Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co nám řeknou žebříčky VŠ

Česko

Mluvit před přijímačkami na vysokou o tom, jak si vybrat tu správnou školu, se může zdát zbytečné. I když se ale pilně připravujete, může se stát, že v dopise od školy si nakonec přečtete: nepřijat/a. Pak nezbývá než vybrat, na jakou školu se přihlásíte v druhém kole nebo příští rok. V tom mohou pomoci žebříčky vysokých škol.

V hodnocení kvality univerzit mají ve světě největší prestiž dva žebříčky: ARWU a THES-QS. ARWU je označován za proamerický, zatímco THES-QS je zveřejňován v Evropě, a to v Londýně ve spolupráci se speciální přílohou deníku Times – Times Higher Education Supplement. THES-QS je sestaven podle pověsti školy u expertů a zaměstnavatelů, podílu zahraničních profesorů a zahraničních studentů, podle počtu studentů na učitele a citovanosti vědeckých publikací v mezinárodní databázi Scopus za posledních pět let.

Česko: malé zlepšení V souhrnném žebříčku se pro minulý rok objevily čtyři české univerzity (rok předtím to byly dvě). Nejlépe se umístila Univerzita Karlova, na 290. místě (44,2 bodu). Další skončily v páté stovce: Vysoké učení technické v Brně (24,2 bodu), ČVUT v Praze (23,8) a zabodovat dokázala, byť až mezi posledními v žebříčku, ještě Masarykova univerzita v Brně (14,2). Do dílčích žebříčků podle vědních oborů, kde bylo vyhlášeno vždy 50 nejlepších, se opět žádná česká nedostala.

České vysoké školy si loni nepatrně polepšily. Žádným centrem evropské vzdělanosti naše země v současnosti není. Čím se liší kvalitní zahraniční univerzity od méně kvalitních?

Často se u nás upozorňuje, a to správně, že ty lepší mají více peněz. Uvědomme si ale, že pověst školy a zájem zahraničních učitelů a studentů se ale odvíjí také od kvality vědeckých publikací. Po vzoru úspěšných zahraničních by se mělo na českých školách přestat plýtvat penězi na vydávání tzv. vědeckých knih, sborníků a časopisů, které kvůli jejich nízké kvalitě skoro nikdo nečte. Žádoucí by naopak bylo více podporovat publikační činnost v respektovaných, takzvaných indexovaných časopisech v zahraničí i u nás. Za české barvy však zatím „boduje“ málo kateder.

Neporazitelný Harvard Jako nejlepší univerzita i v žebříčku THES-QS pro rok 2007 skončila Harvardova univerzita. Na 2. až 4. místě univerzity v Cambridgi, Oxfordu a Yaleova univerzita.

Vedle hlavního žebříčku byly zveřejněny také dílčí – podle skupin oborů. Ve vědách o životě a biomedicíně bylo pořadí: 1. Harvard, 2. Cambridge, 3. Oxford. V ostatních přírodních vědách: 1. Kalifornská univerzita v Berkeley, 2. Massachusettský technologický institut (MIT), 3. Cambridge. V technických oborech dopadl nejlépe MIT, za ním Kalifornská a třetí Stanfordova univerzita. Ve společenských vědách byla nejlepší Harvardova, druhá Kalifornská univerzita v Berkeley, třetí London School of Economics. Ve vědách o umění a v humanitních oborech byl opět nejlepší Harvard (2.: Kalifornská univerzita, 3.: Oxford, 4.: Cambridge).

O autorovi| JOSEF BERGER, Autor je profesorem na JČU

Autor: