Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češi podporují Ukrajinu v EU méně než Slováci i Maďaři. Uprchlíky mají za zátěž

Ukrajinští utečenci s dětmi na železniční stanici v polské Přemyšli (25. března 2022) foto: AP

Rychlý vstup Ukrajiny do Evropské unie má ze čtyř zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) nejnižší podporu v Česku. V ČR si zároveň největší podíl obyvatel ze zemí V4 myslí, že ukrajinští uprchlíci představují pro jejich zemi zátěž. Vyplývá to z analýzy bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) na základě průzkumů z konce loňska, jejíž výsledky IVO v pátek představil novinářům.
  12:49

Jen 26 procent Čechů bylo nakloněno rychlému přijetí Ukrajiny do EU, stejný názor má 29 procent Maďarů, 31 procent Slováků, ale až 64 procent obyvatel Polska. Rozhovory o svém přistoupení k EU zahájil Kyjev tento týden.

Za zátěž pro svou zemi považuje ukrajinské uprchlíky většina obyvatel zemí V4. Tento postoj zastávají hlavně Češi (69 procent respondentů). Přístup vlastní vlády k ukrajinsko-ruskému konfliktu měl nejnižší podporu v České republice (34 procent obyvatel), ve zbylých třech zemích V4 podpora národních kabinetů v této záležitosti dosáhla těsné většiny obyvatel.

Ze zemí V4 Maďarsko a Slovensko vystupují proti západním dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Jen v Česku a v Polsku si většina lidí myslí, že za konflikt na Ukrajině nese odpovědnost Rusko. V Maďarsku tento názor zastává 40 procent a na Slovensku 42 procent obyvatel; v těchto dvou zemích připisují zhruba tři z deseti obyvatel vinu za válku Západu, který podle nich Rusko provokoval.

Obyvatelé V4 se liší také ve vnímání členství v EU. Za dobrou věc ho považuje jen 42 procent Čechů, ale až 65 obyvatel Maďarska. „Je jistým paradoxem, že právě polská a maďarská veřejnost, tedy občané zemí, jejichž politická reprezentace měla v minulých letech s EU komplikované vztahy, častěji hodnotí členství EU pozitivně,“ uvedl IVO.

Rozdíly jsou také v názorech na členství v NATO; nejvyšší podporu má v Polsku, naopak nejnižší na Slovensku. S výjimkou Maďarska má ve zbylých státech většina obyvatel spolupráci ve V4 za smysluplnou a důležitou.

Výzkum byl proveden loni v listopadu a prosinci. V každé ze zemí V4 bylo osloveno nejméně 1000 obyvatel starších 18 let, jejichž výběr odpovídal složení populace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!