Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Praotec psacího stroje 28. července 1893 V rakouském Partschinsu umírá Peter Mitterhofer (narozen 1822), sedlák, tesař a vynálezce psacího stroje (ze dřeva). Nápad sestrojit mašinku na psaní dostal při pohledu na sedláky, kteří měli značné potíže se smolením suplik úřadům. S druhým modelem se v roce 1866 vypravil Mitterhofer rovnou k císaři. Vrátil se se slávou a 200 zlatými. To zopakoval ještě jednou, avšak tím to zhaslo. Stroj stojí bez využití v muzeu, slávu opět střídá výsměch zapomnění. Vynálezce umírá v bídě a depresi. Přelud ve výhni Slunce 29. července 1878 Američtí astronomové James Craig Watson a Lewis Swift při pozorování zatmění Slunce spatřují v jeho blízkosti (asi čtyři průměry úplňku od okraje slunečního disku) dlouho hledanou planetu Vulkán.

Ojejí existenci byla řada astronomů pevně přesvědčena, třeba francouzský astronom Urbain Jean Leverrier, který „vypočítal“ existenci planety Neptun. Vulkán měl obíhat mezi Sluncem a Merkurem, takže se nedal spatřit kvůli neustálému přezáření Sluncem.

Ovšem svým gravitačním působením na Merkura měl vysvětlovat anomálii jeho oběžné dráhy (nadměrné stáčení perihelu – bodu na dráze tělesa obíhajícího kolem Slunce, v němž je těleso k Slunci nejblíže). Vědecká obec zprvu objev přijala, ale při jeho prověřování se ukázalo, že šlo o omyl a že Američané zřejmě pozorovali jednu z hvězd souhvězdí Raka.

Pohyb Merkurova perihelu vysvětlil až v roce 1915 Einstein svojí obecnou teorií relativity.

Český průmysl poprvé na rampě 1. srpna 1828 Pod patronací nejvyššího purkrabího hraběte Karla Chotka začíná v Praze 1. průmyslová výstava pořádaná ještě nezaloženou Jednotou k povzbuzení průmyslu v Čechách. Oficiálně vznikne až roku 1833. Výstava potrvá celý srpen, zúčastní se jí na 220 vystavovatelů a bude o ni velký zájem nejen doma. Cizinci se prý budou divit, že „český průmysl takové dokonalosti dostoupil... “ Měl by Jules Verne radost?

3. srpna 1958 První plavidlo na světě s jaderným pohonem – čtyři roky stará, stometrová americká ponorka Nautilus se stočlennou posádkou dosahuje 3. srpna 1958 po pětidenní cestě pod arktickým ledovým příkrovem severního pólu. Vernův Nautilus byl, tuším, dlouhý 75 metrů a obsluhovalo jej asi dvacet mužů. Další překonaný sen.

O devět dní později se další americké jaderné ponorce Skate dokonce podaří prorazit ledový krunýř a vynořit se. Po návratu pak obě plavidla budou – co tomu říkáte, Monsieur Verne? – vyzbrojena...

Autor: