Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brno si opět hledá správné slovo

Česko

K logu má přibýt slogan.

Podle neoficiálních informací zatím při hledání spojení vystihujícího největší město Moravy vede pro mnohé lidi obtížně pochopitelné heslo Žít Brno.

BRNO Jen slovo Brno nestačí. A radní znovu otevřeli cestu, na niž vykročili už před čtyřmi lety: tehdy vyzvali obyvatele, aby k novému městskému logu navrhli také slovo či slogan vystihující město. Internetová anketa však skončila bez jasných závěrů, radní žádný z návrhů neschválili.

Nyní se alespoň zatím rozhoduje bez hlasování veřejnosti. Vybraní slovenští konzultanti navrhují několik verzí, mezi nimiž zaznívá například spojení Žít Brno. To při prvním pokusu padaly kreativnější a vtipnější návrhy. Tehdy lidé vymysleli výrazy spojené s hantecem například „Brno – betálné štatl“ či „Špica Brno“, ale také jednodušší a do cizích jazyků snadněji přeložitelné „Brno, prostě Brno“ či „Brno, tam to žije“.

Zástupci radnice ale odmítli informaci Brněnského deníku, podle níž chtějí sáhnout také do současného loga či vizuálního stylu. „Zaměňuje problematiku loga a tzv. sloganu města Brna, který je součástí tzv. City identity,“ komentoval informaci mluvčí magistrátu Pavel Žára. „Měnit logo, to je nějaký nesmysl, o tom opravdu nic nevím. Brněnské logo se, myslím, moc povedlo, jsme za něj všude chváleni a zasahovat do něj by byl nesmysl,“ ujistil včera první náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Autorkou brněnského loga je Věra Marešová, která za ně dostala i Národní cenu za design. „Pravidelně spolupracujeme s radnicí a máme teď další záměry, které začínáme rozpracovávat,“ řekla včera LN. Právě její logo patří mezi městskými symboly k oceňovaným pro svou jasnost a jednoduchost, ale přitom nápaditost.

Svůj nesouhlas s případným zásahem do loga už přesto „preventivně“ daly najevo některé městské části. Například starosta Brna-středu Libor Šťástka připomněl, že město zhruba před dvěma lety nařídilo částem přijmout tzv. jednotný vizuální styl, který logo města a podmínky jeho užití předepisoval. To znamenalo změnu v označení budov, místností úřadů, dopisních papírů či tiskovin. „Hrozí tak, že nám s ohledem na změnu loga bude nařízeno vše předělat, což pro nás znamená naprosto zbytečné vyhození nemalých finančních prostředků,“ obává se Šťástka. Podle něj by si Brno napřed mělo definovat, co chce a kam směřuje. „Jasná vize a koncepce Brnu bohužel stále chybí,“ podotkl Šťástka.

Původní záměr byl daleko širší – radní po výběru loga v roce 2004 mu například plánovali uzpůsobit mobiliář v ulicích, třeba lavičky či odpadkové koše. Zatím ale „v ulicích“ došlo především na směrníky. Dokonce ani snaha o označení památek nedošla k cíli a zdobí je stále staré jednotné cedule, navíc někdy s nepřesnostmi.

Žára připomněl, že na sklonku loňského roku vypsali veřejnou zakázku malého rozsahu na „Studii City identity a verbálních priorit města Brna“, která má pomoci prezentaci klíčových aspektů jeho identity. V překladu: Chtějí mimo jiné vytvořit seznam slov, která lze s Brnem spojovat. „Snad budou víc česká než název celé zakázky,“ okomentoval zprávu čtenář LN, který si ji přečetl na magistrátním webu.

***

SYMBOLY MĚST

Kromě oficiálních historických znaků mají všechna velká moravská města také svá loga. Slogany zatím doplňují postupně – například ostravské logo je ale díky vykřičníkům „vyzývavé“ samo o sobě, takže vytlačilo původní slogan Ostrava – město v pohybu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: