Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cena pozemků je správná, hájí se město

Česko

PRAHA Projekt administrativního mrakodrapu na pražském Litochlebském náměstí vzbuzuje kromě očekávání i řadu otázek. Na ty upozorňuje občanské sdružení Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Vedení radnice jeho kritiku odbývá s tím, že jde jen o politický boj před podzimními komunálními volbami.

Největší rozpor mezi radnicí a jejími oponenty spočívá v ceně, za niž byl pozemek prodán.

„Dotčené parcely nejsou součástí žádné skupiny s přiřazenou cenou. Minimální cena tak byla stanovena znaleckým posudkem,“ vysvětluje starosta Dalibor Mlejnský.

Jenže sdružení HPP11 má jiný názor. „Administrativní posudek o ceně pozemků nic nevypovídá. Měl být vyhotoven odhad tržní ceny, který slouží k určení ceny v místě a čase obvyklé. To ukládá zákon o hlavním městě Praze,“ nesouhlasí jeho člen Petr Lukeš.

Vedení si ale stojí za svým. „Je třeba si uvědomit, že se jedná o území s aspekty, které fakticky snižují tržní hodnotu,“ reaguje Mlejnský. Podle jeho slov jsou to především hlavní vodovod či plynovod, Z dostupných informací vyplývá, že městská část tak nabízela metr čtvereční na Litochlebském náměstí za 1582 Kč.

Při pohledu do nabídky realitních kanceláří z pražského Chodova jde o nízkou částku. „Je to hodně málo,“ potvrzuje i Lukáš Matějka ze společnosti Arnika, který sleduje výstavbu v Praze.

Počínání radnice obhajuje firma Tweelingen, která zakázku na stavbu administrativní budovy vyhrála. „Zúčastnili jsme se veřejné soutěže, do které se mohl přihlásit každý a dát svoji nabídku,“ říká její projektový manažer Michal Mezník. Stejně jako starosta Dalibor Mlejnský bere současnou iniciativu HPP11 za předvolební boj.

„Tohle je jejich evergreen, vždy se blíží nějaké volby,“ reaguje Petr Lukeš. Nicméně HPP11 skutečně staví ke komunálním volbám kandidátku. Prý jde o reakci na fakt, že občanská sdružení a občané nemohou ovlivnit kroky zastupitelstva a vedení obce.

Lukešova slova potvrzuje i záznam z březnového jednání městského zastupitelstva. Ten dokumentuje, že podobný názor na jednání vedení města i firmy Tweelingen má nejen občanské sdružení, ale i řada zastupitelů.

Mezník například tehdy nesdělil, kdo tvoří firmu Tweelingen. A sdílnější není ani dnes.

„Společnost Tweelingen je zřízena účelově k realizaci projektu na Litochlebském náměstí. Svou totožnost akcionáři nesdělují,“ odpovídá. „Akcionáři a investoři společnosti Tweelingen financují řadu podobných projektů. Působí v oblastech realit,“ dodává při opakované otázce Michal Mezník. Majitele firmy, která vyhrála zakázku, nezná ani Dalibor Mlejnský. „Jako starosta musím především dbát na to, aby byly hájeny zájmy městské části a aby byl dodržován zákon,“ říká.

***

MRAKODRAPY

* Zamýšlené výškové budovy v Praze mají těžký život. Ještě ani nestojí, a lidé je už přesto odsuzují.

* Příkladem můžou být dva mrakodrapy na Pankráci.

Jejich vznik posvětil loni magistrát, když v konceptu územního plánu povolil stavbu dvou vysokých budov na pankrácké pláni. A to i přesto, že vedení města bylo už mnohokrát upozorněno na to, že jej světová kulturní organizace UNESCO může vyškrtnout ze svého seznamu.

* Chodovský mrakodrap na Litochlebském náměstí má jiné potíže. Nejvíce se mluví o tom, že naruší klidovou zónu a pietní místo okolo pomníku padlých.

* Stavět by se mělo také v Holešovicích. Tam by chtěla mít své mrakodrapy finanční skupina J&T. Vedení městské části je pro diskusi, přeje si ale účast veřejnosti.

Z dostupných informací vyplývá, že městská část nabízela metr čtvereční na Litochlebském náměstí za 1582 Kč

Autor:

Nejlepší jídlo na letošní grilovačky: Zaručený recept tady!
Nejlepší jídlo na letošní grilovačky: Zaručený recept tady!

Všechnu zeleninu nakrájíme na menší kousky a vložíme do mísy. Jako zálivku použijeme ajvar, ke kterému přidáme pár lžic oleje a dochutíme bylinkami.