Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bohové Chile klid nepřejí

Česko

HISTORIE OTŘESŮ

Katastrofální zemětřesení v Chile - Není to poprvé ani naposledy, co zemi postihly ničivé otřesy

Chile zažilo již několik drtivých zemětřesení. Možná proto se umí na katastrofu dobře připravit.

SANTIAGO DE CHILE / PRAHA Dodnes se mu říká Velké chilské zemětřesení. Katastrofa, která se odehrála 22. května 1960, totiž nemá v dějinách obdoby. Seizmologové tehdy naměřili otřesy ve výši 9,5 stupně Richterovy škály. A tak i dnes toto zemětřesení platí za vůbec nejsilnější zaznamenané.

Pohroma v roce 1960 nepřišla úplně jako blesk z čistého nebe. Již den předtím bylo jižní Chile zasaženo menším zemětřesením. Prezident Jorge Alessandri kvůli tomu dokonce zrušil tradiční ceremoniál, který připomíná námořní bitvu u Iquique. (Roku 1879 v ní Peruánci potopili chilskou korvetu Esmeralda.) Právě ve chvíli, kdy se vláda s plnou vervou pustila do organizace záchranných prací, přišel před třetí hodinou odpolední druhý zdrcující úder. V Chile bylo postiženo více než 400 tisíc kilometrů čtverečních území, následná vlna tsunami zasáhla i Japonsko, Havaj nebo Filipíny. Celkem si zemětřesení podle nejskeptičtějších odhadů vyžádalo až šest tisíc obětí. I když epicentrum bylo někde jinde (u obce Canete ležící asi 900 kilometrů od metropole Santiaga), nejvíce zasažené při zemětřesení bylo město Valdivia, ve kterém se bez domova ocitlo až dvacet tisíc lidí. Zkáze podlehly zvláště betonové domy, které na zemětřesení nebyly konstruovány. Propastný rozdíl oproti Haiti Další velké zemětřesení ve výši 8,5 stupně Richterovy škály se v Chile odehrálo například v roce 1922. Drtivá zemětřesení se zde pravidelně jednou za čas opakují kvůli tomu, že země leží v seizmicky velmi aktivní oblasti, v takzvaném „ohnivém kruhu“. V oblasti se totiž střetávají dvě tektonické desky.

Chilané ale o riziku vědí. „Při přepočtu na hlavu má Chile víc světových odborníků na zemětřesení než kterákoli jiná země,“ říká Brian Tucker, ředitel organizace GeoHazards International, která zkoumá rizika vyplývající ze zemětřesení. Chilané navíc rady seizmologů zapracovávají do projektů a stavebních předpisů. Domy a kanceláře jsou budovány tak, aby zemětřesení vydržely. Jejich ocelové kostry se při otřesech vlní, místo aby se jim pokoušely vzdorovat. Je dost pravděpodobné, že v Chile každý člověk alespoň jednou za život pocítil silné zemětřesení,“ podotýká Hugo Rodríguez, chilský voják působící na Haiti.

A právě připravenost Chilanů na nejhorší byla rozhodující pro to, že nynější zemětřesení nezanechalo v porovnání s katastrofou na Haiti až tak velké škody. Na Haiti, kde zahynulo více než 200 tisíc lidí, bylo přitom naměřeno slabší zemětřesení. Neplatí zde ani žádné stavební předpisy. Tamní lidé ani nevěděli, jak se mají chovat. Jak napsala ČTK, Haiťané se během pohromy chytali betonových pilířů, jen aby zjistili, že jim praskají pod rukama. Nikdo je také neučil, co dělat: jak se ukrýt pod stoly nebo jak se držet dál od oken se skleněnými tabulemi. I když Chilané jsou dnes na zemětřesení poměrně zvyklí, vyskytly se dříve příhody, které ukazují pravý opak. Americký časopis Time v červenci roku 1960, tedy jen krátce po drtivém zemětřesení, popsal příběh dvou chilských indiánů, kteří po sérii pohrom zmlátili holemi šestiletého chlapce. Pak mu vyřízli srdce, které nabídli moři. Když se policisté po jejich zdržení ptali, proč to udělali. dostalo se jim následující odpovědi: „Žádali jsme (bohy) o klid na moři i na zemi.“

***

Ohnivý kruh

Oblast častých zemětřesení Chile je jednou ze zemí ležících v takzvaném „ohnivém kruhu“. Tato oblast ve tvaru koňské podkovy leží v Tichém oceánu. Na jedné straně ji ohraničuje západní jihoamerické a severoamerické pobřeží, na druhé do ní spadají i třeba Japonsko a Filipíny. V oblasti ohnivého kruhu se střetává hned několik tektonických desek. Je proto proslulý velmi častým výskytem ničivých zemětřesení a vulkanické činnosti. Až 90 procent světových zemětřesení se vyskytuje zde. V tomto teritoriu se nachází podle některých údajů i 452 sopek. Součástí kruhu je více než polovina sopek, které se vyskytují nad hladinou moře. Nachází se zde také řada oceánských příkopů. V oblasti Chile a Peru mimo jiné hraničí deska Nazca s Jihoamerickou deskou. Chile ve svých dějinách zažilo již několik velkých zemětřesení. Velké škody napáchalo například zemětřesení, které proběhlo zřejmě v roce 1751. Zemětřesení, které se událo v roce 1922, mělo velikost 8,5 stupně Richterovy škály. I kvůli následné vlně tsunami tehdy zemřelo několik stovek lidí. Ještě o stupeň větší bylo zemětřesení z roku 1960, při kterém geologové naměřili otřesy ve výši 9,5 stupně Richterovy škály.

Autor: