Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko Pakt pro euro odmítá

Česko

BRUSEL Udělat tečku za zadlužením Evropy a krizí eurozóny – takový byl cíl včerejšího summitu vrcholných představitelů EU. Před začátkem hlavního jednání státníci sršeli jistotou, že nic nebrání dohodě a že očekávají schválení jak nového záchranného fondu pro zadlužené země (ESM), tak i Paktu pro euro plus, který má harmonizovat ekonomiky států EU. „Dosáhli jsme nepředstavitelné změny v otázce politických nástrojů,“ uvedl prezident Evropské rady Herman van Rompuy. Slovo „plus“ znamená, že se k paktu mohou připojit i země, které neplatí eurem. Premiér Nečas se ale k obsahu dohody vyjadřoval rezervovaně.

„V prvé řadě jsme velmi ostražití k tomu, aby se zaváděla harmonizace přímých daní ať už cestou společného konsolidovaného základu, nebo harmonizací daňových základů,“ reagoval Nečas na fakt, že v Paktu o konkurenceschopnosti, tedy předchůdci Paktu pro euro, měli německá kancléřka Merkelová i francouzský prezident Sarkozy ambici sladit firemní daně v celé EU. Kvůli odporu ale od tohoto požadavku ustoupili a zaměřili se více na fiskální odpovědnost jednotlivých zemí nebo větší flexibilitu pracovního trhu. „Samozřejmě se podíváme, jak bude tento pakt fungovat a jaké bude mít výsledky. Já vůbec nevylučuji, že někdy v budoucnu Česko po jisté politické debatě k tomuto návrhu přistoupí. Nic se nemění na tom, že s velkou částí těchto opatření se ztotožňujeme a naše ekonomická politika jde v podstatě stejným směrem,“ dodal Nečas.

Stejnou pozici jako premiér Nečas zaujali na summitu i představitelé Velké Británie, Švédska a Maďarska. Všechny ostatní státy sedmadvacítky se k paktu přidaly.

Další z hlavních otázek summitu byla, zda bude Portugalsko potřebovat pomoc od EU a Mezinárodního měnového fondu. Odstoupivší premiér José Sócrates tuto možnost vytrvale odmítá. Během jednání se objevovaly i zprávy o tom, že velmi nervózní je irský premiér Enda Kenny. Jedním z bodů programu je totiž diskuse o snížení úroků a prodloužení splatnosti půjčky ve výši zhruba 85 miliard eur, kterou EU Irsku poskytla. Kenny ale prohlásil, že počká až na výsledky nových zátěžových testů evropských bank. Ty by měly být oznámeny na konci měsíce. Na hlavní schůzce hlav států EU se řešila také situace v Libyi a Japonsku.

Téma čtěte na straně 15

O autorovi| ONDŘEJ LINC, zvláštní zpravodaj LN na summitu EU

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!