Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bárta prodal své detektivy

Česko

Divizi od ABL kupuje neznámá pardubická firma, která nikdy neprovozovala detektivní služby

PRAHA Společnost ABL, kterou až donedávna vlastnil ministr dopravy Vít Bárta (VV), se definitivně zbavuje své detektivní divize.

V polovině února se dohodla na jejím prodeji s neznámou pardubickou obchodní společností Larsen, která přitom dosud detektivní služby neprovozovala. „15. února jsme uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí, na základě které prodáme sekci detektivních činností,“ potvrdil LN obchod mluvčí ABL Martin Marcilis. Společnost Larsen již uhradila na účet ABL jistinu, která bude použita na úhradu dohodnuté kupní ceny. Tu se obě firmy dohodly nezveřejnit. Prodejem detektivní divize, o kterém se začalo hovořit po odhalení, že se v minulosti údajně podílela na sledování starostky Prahy 11 Marty Šorfové a dalších politiků, se chtěla ABL očistit od spekulací, že při svém provozu může zneužívat policejní zdroje. Opakovaně zaznívaly obavy, že by detektivní divize ABL mohla využívat informace od policie poté, co kontrolu nad ministerstvem vnitra převzaly Věci veřejné, ve kterých hraje významnou roli zakladatel ABL Vít Bárta, který svůj podíl ve firmě prodal bratru Matějovi.

Pochybnosti ale nyní vzbuzuje i samotný prodej detektivní divize. Přestože v Česku působí přes pět tisíc bezpečnostních agentur, detektivy ABL má převzít neznámá firma Larsen, která se až dosud zabývala obchodováním s kamerovými systémy a zabezpečovací technikou. Za účelem převzetí detektivní divize vytvořila nejen novou společnost Larsen Facility, ale také těsně před transakcí změnila majitele. Novými společníky Larsenu se podle zápisu v obchodním rejstříku stali pouhé čtyři dny před podpisem smlouvy s ABL pardubický podnikatel Lukáš Pleva a firma Mestrexin, za níž stojí hradecký podnikatel Vlastimil Peer. Oba muži včera nebyli ochotni transakce vysvětlit. Peer napřed tvrdil, že jeho spojování s transakcí „je omyl“. Později řekl, že se zatím nebude k obchodu vyjadřovat. Pleva uvedl, že není zřejmé, zda bude transakce „dotažena do konce“. Nechtěl ani říci, zda se zná s bratry Bártovými.

Pokračování na straně 17

Bárta prodal své detektivy

Dokončení ze strany 1

Pleva uvedl, že nákupem detektivní divize od ABL by chtěla firma Larsen rozšířit svoji působnost do dalších odvětví. „Dosud jsme se zaměřovali na dodávky technologických celků, kamerové celky, zabezpečovačky. Chtěli jsme ještě více rozšířit komplexnost našich činností,“ řekl Pleva. Pardubický podnikatel ale nechtěl upřesnit, zda firma Larsen vstoupí na pole bezpečnostních agentur. „To ukáže čas. Uvidíme, jestli (detektivní divize) pojede dále, nebo co s tím, uvidíme, jestli to dotáhneme,“ uvedl Pleva. Kdo oslovil koho? To nevím, tvrdí podnikatel Pleva také odmítl uvést, jestli jako první přišel s nabídkou Larsen, či ABL. „Nevím, kdo koho oslovil,“ řekl podnikatel. Generální ředitel ABL Matěj Bárta tvrdí, že ABL měla na prodej detektivní divize více zájemců. Mezi nimi prý byly i konkurenční bezpečnostní agentury. „Zvažovali jsme několik variant možného prodeje. Skupina Larsen předložila po několika jednáních o formě prodeje nabídku, která pro ABL byla za prodej sekce detektivních činností jak obsahově, tak cenově akceptovatelná,“ uvedl Bárta. Firma Larsen má podle Bárty převzít od ABL kompletní sekci detektivních činností, včetně techniky a zaměstnanců. Po uzavření smlouvy o smlouvě budoucí přestala ABL provozovat detektivní služby. Bude nabízet pouze ostrahu objektů. Prodej detektivní divize má být dokončen do 30. března. Proč se ABL zbavuje detektivů?

***

* Detektivní divize ABL, donedávna vlastněná Vítem Bártou, vzbudila rozruch poté, co vyšlo najevo, že se podílela na sledování politiků. * Také čelila nařčením, že díky napojení Věcí veřejných na ministerstvo vnitra mohla zneužívat informace od policie.

Autor: