Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Červotočům se daří, památkářům chybí peníze

Česko

OLOMOUC S nedostatkem financí a také červotočem, který ničí historický mobiliář, se potýkají památkáři v Olomouckém kraji.

Větší část mobiliářů z hradů a zámků je po šedesáti letech degradace v dezolátním stavu, varují odborníci. Nejvíce trpí renesanční nábytek a obrazy na zámku Velké Losiny na Šumpersku, kde je i depozitář.

Do něj je svezen nábytek z několika dalších zámků.

„Na prohlídkových trasách je ve špatném stavu tak kolem deseti procent nábytku, to nejhorší není vidět,“ uvedla Lenka Vaňková z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. „Evidujeme kolem devíti tisíc předmětů, když se ročně opraví osm, je to zázrak, zpravidla jich bývá méně,“ dodala Vaňková. Navíc dodala, že žádný z objektů v jejich správě není v zimě temperován, rozdíly teplot jsou obrovské. Mobiliář ale prý nejvíce chátral v době, kdy hrady a zámky spravovala muzea, která se o obnovu moc nezajímala.

Nábytku, tapetám či obrazům vadí nejen chlad, ale i plíseň a především červotoč, poznamenal kastelán Velkých Losin František Fiala. Za překážku zlepšení situace považuje i neúměrně vysoké ceny, jaké si účtují restaurátoři. „To, co dříve zvládl kastelán, dnes stojí stovky tisíc korun a musí se kvůli tomu konat výběrové řízení. Když je to pod padesát tisíc, nepřijede se na zámek nikdo ani podívat,“ prohlásil Fiala.

Olomoucké pracoviště spravuje hrady a zámky Bouzov, Šternberk, Jánský vrch a Velké Losiny. O mobiliář se navíc stará i na zámku v Náměšti na Hané.

***

Co dříve zvládl kastelán, stojí stovky tisíc a musí tomu předcházet výběrové řízení

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: