Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Barevné cesty a tiché výjevy Aleny Laufrové

Česko

Nejnovější tvorbu výtvarnice Aleny Laufrové (1952) vystavuje do 21. září pražská Galerie Hollar.

Expozice grafik a kreseb se jmenuje Cesty a ty jsou také, ať jde o cesty krajinou nebo vnitřním světem autorky, nejčastějším námětem jejích prací.

Jakkoliv jsou všechny typy těchto cest půvabné a umělecky zajímavé, je zde jeden portrét, který návštěvníka přitahuje jako magnet: sugestivní portrét malíře a grafika Zdeňka Sklenáře. Alena Laufrová jej vytvořila v roce 1985 jako dík svému profesoru z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Ve Sklenářově ateliéru užitkové a ilustrační grafiky studovala v letech 1970 až 1976. Portrét Zdeňka Sklenáře je výjimečný nápadem skloubit podobiznu umělce s jeho láskou k ornamentu. Sklenářův obličej, stejně jako okolí, je protkán různě silnými čarami tvořícími strukturu podobnou pavučině.

Ostatní exponáty jsou především vyjádřením vztahu Aleny Laufrové ke krajině nebo k vnitřním světům, které jsou stejně krásné. Současná pedagožka na pražské Konzervatoři Duncan Centre vyjadřuje imaginární světy s lehkostí a poměrně velkou přirozeností. Jemné barvy, citlivé tahy a prosvětlená zákoutí, to jsou cesty Aleny Laufrové.

Souznění s věcmi Tlumený projev bez velkých dramat a výkřiků vede diváky cestami v polích stejně příjemně jako autorčiným vnitřním světem. Oba motivy vyjadřují klid, smíření a souznění s věcmi, s nimiž se každý musí naučit žít. Jednotlivá díla se těžko popisují. Už proto, že v nich malířka a grafička nechává dostatek místa pro vlastní představu a „doplnění“ osobního vidění. Tvorba Aleny Laufrové je zároveň trochu poezií obsahující prvky cizokrajných starých textů. Lze v ní najít příbuznost s dávnou čínskou, ale i japonskou poezií. Výjevy jsou totiž viditelně „tiché“, nabádající k pokoře a vstřícnému vnímání světa.

Jméno Aleny Laufrové nebývá často citováno. Ve skutečnosti však měla Laufrová již přes třicet samostatných výstav doma i v zahraničí. Její práce jsou zastoupeny nejen ve významných tuzemských institucích, ale i v zahraničí. Mimo jiné v leningradské Ermitáži nebo v National Muzeu ve Washingtonu.

Že putování vlastním vědomím není vždy jednoduché, dokládají dvě velké tabule, v nichž jsou seřazeny autorčiny výtvarné deníky. Jde o malé kresby nazvané Den po dni. Jejich různé intenzity barev a tahů svědčí o tom, že i cesta k harmonii bývá občas trnitá a složitá.

***

HODNOCENÍ LN ***** Alena Laufrová: Cesty

(grafika, kresby) Galerie Hollar, denně mimo pondělí 10-13 a 14-18 hod.

do 21. 9. 2008

Autor: