Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Audit odkryl chabé hospodaření věznic

Česko

PRAHA Z pokladny vězeňské služby unikají peníze. Ukázal to vnitřní audit, který odhalil, že úředníci ve vězeňství často chybují při zadávání malých zakázek. A stát tak přichází o částky, které se v součtu šplhají minimálně do řádu statisíců korun.

Hospodaření nikdy nebylo silnou stránkou vězeňské služby. Před třemi roky to prokázal zfušovaný nákup rušiček mobilních telefonů, při němž stát nakoupil nefunkční přístroje za osmnáct milionů korun.

Čerstvá prověrka malých zakázek, kterou si objednalo ředitelství věznic, objevila, že z rozpočtu se celkem běžně ztrácejí drobnější částky. Vězeňskou kasu nejvíce ochuzují právě podlimitní zakázky, tedy nákupy služeb do dvou milionů korun.

Případ první. Úředníci vybírali firmu, která sídlo generálního ředitelství opatří přípojkou nízkého napětí. „Nejen firma, která zakázku realizovala, ale i ostatní dvě nabídly cenu za kabel, který byl v této zakázce rozhodující položkou, značně vysokou,“ píší kontroloři ve zprávě, kterou má redakce LN k dispozici.

Auditorům přitom k takovému zjištění stačilo několik kliků na internetu. „Po prověření cen kabelu bylo zjištěno, že se cena za jeden metr pohybuje kolem hranice 360 korun, někdy i levněji,“ tvrdí prověrka. Výběrová komise přesto kývla na více než trojnásobnou taxu za metr.

Dohromady pak firmě za poskytnuté práce zaplatila vězeňská služba čtyři sta osmnáct tisíc. „Je nutné brát v potaz kromě ceny kabelu i náklady na dodávku, montáž, dopravu, režii, výkop pro uložení kabelového vedení. Práce navíc komplikovalo špatné počasí,“ hájí postup úředníků mluvčí generálního ředitelství věznic Markéta Prunerová. „Navíc jde o zakázku, na kterou dostala nadstandardní garanci záruky,“ dodává.

Jenže to zdaleka nebyla jediná výtka kontrolorů. Případ druhý: úředníci podle auditu schválili i příliš drahou opravu elektroinstalace budovy vězeňského velína. Vítězné firmě zaplatila vězeňská služba téměř půl milionu korun. „Komise vybrala nabídku bezmála o dvě stě tisíc dražší, než činila nabídka druhé firmy,“ stojí v soupisu pochybení.

I na to však mají zadavatelé odpověď. Druhá firma prý špatně vypočítala cenu. A až zpětně dodala dražší kalkulaci. „Pochybení spočívalo v tom, že jeden z neúspěšných uchazečů nesprávně vypočítal DPH. Uchazeč nabídku upravil, chyba ale neměla na zakázku vliv,“ tvrdí Prunerová.

Výtky auditorů odrážejí pasti, na něž roky upozorňují protikorupční organizace. „To, jak je to nastavené, umožňuje zadavatelům oslovovat pouze určitý okruh společností. Snadno dojde k tomu, že se firmy dohodnou a nasadí ceny. Nakonec sice vyhraje nejvýhodnější nabídka, ale pořád nevýhodná ohledně cen na trhu,“ popisuje Iveta Jordanová z nevládní protikorupční organizace Růžový Panter. „Problém také je, že se zakázky často rozdělují, aby spadaly do kategorie podlimitních,“ dodává.

A skutečně. I posledně jmenovaný zlozvyk lze v kontrolní zprávě najít. Ředitelství si sjednalo firmu na servis kuchyňského zařízení ve věznicích. Následně si našlo jinou firmu na prohlídku konvektomatů, tedy multifunkčních zařízení, v nichž se upravují potraviny.

„Rozdělením zakázky na dvě došlo ke zbytečnému zdvojení cestovních nákladů,“ píší auditoři. „Je potřeba usilovat o systémové opatření, aby k tomu nedocházelo,“ uzavírají.

***

VĚZEŇSKÉ ÚTRATY * Vězeňská služba nešetří třeba na vzdělávání svých lidí. Jak včera LN upozornily, Vzdělávací institut Vězeňské služby utratil za devět pedagogických a psychologických kurzů půldruhého milionu. * Vůbec největší kritiku vězeňského hospodaření vzbudil před čtyřmi lety nákup rušiček mobilních telefonů. Vězeňská služba utratila za zařízení osmnáct milionů korun. Vynaložená částka se ale minula účinkem: dodané přístroje fungovaly jen zčásti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!