Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chráníme slušnou většinu

Česko

Boj s rowdies – Tvrdý postup vůči výtržníkům již od soboty. Podle současných zákonů

Současné zákony stačí. Jen je nejvyšší čas, aby se všichni vzpamatovali a začali hledat možnosti, jak lze proti diváckému násilí účinně bojovat, říká Martin Synecký z Policejního prezidia, hlavní koordinátor boje proti českým rowdies.

* LN Ministerstvo vnitra tvrdí, že stačí stávající zákony, ale neumíme je užívat. Souhlasíte?

Ano, vystačíme si s těmi, co máme dnes. Jen například v živnostenském zákonu by bylo potřeba stanovit podmínky pro provozování pořadatelské služby a specifikovat jejich pravomoci. Aby propůjčování licence pořadatelům bylo vázáno určitou normou, aby to nemohl dělat každý.

* LN Jak je to v zahraničí, například v Anglii, s tzv. stewardy (zahraniční obdoba pořadatelů)?

Jejich postavení, práva a povinnosti stanovuje zákon. Nemají postavení veřejných činitelů jako policisté, ale jsou přesně vyjmenováni v zákoně. Stejně to je v Polsku, Německu, Maďarsku a dalších státech.

* LN V návrhu vnitra stojí, že by se chuligáni měli hlásit v den zápasu na probační a mediační službě. Myslíte, že tento návrh je reálný?

Jistě, to není žádný problém. Ministerstvo spravedlnosti je prostě mimo s názorem, že by to znamenalo obrovský nárůst práce pro jejich lidi, že by šlo o stovky případů. Jenže to není pravda. V každém regionu je to pět deset lidí, kteří by se jen nahlásili a pak by odešli. S tím zkrátka není spojen žádný úkon. Výhodou je, že by v případě nesplnění vůči probační a mediační službě šlo o porušení zákona, kdežto když by to bylo podle přestupkového zákona a hlásili se na policii, tak by to byl jen přestupek.

* LN Co jim vadí nejvíc?

Že by museli být v práci i o víkendech, což jsme my taky. Ale pokud to funguje v Anglii, Německu a dalších státech, tak proč by to nemohlo fungovat i u nás?

* LN Do debat o opatřeních vstupuje i Úřad pro ochranu osobních údajů. Jak se na to díváte?

Pro každého člověka, který se snaží zajistit bezpečnost veřejnosti, je tento úřad komplikací.

* LN Co úřadu nejvíce vadí?

Argumentují tím, že shromažďování informací o fanoušcích soukromým subjektem je zasahování do osobních práv a svobod tím, že policie nemá oprávnění předávat informace o rizikových fanoušcích soukromým subjektům. Bohužel zapomínají na to, že se všichni snažíme chránit bezpečnost majority před naprostou minoritou.

***

lidovky.cz Celý rozhovor s Martinem Syneckým čtěte na www.lidovky.cz

Jak na fotbalové násilníky? Na všech stadionech by měl fungovat dokonalý kamerový systém, který umožní identifikaci hříšníků. Následuje rychlé potrestání, které umožňuje stávající legislativa. Žádný nový zákon není třeba, postačí stávající trestné činy nebo přestupky. Konkrétně výtržnictví, ublížení na zdraví, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení nebo poškozování cizí věci. Součástí trestu je zákaz vstupu na fotbalové utkání, které umožňuje jak trestní, tak i správní právo. Porušení zákazu může být dále trestáno jako maření výkonu úředního rozhodnutí. Tresty mohou být podpořeny povinností hlásit se v den zápasu na místně příslušném oddělení probační a mediační služby. Chuligáni by tak neměli možnost se na stadion dostat. I kdyby se hříšníkovi podařilo v den zápasu proniknout až ke stadionu, má mít pořadatelská služba právo ho na stadion nevpustit.

Evropa: různé cesty k bezpečnosti

Velká Británie – po přijetí nové legislativy se divácké násilí přeneslo mimo stadiony. Platí několik speciálních zákonů, které postihují vrhání předmětů, rasistické výroky a vniknutí na hrací plochu. Odsouzený fanoušek se na fotbal nepodívá nikde na světě.

Německo – spíše než na policii zde spoléhají na spolupráci s neziskovým sektorem a fanouškovskými organizacemi. Německé kluby se podílejí na financování preventivních programů. Peníze ale tečou i z rozpočtů spolkové a zemských vlád a radnic. Mají minimum problémů s chuligány.

Polsko – důraz na represi. Policie na stadionech zasahuje v případě nezvládnutí utkání pořadatelskou službou a je to velmi častý jev. Při zásazích bývají používány gumové projektily a slzný plyn. Od roku 2003 zde funguje projekt, který hostujícím fanouškům nařizuje registraci.

Itálie – Bezpečnostní opatření zajišťují jen pořadatelské služby. Povinnosti fotbalových klubů: vstupenky jsou na jméno a patří jim očíslovaná sedadla, vstupy jsou vybavené detektorem kovů, kamerový systém uvnitř i vně stadionů, povinné zábrany mezi sektorem diváků a hřištěm.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!