Esmeraldou a Diegem! S alpakami na vodítku si projdete celý anglický park, poznáte historii zámku a seznámíte se i s novými přírůstky. Procházka trvá přibližně 90 minut.

Kromě základních pokynů se dozvíte také leccos o krmení a chování alpak, o zámeckém parku a jeho dalších obyvatelích, tedy daňcích a pávech. Čeká vás i fotografování na těch nejhezčích a nejmalebnějších místech v zámeckém parku a závěrečné pomazlení.

Na šálek kávy nebo na něco dobrého se pak zastavte na zámeckém nádvoří v Oh My Deer Café a na chvilku si odpočiňte od starostí všedního dne. Zámek Blatná má o prázdninách otevřeno denně od 9 do 18 hodin, v září denně mimo pondělí 10–17, v říjnu o víkendech 10–17, podrobnosti najdete na webu zámku Blatná.

Zobrazit více
Sbalit

Ano, tím, o kterém ve slavné filmové pohádce Šíleně smutná princezna Václav Neckář zpívá, že zná „jednu starou zahradu, kde hedvábná je tráva, má vrátka na pět západů a mně se o ní zdává. Tam žije krásná princezna, má opálenou pleť…“.

Princeznu ani prince neslíbíme, v zámeckém parku ale potkáte krotké daňky a také můžete vyrazit na procházku s alpakami (viz boxík). Kromě toho na zámku letos můžete navštívit výstavu modelů Lego, potrvá až do 31. října, a také se zastavte v blatenském muzeu.

Jedno z nejbáječnějších muzeí u nás sice nabízí očekávané objevování bohatých dějin města Blatné a regionu Blatenska, ale dělá to nesmírně šikovně: pět místností je vybaveno nejrůznějšími hejblaty a vychytávkami – od zásuvek, skříněk až po tajnou místnost. Zdaleka ne každý ji najde. Vyzkoušeno, ověřeno.

Kolem Blatné k Dientzenhoferovu kostelu a Paštické smrti

Start a cíl: Náměstí Míru v Blatné

Délka trasy: 13,1 km

Čas: 4 hodiny pěšky nebo 1 hodina na kole

Náročnost: ★★★✰✰

Zajímavost: Severně od Blatné je obec Paštiky. Stojí tam kostel sv. Jana Křtitele, který patří k nejhezčím památkám Blatenska. Byl postaven v letech 1747–1753 na místě staršího gotického kostelíka podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera; šlo o jednu z jeho posledních staveb. Nad vchodem do areálu kostela si všimněte dvou kamenných umrlčích hlav, přezdívaných Paštická smrt. V březnu 2020 byly ukradeny, ale o pár dní později je zase někdo ke kostelu vrátil.

Cesta: Z náměstí Míru v Blatné se po cyklotrase 311 vydáte do Paštik. Zastavte se u kostela a pak pokračujte po modré a žluté značce k nádraží Bezdědovice. Další úsek cesty vede přes pole po neznačené cestě do Chlumu. Dál do Hajan vás opět povede modrá značka, odtamtud se pak po cyklotrase 31 vrátíte do Blatné.