Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Banky děsí špatné úvěry, půjčují méně

Česko

Zvyšující se podíl špatných úvěrů ubírá českým bankám stále větší podíl ze zisku. To snižuje ochotu bank nabízet půjčky firmám. Pokud bude tento trend pokračovat i v příštím roce, bude řada společností bojovat o přežití. PRAHA Bankovní výsledková sezona včera začala zveřejněním hospodářských výsledků České spořitelny. Ty potvrdily očekávaný trend zhoršování kvality poskytnutých úvěrů. Jen spořitelna tak musela zvýšit objem rezerv a opravných položek o 163 procent. Podobný vývoj analytici očekávají i u ostatních bank.

„Čísla jako taková jsou poměrně silná, ale je jednoznačné, že počet nesplácených úvěrů postupně roste,“ komentoval výsledky České spořitelny Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Podle včera zveřejněných neauditovaných výsledků se České spořitelně v prvním pololetí meziročně snížil konsolidovaný čistý zisk o necelé 4,4 procenta na 6,31 miliardy korun.

Podle finančního ředitele banky Dušana Barana firmě klesl čistý zisk zejména kvůli meziročnímu nárůstu objemu opravných položek a rezerv na úvěry a pohledávky v souvislosti s pokračující recesí. Tento objem se zvýšil o 163 procent nad 3,8 miliardy korun. Podíl úvěrů 90 dnů po splatnosti narostl na 2,8 procenta z 2,5 procenta na konci letošního března a podíl rizikových úvěrů se na konci prvního čtvrtletí zvedl na 4,5 procenta z 3,9 procenta.

Podobné výsledky přitom očekávají analytici i u ostatních bank. „U Komerční banky očekávám propad čistého zisku trošku vyšší, zhruba o 18 procent na 5,13 miliardy. I v jejích výsledcích by se měl objevit výrazný nárůst opravných položek,“ popsal Milan Lávička, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

Komerční banka by měla hospodářské výsledky oznámit 5. srpna a jen o den později se k ní přidá i ČSOB. I u této banky analytici očekávají pokles čistého zisku a nárůst opravných položek a rezerv. „Ty budou bankám snižovat zisk i v následujících kvartálech. To platí pro všechny banky,“ vysvětlil Hatlapatka.

Zvýšená míra nesplácených úvěrů samozřejmě snižuje ochotu bank nabízet podnikatelům či občanům nové půjčky. „Náklady na špatné úvěry spořitelně vzrostly několikanásobně, proto ta banka musí být konzervativnější. To, že má banka zisk, ještě neznamená, že může uvolnit úvěrové podmínky a být přístupnější,“ řekl Lávička.

Tento trend navíc bude pokračovat minimálně do konce letošního roku. „Je ale možné, že bude pokračovat po celý příští rok, a dokonce se může stát, že opravné položky budou zasahovat do výsledků bank i v roce 2011,“ míní Hatlapatka. Alespoň částečně dobrou zprávou je, že tempo, kterým se počet špatných úvěrů zvyšuje, by se dál zrychlovat již nemělo.

Některé firmy nepřežijí Již v dnešní době mnoho firem na bankovní úvěry nedosáhne. Chybí jim tak peníze na provoz či rozvoj svého podnikání. Pokud by měly současné přísnější podmínky na bankovním trhu přetrvávat i v následujících letech, může to pro některé z nich znamenat konec.

„Realita je taková, že rozvoj firem bude zastaven a řada z nich bude bojovat o co nejdelší přežití, tedy udržení na trhu,“ popsal Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a obchodu. Podle něj budou nejvíce ohroženy malé a střední firmy. Ty se zřejmě nebudou moci vůbec pouštět do žádných modernizací a budou tak dále ztrácet konkurenceschopnost.

Záležet bude i na oboru, ve kterém firma podniká. „Jiný metr bude mít banka při posuzování úvěru pro firmu vyrábějící Tamiflu, a jiný pro dodavatele automobilového průmyslu,“ řekl Míl. S tím souhlasí i Jiří Grund, předseda Asociace exportérů. „Pokud by tento stav měl přetrvávat i v příštím roce, pak se zastaví investice do nových technologií, logistiky i obchodování. To může znamenat další ekonomický útlum v podnikatelské sféře,“ řekl Grund. Banky ale nemohou podnikatelům poskytovat příliš rizikové půjčky, brání finanční domy Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

***

Zátěž českých bank

Počet nesplacených úvěrů

v ČR narůstá. Podle analytiků

bude tento trend pokračovat

do konce roku.

Vývoj nesplácených úvěrů

od začátku roku 2009

Leden 3,39

Únor 3,52

Březen 3,77

Duben 3,8

Květen 4,3

Zdroj: ČNB, údaj v procentech

z celkového objemu

Autor: