Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češky mají právo na potratovou pilulku

Česko

ÚHEL POHLEDU

Po několika letech se opět objevilo téma potratové pilulky, v minulosti již několikrát přetřásané.

Poprvé se o ní diskutovalo začátkem devadesátých let, kdy byla oficiálně zaregistrována ve Francii, naposledy v roce 2005, kdy čeští gynekologové požádali ministerstvo zdravotnictví, aby umožnilo používání RU-486 - jak byl mifepriston, účinná látka potratové pilulky, původně nazvaný. Nic se nestalo, na farmakologickou metodu přerušení těhotenství se opět pozapomnělo. Nyní se konečně -alespoň v odborných kruzích -o této metodě začíná opět debatovat. Impulzem k novému otevření tohoto starého tématu se stalo nadcházející desáté zasedání Evropské společnosti pro antikoncepci (ESC), které se bude koncem dubna konat v Praze. Zkušenosti s užíváním mifepristonu jsou na jejích zasedáních pravidelně jedním z podstatných bodů programu.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Česko je jednou z posledních evropských zemí, ve kterých si žena žádající přerušení těhotenství nemůže vybrat mezi chirurgickým či farmakologickým postupem. Jubilejní zasedání Evropské společnosti pro antikoncepci v ČR tak skýtá jakousi naději, že by po otevření diskuse na toto téma mohlo dojít ke změně.

Obě metody mají svá rizika Ze zahraničních zkušeností opakovaně vyplývá, že přerušení těhotenství pomocí potratové pilulky je bezpečnou a osvědčenou alternativou chirurgického postupu. Ve skandinávských zemích dává této metodě přednost více než polovina žen žádajících přerušení těhotenství. Téměř ve všech zemích, kde je pilulka registrovaná, kontinuálně mírně stoupá počet žen, které volí tento postup. Ze statistik dále vyplývá, že většina žen, které přerušení těhotenství pomocí této metody podstoupily, by potratové pilulce dala přednost, kdyby se do stejné situace dostala, a většina žen by metodu doporučila svým známým, pokud by žádaly o přerušení těhotenství.

Ale pozor! Ve všech zmiňovaných zemích s registrací pilulky zároveň nedošlo k celkovému nárůstu počtu přerušených těhotenství, jak se nám snaží namluvit protipotratoví aktivisté. Ti tvrdí, že pilulka povede ke snadnější dostupnosti interrupcí. Vycházejí z mylné představy, že spolknutím jedné pilulky těhotenství zmizí jak mávnutím kouzelného proutku a ženy ode dneška začnou zobat pilulku, kdykoliv se jim to bude hodit. Tato představa je ve skutečnosti nereálná.

Sama jsem měla možnost s potratovou pilulkou pracovat v době, kdy jsem přechodně působila jako gynekoložka ve Velké Británii. Ze zkušenosti vím, že jde o velmi nepříjemný proces. Potratová pilulka navodí samovolný potrat spojený s bolestmi břicha a krvácením rozhodně silnějším než menstruace, někdy se přidají vedlejší účinky, jakými jsou zvracení či průjem. Postup vyžaduje kromě užití mifepristonu také podání látky ze skupiny prostaglandinů, která se aplikuje za dvacet čtyři až sedmdesát dva hodin, žena tedy musí ke gynekologovi dvakrát.

V zemích, kde je tato metoda registrovaná, funguje kvalitní osvěta a ženy ve většině případů vědí, že nejde jen o spolknutí jedné pilulky. Také vědí, že pilulku lze použít pouze do devátého týdne. Přesto dávají některé z nich této metodě přednost. Obě metody - jak farmakologická, tak chirurgická jsou nepříjemné a mají svá rizika a nevýhody. O tom jsou ženy plně poučeny a je jen na nich, aby se rozhodly, co je pro ně menší zlo, když už se rozhodly své těhotenství ukončit. Mají možnost volby.

Jinde ano, u nás ne?

Přestože žijí české ženy ve vyspělém státě, kde je přerušení těhotenství legální, je pro ně možnost volby nedostupná. A ministerstvo zdravotnictví s tím v současné době nehodlá nic dělat. Místo toho se snaží prosadit, aby v České republice mohly přerušení těhotenství podstoupit i ženy, které nemají na našem území trvalý pobyt. Z pohledu odborníků mnohem kontroverznější téma umožňující potratovou turistiku se všemi důsledky. Občanská demokratická strana má plné ruce práce přesvědčit KDU-ČSL o sporných bodech reformy zdravotnictví, a tak si nemůže dovolit riskovat další citlivé téma, jakým potratová pilulka bezesporu je. Škoda, že tím zůstanou omezena práva českých žen na svobodnou volbu.

Táňa Masaříková, gynekoložka Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

***

Ve všech zmiňovaných zemích s registrací pilulky zároveň nedošlo k celkovému nárůstu počtu přerušených těhotenství, jak se nám snaží namluvit protipotratoví aktivisté

O autorovi| TÁŇA MASAŘÍKOVÁ, gynekoložka

Autor:

Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz
Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz

Pravidelné soutěže najdete také na našich sociálních sítích, především instagramu a facebooku.