Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ABL musí získat vliv v politice

Česko

To, že ministr dopravy Vít Bárta včera rezignoval na svou funkci, způsobily i dokumenty z jeho historie, které přetiskla MF DNES. Ty ukazují, jakým způsobem pracoval coby šéf detektivní kanceláře ABL a jak plánoval politickou budoucnost.

PRAHA Materiály popisují třeba to, jak si chtěl coby šéf detektivní kanceláře ABL získat vliv mezi politiky. „Co se týče toho kýblu, který v novinách vyšel, chci každou tu větu vzít zvlášť a vysvětlovat,“ odmítl na zveřejněné informace reagovat sám Bárta. Zde jsou některá publikovaná zjištění.

Významná místa pro klienty Bárta si svůj vliv v politice zvyšoval tím, že na důležité posty ve státní správě dosedli bývalí klienti bezpečnostní agentury ABL. Ať už jde o Miloslava Ruta ve vedení České pošty či Michala Janebu coby náměstka ministra pro místní rozvoj. Sledování Dalíka Vaz Bártovi zlomily i důkazy, podle nichž je zřejmé, že detektivní kancelář ABL v roce 2007 sledovala Marka Dalíka, poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. Na několika záběrech je vidět i Topolánek. A to i přesto, že sám Bárta jeho sledování v minulosti silně popíral. „Musím říct, že dokument o sledování Topolánka jsem viděl v Mladé frontě naprosto poprvé. Budu velmi rád, když mi deník vysvětlí, co mám s tím dokumentem společného,“ říká k tomu odcházející ministr dopravy.

Nevšední metody Zatímco Bárta se stylizoval do jednoho z nejmravnějších českých politiků, v ABL vystupoval jinak.

Na záznamech ze školení detektivů MF DNES dokazuje, že aby firma získala zákazníky, je třeba používat i nevšední metody. Třeba nabídkou právní pomoci, nového zaměstnání či sehnat jim „holky“. A důležité je si zjistit o lidech všechno.

Politika jako byznys Do parlamentních voleb v roce 2010 napochodovaly Věci veřejné jako mladá a čistá krev. Ve skutečnosti ale šlo o promyšlený podnikatelský záměr.

Už v roce 2008 uspořádal Bárta na zámku Mcely na Nymbursku, kde měl o dva roky později svatbu, poradu se spolupracovníky z ABL. Tam řekl, že firma musí získat větší vliv i v politice. Důvod? O veřejných zakázkách přece rozhodují politici. Věci veřejné jako zdroj moci I když to politici Věcí veřejných popírají, tato strana měla být úzce spojena s detektivní kanceláří ABL. V rámci strategie pro roky 2009 až 2014 Bárta plánoval, že jeho detektivní firma bude „ekonomická základna“, která bude financovat „politickou mocenskou základnu“, tedy Věci veřejné. Dokonce si rýsoval, jak po volbách v roce 2010 rozvine vztahy s ČSSD, protože si myslel, že strana vyhraje.

Schvalování sledovaček Při aféře na Praze 11, kde se provalilo, že ABL špehovala lokální politiky v čele s bývalou starostkou Martou Šorfovou, tvrdil Bárta, že důkazy jsou zmanipulovány. Audiozáznam z roku 2007 však ukazuje, že podobné postupy schvaloval. „Infiltrujeme se do prostředí klientů. Musíme vědět, co dělají, s kým se stýkají. Jsou zákazníci, u kterých tomu dám z fleku zelenou,“ říká na nahrávce.

***

Jak agentura sledovala Topolánka

* Když Mirek Topolánek coby premiér v roce 2007 tvrdil, že jej sleduje ABL, většina lidí to brala jako jeho paranoiu. „Vím, že se na mě sbírají kompromitující materiály,“ říkal tehdy.

* Videozáznamy, které pořídila ABL a k nimž se nyní dostali novináři, ukazují, že Topolánek měl pravdu. Záběry z 24. dubna 2007 například ukazují, jak Topolánkův poradce Marek Dalík míří do pražského hotelu Hilton, kde se setkal s lobbistou Michalem Voráčkem. Detektivové to nazvali „Akce Mára“. Chvíli se v záběru objeví i sám Topolánek. „Takových schůzek jsem měl mnoho, takže už nevím, o čem přesně tehdy byla řeč,“ řekl MF DNES.

* Kdo si sledování objednal, není možné zjistit.

* Vít Bárta tvrdí, že tento dokument viděl včera v novinách úplně poprvé.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!