Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chránil bin Ládina, teď je obchodním poradcem

Česko

Do Jemenu se uchýlily prý až tisíce lidí, kteří dříve bojovali proti Západu. Možná i proto, že země je velmi nestabilní.

SANÁ/PRAHA „Amerika je legitimní terč,“ pronesl nedávno bez váhání Násir Bahrí, někdejší bodyguard nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

Příběh muže, který byl po 11. září vězněn a v současnosti pracuje v Jemenu jako obchodní konzultant, může pomoci pochopit, proč se Jemen stává nyní bezpečnostní hrozbou a podhoubím pro terorismus. Zamířily sem totiž i další tisíce lidí, kteří v minulosti bojovali proti Západu.

Bahrí se narodil v roce 1972 jemenským rodičům v Saúdské Arábii a strávil tam i celé dětství. Dokonce se mu podařilo získat i univerzitní titul. Podobně jako další mladí lidé v Saúdské Arábii však byl ovlivněn sunnitským fundamentalistickým učením a palestinským bojem proti Izraeli.

Vroce 1993 proto, jak řekl reportérům deníku Washington Post, odcestoval do Bosny, aby se zde zapojil do boje muslimů proti Srbům. Poté prošel v rychlém sledu několik zemí, než se v Afghánistánu dozvěděl, že bin Ládin připravuje v Perském zálivu akci proti Spojeným státům. „Rozhodl jsem se zapojit,“ podotkl. Po ročním výcviku a složení slibu loajality se zařadil do bin Ládinova doprovodu. Brzy pak dostal šanci osvědčit své schopnosti. Jednoho dne totiž bin Ládina napadla skupina odpadlíků Talibanu a Bahrí ho úspěšně ubránil. Od té doby ho prý bin Ládin bral s sebou při každém přesunu. Dokladem jejich blízkého vztahu bylo i to, že když byl Bahrí při jiné přestřelce později postřelen, bin Ládin ho osobně ošetřoval. V roce 2000 se však Bahrí pohádal s dalšími členy Al-Kajdy a rozhodl se navštívit Jemen. Po útoku Al-Kajdy na americkou válečnou loď USS Cole v adenském přístavu - Bahrí tvrdí, že s tím neměl nic společného - se pokusil utéct do Afghánistánu. Na letišti byl ale zadržen. V souvislosti s 11. zářím ho vyslýchala i FBI a Bahrí jí úmyslně poskytl prý jen falešné informace. Poté byl ještě nějakou dobu zadržován, nakonec se přesto dostal na svobodu. Po svém propuštění Bahrí jen obtížně sháněl práci, za minulých šest let jich vystřídal osm. I když údajně již není členem Al-Kajdy, svůj obdiv k Usámovi si zachoval.

V Jemenu se nyní nachází i další prominentní osoby, mezi nimi například duchovní poradce bin Ládina Abdal Madžíd Zindání, který si vybudoval velmi silnou pozici. Místní představitelé se ho údajně na jedné straně bojí, na druhé však u něj hledají podporu. Jemenská vláda je totiž slabá, trápí ji navíc kromě rostoucí chudoby i docházející zásoby ropy.

Příznačné je i to, že tamní společnost se svým kmenovým založením podobá třeba Afghánistánu. Bývalí válečníci proti Západu si navíc udržují silné vazby na Al-Kajdu. Místní experti proto podotýkají, že pokud vláda lidem jako je Bahrí neposkytne větší podporu, můžou se znovu vrátit k džihádu.

***

„Zabiják“

Násir Bahrí (37)

Muž, údajně přezdívaný

„Zabiják“, byl mimo jiné

bodyguardem Usámy bin

Ládina. Nyní žije v Jemenu, kam

se uchýlili i další lidé z bin

Ládinova okolí, třeba duchovní

poradce Abdal Madžíd Zindání.

Autor: