Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez úplatku neměli šanci

Česko

Diplomacie v potížích – Korupci na ambasádách ministerstvo popírá, pochyby však nezmizely

Získat vízum na české ambasádě v Hanoji šlo jen za úplatek zprostředkovatelům. PRAHA Sto devět vietnamských svářečů chtělo pracovat v Česku. Kontakt mezi českými podniky a vietnamskými dělníky zprostředkoval v rámci projektu Vzájemná pomoc předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Pracovní vízum zatím nedostal ani jeden z nich.

Většina z nich ztroskotala na tom, že se jim nepodařilo objednat si na ambasádě termín pohovoru. Žadatel o vízum si totiž musí návštěvu domluvit prostřednictvím takzvaného callcentra.

„Pro celý Vietnam je v provozu jediná telefonní linka,“ říká Marcel Winter. „Z našich svářečů se na tuto linku za několik měsíců dovolali jenom čtyři.“

Ani tito čtyři šťastlivci ale neměli vyhráno. Absolvovali pohovor, pracovníci ambasády poslali údaje o nich k posouzení cizinecké policii a znovu si je pozvali na ambasádu. Do pasu jim ale dali jen razítko o tom, že si podali žádost o vízum. „Nevíme, co to znamená,“ napsal zástupce vietnamských svářečů Marcelu Wintrovi. „Nerozumíme tomu, co se děje ve vašem systému udělování pracovních víz.“ Vízum za 2700 dolarů Ještě letos na jaře stávala před českou ambasádou v Hanoji ve dne v noci dlouhá fronta zájemců o vízum. Vietnamská média psala, že zprostředkovatelé nabízí rychlejší vyřízení víza za 1500 dolarů (správní poplatek je 240 dolarů).

Pak vzniklo zmíněné callcentrum. „Lidé už nestojí v prachu před ambasádou,“ kvituje Marcel Winter. To je ale podle něj také jediný přínos telefonní linky. Nedá se na ni totiž téměř dovolat. A jak zjistili reportéři největšího vietnamského deníku Lao Dong, cena za úplatek stoupla na 2700 dolarů (průměrný měsíční plat vietnamského dělníka je sto dolarů).

Vietnamská média tvrdí, že kdo úplatek nedá, vízum prostě nedostane. „Zpravodajské služby kritizují české ambasády v Hanoji, Ulánbátaru a Kyjevě, že tam dochází k velké korupci. Že bez úplatku nikdo vízum nedostane,“ řekl LN na konci října předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a bývalý ministr vnitra František Bublan.

Dochází tak k paradoxní situaci. České podniky potřebují kvalifikované dělníky. Do Vietnamu posílají dopisy s popisem toho, kolik a jakých dělníků potřebují a jaké jim nabízí pracovní a mzdové podmínky. Ze tří tisíc vybraných lidí se ale podle Asociace vietnamských personálních agentur do Česka od letošního jara nedostal ani jeden. Vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí proto v červenci výběr pracovníků pro Českou republiku zastavilo.

Zato jistý Duong Duc Thing, který byl odsouzen na deset let a vyhýbal se nástupu trestu, vízum dostal na falešný pas a jiné jméno. Teď po něm na základě mezinárodního zatykače pátrá česká policie.

Loni na jaře provedla generální inspekce ministerstva zahraničí na ambasádě v Hanoji kontrolu. Korupci nezjistila. „Vláda měla korupci, na kterou léta upozorňuji, vyšetřit,“ upozorňuje Winter. „Ne si ji vzít za záminku a přestat vydávat víza.“

***

Nekalé „kšefty“ kolem víz

Cena oficiálních poplatků za vyřízení žádosti o udělení víz občanům cizích států cestujím do České republiky se pro jednotlivé země liší. Pro Vietnamce jde o sumu 240 amerických dolarů, víza jim vydává česká ambasáda v Hanoji. „Zprostředkovatelé“ tam prý za kladné vyřízení žádosti požadují až 2700 dolarů (pro srovnání: měsíční plat kvalifikovaného dělníka ve Vietnamu je zhruba 100 dolarů).

Před časem zavedla ambasáda v Hanoji telefonní linky (callcentra), jejichž prostřednictvím se zájemci o vízum mají objednávat. Lidé sice nestojí frontu před ambasádou, ale na linky se dá dovolat jen velmi těžko – často bývají obsazené.

O tom, že se minimálně do konce roku přestanou v Hanoji vydávat víza, rozhodla česká vláda na základě analýzy ÚOOZ, cizinecké policie a tajných služeb. Kvůli organizovanému zločinu uvnitř komunity cizinců žijících v Česku a mafiánským praktikám při vyřizování víz se tak stalo vůbec poprvé. Již letos v únoru ale ambasáda v Hanoji víza zhruba po dobu tří týdnů nevydávala z organizačních důvodů kvůli zavádění callcentra. Ambasáda v Islámábádu přerušila vydávání víz na cca 1 týden letos v září rovněž z organizačních důvodů – po tragické smrti velvyslance Iva Žďárka.

Autor: