Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berlín dá miliardy do banky WestLB

Česko

V Německu vznikne státní „špatná banka“, do které odloží finanční ústav WestLB své rizikové cenné papíry

BERLÍN Zatímco státní pomoc bankám, které se dostaly do potíží kvůli loňské finanční krizi, zřejmě v USA i ve většině západní Evropy končí, v Německu se chystají k zřejmě největší injekci ze státního rozpočtu do soukromé finanční instituce. Státní subvenci ve výši čtyř miliard eur (zhruba 104 miliardy korun) dostane od německé vlády banka WestLB, která působí kromě Německa v dalších více než dvaceti zemích. Jak se dělá „špatná banka“ Německé daňové poplatníky navíc nebude stát ozdravení WestLB „pouhé“ čtyři miliardy eur, ale stát ještě zaručí za hodnotu „špatných“ cenných papírů WestLB ve výši 85 miliard eur. „Je to významná banka, takže musí být zachráněna,“ tvrdí analytik Konrad Becker z privátní banky Merck Fink. „Otázkou je, kdo to zaplatí tentokrát.“

Na základě letos schváleného zákona poprvé v Německu použije WestLB tak zvaný koncept „špatné banky“. „Špatná banka“ je technické označení pro společnost, do které WestLB převede své rizikové cenné papíry. Ty nyní tvoří účetně více než třetinu jejího majetku, ve skutečnosti ale mohou být téměř bezcenné. Jsou mezi nimi totiž různé deriváty či cenné papíry navázané na americké tak zvané podstandardní hypotéky. Pád jejich hodnoty způsobil současnou finanční krizi. Místo nich dostane WestLB od státního Fondu pro stabilizaci finančního trhu dluhopisy v devadesáti procentech nominální hodnoty svých rizikových cenných papírů. Banka se tak účetně zbaví rizika, které by ji mohlo přivést k bankrotu. Akcionáři banky budou sice nadále formálně odpovědní za případnou ztrátu způsobenou rozdílem mezi skutečnou a nominální hodnotou cenných papírů ve „špatné bance“, ale tyhle papíry tam mohou nechat „schované“ až dvacet let. Mezitím mají k dispozici kvalitní dluhopisy a mohou doufat, že své akcie prodají nebo se zbaví dluhů jinak. Za výměnu cenných papírů za dluhopisy si fond účtuje poplatek, ale ten banka může uhradit ve svých akciích. Stát se tak může stát částečným vlastníkem banky.

Musíme překonat efekt krize Státní pomoc bankám podporuje vláda i kancléřka Angela Merkelová. „Musíme překonat efekt globální ekonomické krize,“ obhajovala na začátku tohoto měsíce státní pomoc bankám v německém parlamentu. Její vláda dokonce už některé banky zestátnila. Vlastní například čtvrtinu Commerzbank, dvojky na německém trhu, které poskytla pomoc ve výši 18 miliard eur, a znárodnila hypoteční společnost Hypo Real Estate. Podle státních úředníků, na které se odvolává agentura Reuters, chce nyní stát prostřednictvím svého fondu postupně získat až 49procentní podíl v bance WestLB.

Zástupci WestLB už odsouhlasili, že výměnou za státní pomoc dostane stát ve finančním ústavu „tichou spoluúčast“. Ta se v létě příštího roku změní na oficiální akciový podíl. WestLB je už nyní zčásti vlastněna spolkovou zemí Severní Porýní - Vestfálsko. Země drží v bance 17,7 procenta akcií přímo a další kontroluje prostřednictvím NRW. BANK.

Komise má podmínky Podle agentury Bloomberg německý plán zneklidnil Evropskou komisi, která je odpovědná za rovné podmínky hospodářské soutěže na jednotném evropském trhu. Pomoc totiž výrazně zvýhodní WestLB oproti konkurentům. Německá vláda navíc již v únoru 2008 poskytla WestLB záruku na část jejích cenných papírů ve výši 11 miliard eur. Komise letos v květnu schválila pro WestLB pomoc do výše pěti miliard eur, ale jak upozornil Jonathan Todd, mluvčí komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové, teď jde o další peníze. Komise tak může uložit bance další podmínky pro přijetí pomoci. Podle agentury Bloomberg požaduje, aby banka odprodala polovinu svého majetku, vycouvala z riskantních obchodů a omezila se jen na určitou oblast trhu. Během roku mají akcionáři prodat celou banku solventnímu kupci.

Vlády Evropské unie dosud v souvislosti se současnou bankovní krizí utratily při pomoci svým finančním ústavům okolo 200 miliard eur v hotovosti a dalších téměř 200 miliard padlo podle statistiky Evropské komise na garance určené jmenovitě jednotlivým bankám.

***

Špatná banka Instituce, do které mohou komerční banky převést svá „toxická aktiva“ neboli cenné papíry, které pravděpodobně ztratily značnou část své hodnoty Špatná banka fungovala ve Švédsku, v ČR (Česká konsolidační agentura) a vzniká v Irsku Nobelista Paul Krugman navrhl řešit touto institucí finanční krizi v USA

Autor:

Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz
Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz

Pravidelné soutěže najdete také na našich sociálních sítích, především instagramu a facebooku.