Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bát se pandemie? Ano, jako Vetřelce

Česko

ÚHEL POHLEDU

Kdo se rád bojí, může si hrozby prasečí chřipky užívat jako filmového Vetřelce. Ten je archetypem anonymního všudypřítomného děsu. V tom filmu je málo mrtvých, ale očekávání nevyhnutelné smrti je zpracováno tak mistrovsky, že diváci v kině ani nedýchají.

A tak je tomu i s anonymními epidemiemi dneška. Aniž chceme nebezpečí chřipky typu A/H1N1 bagatelizovat, aniž chceme podceňovat rizika šíření v propojeném světě, jak to vypadá v řeči tvrdých čísel?

Pokračování na straně 12

Dokončení ze stranY 1

Těch mrtvých je asi sto padesát, zatím jen v Mexiku a sousedním Texasu. Přitom na obyčejnou chřipku umírá ročně na dva tisíce Čechů.

Dnes už nežijí pamětníci největšího útoku viru A/H1N1 před devadesáti lety. Tzv. španělská chřipka si vyžádala desetimiliony obětí. A ruku na srdce. Vzpomněli byste si na jedinou konkrétní oběť prasečích a ptačích chřipek, kterých se bojíme teď? Těžko. Zato seznam známých obětí španělské chřipky je neanonymní a dlouhý – včetně zdejších malířů Kubišty a Schieleho. Tehdy byl důvod ke skutečnému strachu.

Španělská chřipka propukla v závěru první světové války, v době, kdy vnímání hrůz poznamenala jejich inflace. Tehdy se pohybovaly po celé planetě miliony lidí, mobilizovaných i demobilizovaných vojáků. Informace, že epidemie si vyžádala více obětí než sama válka, tedy nikoho příliš nevzrušila. Ale je zajímavé nahlédnout do seznamu postižených celebrit, jak ho uvádí internetová Wikipedie.

Z dnešního pohledu můžeme žasnout nad „demokratickým“ charakterem tehdejší epidemie. Své oběti si vybírala ze všech regionů a všech sociálních i politických vrstev, i těch, jež pokládáme za privilegované.

Lídři světa s virem A/H1N1 Na španělskou chřipku zemřeli francouzští spisovatelé Guillaume Apollinaire a Edmond Rostand (autor proslulého Cyrana z Bergeracu) a letecký konstruktér Léon Morane (o stroje jeho značky se opíralo francouzské letectvo za druhé světové války). Podlehl jí premiér tehdejší Jihoafrické unie Louis Botha. V sovětském Rusku na ni zemřel například bolševický vůdce Jakov Sverdlov. V jeho případě to lze považovat za jakýsi boží trest – o půl roku dříve byl Sverdlov iniciátorem vyvraždění carské rodiny. A mezi německými oběťmi vyniká proslulý sociolog a politický ekonom Max Weber.

Ač sport byl před devadesáti lety ještě v plenkách, španělská chřipka kosila i v jeho řadách. K obětem patřil kanadský hokejista Joe Hall (jeden z prvních příslušníků Hokejové dvorany slávy), americký baseballista Larry Chappell či skotský fotbalový internacionál Angus Douglas. Na španělskou chřipku zemřeli Francisco a Jacinta Martovi, dvě z dětí z portugalské Fatimy, jež o dva roky dříve spatřily Pannu Marii a stály u zrodu tradice tamního zjevení. Této epidemii podlehli dědeček Donalda Trumpa i matka tiskového magnáta Williama Randolpha Hearsta, dcera Sigmunda Freuda i dcera Buffalo Billa. Ano, virus A/H1N1 si nevybíral.

Ještě zajímavější je seznam těch, kteří se španělskou chřipkou nakazili, ale přežili. Najdeme v něm amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, budoucího prezidenta F. D. Roosevelta a generála Johna Pershinga. Za Británii v něm vyčnívá tehdejší premiér David Lloyd George. Za Německo císař Vilém II. a kancléř Maxmilián Bádenský. Za Francii generál Joseph Joffre. (Pro zajímavost ještě například Walt Disney, Mary Pickfordová, Edvard Munch či Haile Selassie.)

Jak vidíme, seznam obsahuje politické i vojenské lídry tehdy válčících velmocí, hybatele tehdejšího světa. Dovedete si představit, že dnes by se mezi lidmi nakaženými virem A/H1N1 ocitli Barack Obama, Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy či Vladimir Putin? Těžko. Dnešní strach se opírá spíše o potenciální hrozbu, navíc mediálně pěstovanou, než o konkrétní příklady lidí z masa a krve.

Z cynického úhlu pohledu by to mohl být i doklad jakéhosi „nedemokratického“, elitního charakteru rozsahu dnešních epidemií. Prasečí chřipka napadá jen ty Evropany, kteří si o to koledují transoceánskými lety – beztak ekologicky škodlivými – do Mexika. Ale v reálném pohledu je to jinak. Poslední epidemií, která si vyžádala milion obětí, byla hongkongská chřipka před čtyřiceti lety. Od té doby se nic podobného neopakovalo. Takže zatímco naši rodiče a prarodiče se báli reálné hrozby, my se bojíme Vetřelce.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Zbyněk Petráček, komentátor LN

Autor: