Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Afghánští talibové zvolili taktiku „Udeř a uteč“

Česko

V noci na sobotu zahájily vojenské síly NATO jednu z nejrozsáhlejších vojenských akcí v Afghánistánu od invaze v roce 2001. Operaci ale komplikují miny.

KÁBUL/PRAHA Mírný optimismus. Tak charakterizuje pocity po prvních dvou dnech vojenské operace v Afghánistánu velení NATO. V jihoafghánské provincii Hílmand se poprvé v přední frontové linii spolu s Brity, Američany, Dány, Kanaďany a Estonci účastní bojů proti talibům i 1500 vojáků afghánské armády.

Podle afghánského ministra obrany Abdura Rahíma Vardaka dokonce bojují „především“ Afghánci a oni také velí celé akci s názvem Moštarak (v paštštině to znamená Společně). Zahájena byla v sobotu před úsvitem, kdy desítky vrtulníků „shodily“ skoro čtyři tisíce amerických výsadkářů v osmdesátitisícovém městě Mardžáh. Doposud bylo kontrolováno taliby.

Zprávy z fronty jsou rozporuplné. Zatímco NATO hovoří o určitém úspěchu a mírném odporu protivníka, talibové označují útok západní koalice a afghánské armády za směšný. O žádných grandiózních a rychlých vítězstvích koalice nehovoří ani nezávislí novináři.

Velení koalice zdůvodňuje poměrně pomalý postup kupředu obrovským množstvím min, které rebelové nakladli. Ostatně měli na to dost času. NATO spolu s Kábulem tentokrát před operací vyzvalo s pomocí letáků shazovaných nad oblastí místní obyvatelstvo, aby dočasně opustilo své domovy a vyhnulo se tak nebezpečí, které během operace bezpochyby bude hrozit. V minulosti byli zahraniční vojáci často tvrdě kritizováni, když většinou při bombardování zasáhli i civilní cíle a mezi oběťmi bylo mnoho civilistů. Na příchod vojsk NATO i afghánské armády se ale díky preventivním letákům připravili jak obyčejní Afghánci, tak i rebelové. Ve městech Mardžáh například zaminovali většinu budov a jejich „vyčištění“ bude nějakou dobu trvat.

V noci na neděli se na některých místech bojovalo, ale šlo spíše o přestřelky než o významné střety s velkým počtem obětí. Koalice hlásí, že zabila nejméně dvacet talibů. V sobotu přiznala i dva mrtvé na své straně. Do operace je zapojeno i letectvo, ale jen stěží se daří likvidovat četné odstřelovače, kteří z úkrytů pálí po zahraničních vojácích. Právě v těchto případech je znát, jak dokonale talibové znají region.

Velení Talibanu potvrdilo zprávy z fronty jen částečně a oznámilo, že v Hílmandu zvolilo taktiku „Udeř a uteč“. Kromě toho rebelové logicky nejdou do přímého střetu s obrovskou přesilou, ale zřejmě se připravují na diverzní akce, které zahájí, až koalice poleví v pozornosti a bude se cítit relativně v bezpečí. Jusúf Ahmadí, představitel talibů v oblasti, ale včera prohlásil, že rebelové stále kontrolují část Mardžáhu. Zdůraznil také, že zemřeli pouze dva bojovníci, nikoliv dvacet, jak tvrdí NATO.

Na příjezd do města je ale už připraveno skoro dva tisíce afghánských policistů, kteří budou chránit nejen obyvatelstvo, ale i novou místní administrativu reprezentující Kábul. Ustanovení kontroly oficiální afghánské vlády nad Hílmandem je součástí třetí fáze celé operace. Čtvrtá, závěrečná, předpokládá zapojení koalice do obnovy regionu, stavby škol i nemocnic.

***

Ve městě Mardžáh zaminovali většinu budov. Jejich „vyčištění“ bude nějakou dobu trvat.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN