Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká ikona konzervativců v USA

Česko

Václava Klause jako prezidenta malé evropské země v USA příliš neznali. Do povědomí se dostal poté, co se z něj stal protipól „zeleného“ demokrata Al Gorea.

NEW YORK/PRAHA „Nepříliš známý klub několika stovek nejmocnějších konzervativců se setkává třikrát do roka na utajeném místě na důvěrné konferenci... s cílem vytvořit strategii, jak pootočit zemi doprava.“ Věty jak vytržené z detektivky jsou ve skutečnosti úvodem tři roky starého článku deníku The New York Times o sdružení s názvem Rada pro národní politiku (Council for National Relations - CNP). Tento týden na její setkání v Salt Lake City dorazí i český prezident Václav Klaus.

CNP vznikla v roce 1981 a je označovaná za názorovou platformu konzervativní pravice, někdy je též vyzdvihován její důraz na silnou roli náboženství. Rada pro národní politiku zapadá svým profilem mezi organizace, s nimiž je jméno českého prezidenta ve Spojených státech spojováno. „Já jsem myšlenkově navázán na dva nejvýznamnější pravicové think tanky washingtonského establishmentu. Jedním z nich je American Enterprise Institute a druhý je CATO Institute,“ svěřil se Klaus v březnu 2003 v rozhovoru pro MF DNES. Ostatně ještě týž rok na konferenci pořádané CATO Institute promluvil, zúčastnil se i akcí pořádaných druhou citovanou organizací.

V poslední době ale český prezident spojil jméno i s dalšími, již méně známými organizacemi považovanými za baštu konzervatismu. Včetně již zmiňované Rady pro národní politiku, kde se má mimo jiné zúčastnit předání ceny bývalému americkému velvyslanci při OSN a občasnému kritikovi - tedy z pravicových pozic - současné republikánské administrativy Johnu Boltonovi.

Klausovo jméno ale rezonuje i v dalších konzervativních kruzích. Impulsem se staly dvě události. Tou první bylo použití argumentů českého prezidenta jako protiváhy „zelených“ názorů bývalého demokratického viceprezidenta Al Gorea v Kongresu. Tou druhou pak Klausův komentář pro deník The Financial Times s příznačným titulkem Ohroženo není klima, ale svoboda. Jméno českého prezidenta tak začalo být citováno i v internetových diskusích krajně konzervativního listu National Review.

A před včerejším projevem v OSN použil Klausovu tvář (opět jako protipól Al Gorea) ve své inzertní kampani na stránkách amerických novin i libertariánský The Heartland Institute, který brojí proti veškerým vládním zásahům do ekonomiky a společnosti vůbec. Skutečnost, že Klaus je v Česku spojován s érou „bankovního socialismu“, šla v debatě o klimatu stranou.

Tvář a názory českého prezidenta Václava Klause se stala i ústředním motivem nedávné inzertní kampaně nevládní organizace The Heartland Institute. Klaus zde byl vyobrazen jako protipól někdejšího demokratického viceprezidenta Al Gorea. The Heartland Institute je známý jako odpůrce jakékoliv vládní regulace, ať už jde o ekonomiku, ochranu zdraví či životního prostředí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: