Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

S Danou Němcovou se rozloučila veřejnost, přišli i Gál, Vondra či Jáchym Topol

Poslední rozloučení s chartistkou Danou Němcovou v kostele svatého Ignáce v Praze foto: Anna Boháčová, MAFRA

V kostele svatého Ignáce na pražském Karlově náměstí se uskutečnilo poslední rozloučení s Danou Němcovou. Byla jednou z nejvýraznějších osobností československého disentu. Vzpomínají na ni politici, ale i veřejnost. Zemřela v úterý 11. dubna ve věku 89 let.
  15:01

Po mši v kostele bude Němcová ještě dnes pochována do rodinného hrobu na Malvazinkách. Přátelé, spolupracovníci i politici ji označili za statečnou, lidskou, poctivou a přitom neokázalou ženu, která se zastávala slabých a znevýhodněných v každé době.

Mezi lidmi, kteří se přišli s Němcovou naposledy rozloučit, je bývalá ombudsmanka a rovněž disidentka Anna Šabatová, sociolog Fedor Gál, spisovatel Jáchym Topol či dokumentaristka Olga Sommerová.

Z politiků přišel vzdát úctu zemřelé předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), nezávislý senátor Pavel Fischer nebo europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou zaslali věnec, který je umístěný u rakve.

Němcová byla jedna z prvních, kteří podepsali Chartu 77. Spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který pomáhal obětem komunistického bezpráví. Vystudovaná psycholožka a matka sedmi dětí sama čelila za své názory za minulého režimu pronásledování, výslechům a domovním prohlídkám. Několik měsíců strávila ve vězení.

Během revoluce 1989 stála u zrodu Občanského fóra. Poté krátce působila jako poslankyně Federálního shromáždění a zejména pokračovala v obraně lidských práv a v pomoci slabým či bezmocným.

Poslední rozloučení s Danou Němcovou v kostele svatého Ignáce v Praze

Společně s Olgou Havlovou stála od počátku ve Výboru dobré vůle, který dodnes pomáhá lidem se zdravotním postižením, opuštěným dětem, seniorům a nemocným. Založila Poradnu pro uprchlíky a Centrum pro otázky migrace. V roce 1998 dostala od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.

Opozice proti komunistickému režimu

Projekt Paměť národa na sociálních sítích připomenul, že Němcová s manželem vytvořili ve svém bytě v Ječné ulici v Praze jedno z neformálních center opozice proti komunistickému režimu. Jedna z mluvčích Charty 77 a zakladatelka VONS vychovala přes neustálé policejní perzekuce sedm dětí.

„Dana Němcová byla mimořádnou osobností, statečnou a hluboce lidskou, která se svou vytrvalou a důslednou obhajobou lidských práv významně zasloužila o naši svobodu a demokracii. Čest její památce!“ uvedl na Twitteru premiér Petr Fiala.

„Statečná dáma, nezpochybnitelný morální vzor. Svou víru nikomu nevnucovala, svojí vírou žila,“ uvedl exministr financí a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vzpomínku přidala také senátorka Miroslava Němcová: „Zemřela paní Dana Němcová. Odvážná a vytrvalá. I dnes je takových lidí hodně potřeba. Aby bránili svobodu a demokracii před populisty, kteří rozdmýchávají nenávist nejenom uvnitř naší společnost, ale i vůči lidem z Ukrajiny, kteří potřebují naši pomoc.“

„Dana Němcová byla neskutečná statečná a charakterní žena. Nezlomilo ji věznění komunistické diktatury a proti totalitě bojovala, protože nechtěla žít ve lži,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!