Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové odmítli eurozatykač i chartu

Česko

LISABON Evropští politici si v Lisabonu s radostí přiťukli ke společnému dílu, každý z nich ale schválení evropské smlouvy prodával jako svoje vítězství - že se jim podařilo uhájit národní priority. Drtivá většina států neměla vlastní, část z nich si, stejně jako Češi, několik specialit vydobylo.

Na prvním místě Polsko. Poláci chtěli zvýšit svůj vliv na schvalování evropské legislativy. Konkrétně tak, aby výhodný systém blokace - kdy stačí, aby dvě větší země řekly NE, a práce na zákoně zamrzla - platil závazně i do budoucna. To se jim podařilo, byť ne stoprocentně: blokaci zmiňuje jen právně nezávazná část textu, ta závazná o ní ale mluví jako o plnokrevném pravidlu. Rozdíl ocení jen právní fajnšmekři a polská vláda. Praktická změna je takřka nulová. „Získali jsme, co jsme chtěli,“ řekl spokojeně polský prezident Lech Kaczynski. Země kromě toho dostala i místo stálého generálního advokáta Evropského soudního dvoru, jež zatím jako jediná z velkých neměla.

Italové si vyvzdorovali poslance navíc

Bojovali i Italové. Těm se nelíbilo přerozdělení křesel v Evropském parlamentu po roce 2009, protože by Itálie poprvé v historii přišla o početní paritu s Británií a Francií - přestože obě dvě země mají víc obyvatel než Itálie.

Řím se ozval a hodlal držet konečnou dohodu v šachu. Proto se Itálii vyšlo vstříc. Po roce 2009 by měla mít o jednoho europoslance navíc: 73, stejně jako Británie.

Ta patří k nejúspěšnějším z hlediska vydobytí si svého: získala výjimku z případných eurozákonů o policejní spolupráci a z oblasti trestního práva.

Znamená to, že zemi nebudou moct trestat evropští soudci za to, že třeba porušuje nový evropský zatykač - v Británii totiž nebude platit. Podobně si Britové nebudou moci stěžovat na svou vládu, že nerespektuje Evropskou chartu základních práv - ani ta se na Británii nevztahuje. Londýn také pojistil, že zahraniční politika zůstává v rukou národních vlád a na úrovni unie platí právo veta.

Ostatní země získaly drobnosti: Francie například vymazala ze smlouvy formulaci, že rovná hospodářská soutěž je „cílem“ unie, a Nizozemsko dostalo větu o tom, že další rozšíření unie by nemělo blok paralyzovat.

Autor: