Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Boural posvátné krávy

Jsou kritici, kteří nevzbudí žádné emoce: prostě jen popíšou, co v knize či filmu je a jakou míru zábavy lze očekávat. A jsou kritici, kteří formulují vyhrocené soudy a co chvíli někoho nadzdvihnou ze židle. Mají-li své výroky podloženy pevným názorem, můžeme je číst ještě po desítkách let a tak či onak se s nimi vyrovnávat. Právě tak psal Andrej Stankovič.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Olga Stankovičová

8. 3. 2009 14:00
Databáze

Databáze Floriana je jistě digitalizovaná a mohla by být dána na veřejnost. Jenže patří mému zesnulému muži a nakladatelství Triáda, které ji připravilo, opravilo nepřesnosti a  chyby, případně doplnilo. A hlavně už ji digitalizovalo, což byl velký počin, protože já jsem ji v dřevních dobách opisovala a upravovala řadu měsíců. Věřím, že by měla význam pro sběratele, antikvariáty, knihovny.

0 0
možnosti

Robert Krumphanzl

8. 3. 2009 21:56
Re: Databáze

"Tento počin", tj, knižní vydání bibliografie Staré Říše, "budí pochybnosti: nebylo by šťastnější ji digitalizovat?" píše K. Turek. Jako její vydavatel panu Turkovi odpovídám: Domnívám se, že v tuto chvíli nebylo. Pokud by totiž vznikla nejdříve jakákoli elektronická podoba, s největší pravděpodobností by už nikdy nevznikla podoba knižní. Knižní podoba, stejně jako elektronická, mají řadu výhod i nevýhod. K té nejnápadnější: Rychlost vyhledávání v elektronické verzi a rychlá dostupnost, jaké by bylo možno dosáhnout např. zveřejněním na internetu, patří mezi výhody. Avšak při práci s bibliografií jako takovou právě rychlost není vždy tím, co je nejdůležitější, zvláště pokud je cenou za to ztráta souvislostí a možnosti či schopnosti pramen studovat. To umožňuje nenahraditelným způsobem právě kniha (listování v ní není jako "listování" v počítači). Kniha s sebou navíc tradičně nese větší závaznost dat, vyšší nárok na spolehlivost. Nejsem v žádném případě odpůrcem práce s elektronickými médii, ale domnívám se, že pro výhody, které nám poskytují, není možné zapomenout na výhody médií tištěných. Začneme-li knihu považovat např. v případě takovýchto "počinů" za zbytečný luxus nebo pochybný podnik, hrozí, že se tím připravíme o podstatný rozměr, který tento geniální vynález přináší. Na internetu "vyhledáváme", knihu můžeme navíc studovat, a to se týká i bibliografií. Omlouvám se těm, kterým toto, co píšu, bude připadat ve vztahu k "nějakému soupisu" buďto jako přiliš speciální problém, nebo naopak jako banalita. Na závěr jen: tak jako si nemyslím že knižní vydání Stankovičovy bibliografie Staré Říše je pochybné, nemyslím si ani to, že by bylo pochybné ji zveřejnit elektronicky. Je to doufám jenom otázka prostředků a času. Stejně jako je otázka času, kdy knižní vydání Stankovičova souboru věnovaného Staré Říši dojde svého docenění (tj. až ti, kteří nad ním pochybovali, zjistí, že by pro ně také mohlo být užitečné, přestože možná bude existovat i dostupná elektronická verze).

0 0
možnosti