Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Curych ocenil Formanův přínos

Česko

Miloš Forman převzal v sobotu ocenění za celoživotní dílo na filmovém festivalu v Curychu.

CURYCH/PRAHA Režisér Miloš Forman (78) převzal v sobotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Curychu cenu za celoživotní dílo. Předala mu ji jeho oblíbená herečka Courtney Love, která hrála ve dvou jeho filmech (Lid versus Larry Flynt a Muž na Měsíci). Curyšský festival se vloni proslavil tím, že zde byl zatčen Roman Polanski, který měl převzít stejnou cenu jako letos Miloš Forman.

Festival nabídl divákům to nejlepší z Formanovy filmografie. K vidění byly nejen filmy, které režisér natočil v tehdejším Československu (Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky), ale také snímky, které Forman režíroval v Americe (Vlasy, Přelet nad kukaččím hnízdem). Nechyběl ani nejnovější Formanův film Dobře placená procházka, který měl v České republice světovou premiéru loni.

Miloš Forman má ve své pracovně v Connecticutu již dvě oscarové sošky - za Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadea. Nyní svoji sbírku rozšíří o cenu z Curychu a v prosinci přibude další, z festivalu bratří Lumiérů v Lyonu. Režisér převzetí ceny v Curychu okomentoval s nadsázkou již před časem v rozhovoru pro Pátek LN: „Jo, já jsem cenný člověk, to víte, chtějí si mě zamluvit do místního muzea.“ K lyonské ceně se režisér vyjádřil: „Dostanu ji na festivalu v Lyonu, tam jistě přijedou sami Lumiérové. Nevím, za co to vlastně je, oni mi ty ceny prostě rozdávají. Já se jim do toho nepletu.“

Miloš Forman se narodil v roce 1932 v Čáslavi. Vychodil gymnázium v Poděbradech, jeho spolužákem byl například Václav Havel a bratři Mašínové. Odešel do Prahy, kde vystudoval FAMU. Po absolutoriu natočil komedie Konkurs (1963), Černý Petr (1963) a Hoří, má panenko (1967).

Tyto filmy jsou dodnes světem obdivovaným příkladem, jakým způsobem Forman pracoval s neherci. Poprvé si tento postup vyzkoušel ve filmu Konkurs.

Trik s naaranžovanou situací, kdy neherce přesvědčí o tom, že se v dané chvíli děje něco reálného a oni „jen“ reagují, zafungoval dokonale, a proto ho použil i ve filmu Černý Petr. Jak však Forman přiznává, není možné vystavět na nehercích celý film. „Neherci nejsou schopni zahrát scénu, která není pravdivá, zatímco dobrý herec umí zakrýt faleš scénáře dokonce i před režisérem. Po pravdě řečeno, čím lepší je herec, tím je ten paraván bytelnější. Neherci však nezahrajou nic, s čím se nemůžou instinktivně ztotožnit,“ vysvětluje Forman v autobiografii Co já vím.

V roce 1968 odešel Forman do USA. Jeho prvním americkým snímkem byl Taking Off, který byl variací právě na Konkurs. Úspěch si získal především filmovou adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, která získala pět Oscarů včetně ocenění za režii a nejlepší film. Forman poté na filmové plátno převedl také muzikál Vlasy (1979) a další literární díla, a to ve snímcích jako Ragtime (1981) a Valmont (1989). Největšího úspěchu dosáhl s historickým snímkem Amadeus z roku 1984, inspirovaným stejnojmennou divadelní hrou britského dramatika Petera Shaffera.

Miloš Forman natočil ještě další tři filmy o životě významných nebo kontroverzních osobností -Lid versus Larry Flynt (1996), Muž na Měsíci (1999) a Goyovy přízraky (2006).

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...