Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi si vyhazov nedají líbit. Začínají se o práci soudit

Česko

Právníci řeší až o 30 % více sporů kvůli výpovědím ze zaměstnání

PRAHA Lidé se naučili bránit se výpovědím. Daleko častěji je konzultují s právníky a jdou se svými zaměstnavateli do střetu.

„Nárůst soudních sporů oproti předchozím rokům činí přibližně 20 až 30 procent,“ odhaduje Jaroslav Škubal, partner advokátní kanceláře PRK Partners, která pracovněprávní spory často řeší.

Oficiální letošní čísla ještě nejsou známá. Za minulý rok evidují soudy celkem 4846 sporů v oblasti pracovního práva. Z toho 810 sporů se týkalo skončení pracovního poměru.

Zaměstnanci nejčastěji napadají platnost ukončení pracovního poměru, zejména pak výpovědi z organizačních důvodů.

„Víme, že řada zaměstnavatelů se v době krize loučila se zaměstnanci nekorektně či chaoticky,“ říká Klára Valentová, specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark. „Určitě došlo k řadě neplatných skončení pracovního poměru nebo lidem nebylo vyplaceno to, na co měli právo.“

Lidé se navíc obávají, že v současnosti se jim nepodaří získat novou práci. A to je další důvod, proč se proti výpovědím ohrazují daleko častěji.

„Zaměstnanci více bojují o své stávající pracovní poměry, a tudíž ve zvýšené míře podávají žalobu na neplatnost výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru,Ž říká Soňa Rau z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Mezi nejvýznamnější firmy, které letos propouštěly, patřil například OP Prostějov, kde výpovědi dostaly stovky zaměstnanců. Na začátku roku propouštěla i bižutérka Jablonex. Desítky zaměstnanců přišly o práci také v mlékárnách v Jaroměřicích a Moravských Budějovicích nebo českolipské firmě Delphi Packard Electric. Snižování stavů zasáhlo ale i ministerstva a úřady.

Propouštělo se prakticky v každém oboru.

Firmy ovšem odmítají, že by při propouštění svých zaměstnanců postupovaly protiprávně. Například ČEZ, který musí snížit stavy a propouštět začal už letos, nezaznamenává zvýšený počet sporů.

„Máme propracované postupy a ty ctíme a dodržujeme. Možná právě z těchto důvodů nám u ukončení pracovních poměrů z důvodů organizačních změn nenarostl počet pracovněprávních sporů,“ tvrdí mluvčí polostátního energetického gigantu Eva Nováková.

Pokračování na straně 17

Češi si vyhazov nedají líbit

Dokončení ze strany 1

Společnosti se podle zkušeností advokátů snaží spory ukončit dohodou, je to pro ně méně rizikové.

„Firmy jsou stále ochotné takzvaně něco přihodit, aby se soudnímu sporu vyhnuly. Není divu, při rychlosti soudního řízení a zrušení moderačního práva je to běh na dlouhou trať, a hodně drahý,“ vysvětluje Nataša Randlová.

V případě, že firma prohraje vlekoucí se spor se svým bývalým zaměstnancem, je nucena mu proplatit jeho mzdu za celou dobu trvání sporu. To je pro zaměstnavatele nadměrné riziko. K soudu se proto dostane jen desetina případů.

Propouští se mezi firemní špičkou Například Nataša Randlová zaznamenala dvojnásobný nárůst sporů během letošního roku. Během roku řešila zhruba 40 problematických případů, které se mohly dostat k soudu. Vloni to bylo do dvaceti případů. „U soudu máme zatím pět případů, zbytek je již vypořádaný,“ říká Randlová s tím, že v minulých letech se k soudu dostaly maximálně dva případy za rok.

Podle Ladislav Smejkala, který má na starosti pracovní právo pro region střední a východní Evropy ve společnosti White&Case, se během letošního roku přidalo k propouštění řadových zaměstnanců i propouštění ve firemních špičkách. „Tito lidé mají na právníky,“ vysvětluje Smejkal, proč advokáti zaznamenávají častější pracovněprávní spory. On sám v současnosti řeší několik sporů se zaměstnanci na vrcholových pozicích. Nárůst zaznamenává až několikanásobný.

Češi mají také lepší informace o svých právech. To pozoruje i Jaroslav Škubal. „Určitě je celospolečenským trendem, že lidé obecně začínají přistupovat k soudům jako k běžnému prostředku ochrany svých práv, aniž by se báli určité stigmatizace,“ říká Škubal.

Zaměstnanci se soudí i kvůli diskriminaci Novinkou, kterou advokáti řeší, jsou i další záležitosti spojené s propouštěním, a to zejména otázky vyplácení bonusů, nároky na další benefity. „V neposlední řadě lze zaznamenat i vzrůstající počet sporů týkajících se práva na rovné zacházení mezi zaměstnanci a zákazu diskriminace,“ dodává Jaroslav Škubal.

***

KDE SE BĚHEM LETOŠNÍHO ROKU PROPOUŠTĚLO?

K velkému propouštění došlo v OP Prostějov, dále i v Jablonexu. Propouští a propouštět bude energetická skupina ČEZ a jihočeská Madeta. V listopadu bylo bez práce celkem 506 640 lidí. Volných míst přitom úřady evidovaly jen 32 337.

Autor: