Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do ulic se vrátil srpen 1968

Česko

Objektivem pamětníků - Snímky nad hlavami připomínají události staré čtyřicet let

BRNO Donedávna ležely v zásuvkách sekretářů nebo vyskládané v rodinných albech. Nyní si snímky pamětníků ze srpna 1968 mohou prohlížet Brňané a návštěvníci metropole přímo v ulicích. Přesněji v jejich druhém patře, zavěšené na světelných girlandách.

„Kdyby byla výstava v galerii, přišel by se podívat jen omezený počet lidí. Takhle se fotografie jednak vrátily přímo do míst, kde se na nich zachycené srpnové události odehrávaly, a jednak vzbudí větší pozornost,“ vysvětlila záměr Jana Vránová z Domu umění města Brna. V krátké době tak podruhé vyšli s uměním přímo do ulic. „I proto, že pro některé z mladých lidí je srpen 1968 již jen abstraktní pojem a uzavřená záležitost,“ míní. Hořící auta, tanky, krev i slzy. To byla okupace Krok za krokem ulicemi budou až do 5. října chodci současně kráčet dějinami srpnových dnů před čtyřiceti lety. Snímky nad hlavami mapují příjezd ruských tanků, setkání okupantů s Brňany i protestní průvod městem a první mrtvé. Překvapení, šok ve tvářích chodců a údiv vojáků jsou charakteristické především pro záběry z prvních hodin.

Řada z nich zachycuje snahy Brňanů objasnit vojákům tragický omyl okupace. „Vysvětlování, to je velmi časté téma,“ podotkla kurátorka. Nechybějí dramatické momenty zachycující hořící auto, tanky pod viaduktem u hlavního nádraží či zkrvavenou košili zastřeleného Viliama Debnára. „Jiné možná nejsou tak dramatické, ukazují spíš zoufalství lidí a jejich výpověď je velice emociální,“ zdůraznila.

S výzvou, aby nabídli svoje snímky, se galeristé obrátili na Brňany letos v zimě. „Chtěli jsme dát dohromady amatéry i profesionály a překvapilo nás množství lidí, kteří se ozvali,“ uvedl ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. Část fotografií je z archivu Moravského zemského muzea.

Brňance Janě Kropáčové bylo v srpnu 1968 sedmadvacet let. „Když přišli Rusové, nebyla jsem v Brně, vracela jsem se ze zájezdu s CKM do Stockholmu. Vysadili nás 21. srpna v Berlíně s tím, že vlak do ČSSR nejede,“ vzpomíná na čtyřicet let staré zážitky. Po strastiplném návratu vyrazila do ulic s fotoaparátem. „Vůbec mne nenapadlo, že by mi mohli vzít foťák nebo mne dokonce potrestat,“ říká. Snímky, které si i sama vyvolala, po celou dobu opatrovala doma, teď se objeví na výstavě.

Visí špatně, tvrdí politik a poukazuje na možný problém Na internetových stranách člena ODS Patra Paulczyńského se včera objevila informace, že nepadlo jasné rozhodnutí k instalaci a Technické sítě Brno jako správce osvětlení k němu nedaly souhlas. Společnost to popřela. „Dokonce jsme zajišťovali montáž,“ řekl LN náměstek ředitele Radoslav Knap. Paulczyński však trvá na tom, že jeho zdroje jsou hodnověrné, a ačkoli ho výstava velice zaujala, není způsob upevnění ideální. Podle Vránové ale instalace splňuje i všechny bezpečnostní předpisy. „Například jsme nemohli fotky zavěsit níž, aby nevadily hasičům,“ vysvětlila.

Srpnová okupace ve 106 obrazech

Celkem 106 snímků bude v centru Brna zavěšeno do 5. října. Fotografie si lidé mohou prohlédnout v ulicích Česká, Kobližná, Středova, Běhounská a na nádvoří Domu pánu z Kunštátu. Od pátku se v některých výkladech v Brně objeví i fotografie vzkazů, hesel či karikujících kreseb a textů reagujících na tehdejší situaci. Část z nich je adresovaná přímo ruským vojákům a nabádá je k odchodu. Brno srpen 1968 je projekt Domu umění města Brna a Jihomoravského kraje.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: