Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobeš chce rozjet školkový boom

Česko

Ministr Dobeš navrhuje dotovat firemní školky. Kvůli byrokracii se zájemci k penězům nedostanou

PRAHA Mělo to být jedno z hlavních lákadel firem na nové zaměstnance a současně úleva pro přeplněné mateřské školy. Rozjezd soukromých firemních školek ale zbrzdila ekonomická recese.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) včera přišel s tím, jak rozvoj nestátních mateřinek opět nastartovat. Firemním školkám hodlá hradit šedesát procent veškerého provozu. Tyto dotace by měly spolykat celkem 200 milionů korun, které chce ministr vzít z úspor svého úřadu. Pokud plán projde, mohl by systém začít fungovat od září.

Ministerstvo ale nedá peníze jen tak někomu. Aby podnikové mateřinky dotaci dostaly, musí získat od resortu školství potřebnou akreditaci, což není nic jednoduchého. Školky musí splnit například přísné normy na hygienu a kvalifikovanost učitelek. Děti musí navíc vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství.

„Podmínky jsou pro drtivou většinu začínajících soukromých školek takřka nesplnitelné. Ministerstvo školství chce nesčetně povolení, finanční rozvahy a záplavu dalších byrokratických překážek, které získání akreditace značně stěžují. Mnoho firem si tak založení své školky radši rozmyslí,“ říká Klára Tomková z občanského sdružení Dům pro motýlky.

Spolek se snaží pomáhat firmám zakládat nové podnikové školky. Podle Tomkové by tak rozvoj soukromých mateřinek podnítilo spíše zjednodušení systému udělování akreditací.

Pokud to ministerstvo neudělá, na dotaci dosáhne jen zlomek soukromých školek. Napovídá tomu i současná situace, kdy ze zhruba dvaceti soukromých mateřských škol má ministerskou akreditaci jen pět mateřinek.

Zřizovatelé firemních školek tedy modelu ministra Dobeše příliš nevěří a sází spíše na novinky, které paralelně chystá ministerstvo práce a sociálních věcí.

To chce nastartovat rozvoj firemních školek možností odečítat si náklady na jejich provoz z daní. Navíc se snaží o to, aby bylo jejich provozování co nejjednodušší. „My připravujeme vlastní model jakýchsi firemních školek. Ty ale neponesou atribut vzdělávání a budou spíše českou obdobou německých kindergruppe. Založení i provozování těchto dětských skupinek pak bude jednodušší než u klasických školek,“ představila plány resortu práce a sociálních věcí jeho mluvčí Viktorie Plívová. Podle Tomkové je takovýto model daleko šťastnější, i když i on má své minusy. „Školky nejsou nijak nuceny k tomu, aby děti vzdělávaly. Vše tak může skončit jen jakousi hlídárnou, kde se s dětmi vůbec nepracuje,“ řekla Tomková. Ideální by podle ní bylo, kdyby oba resorty v podpoře firemních školek spolupracovaly, což se však stále neděje.

Jedno společné ale oba modely mají. Jak firemní školky, tak dětské skupinky podle německého vzoru chtějí řešit problém s péčí o děti mladší tří let. Obecní mateřské školy jsou totiž otevřeny až od tří let věku dítěte a jeslí je minimum. Matky, které se hodlají vrátit do práce dříve, tak nemají šanci. „Firemní školky by na toto mohly reagovat mnohem dříve,“ věří si Dobeš.

***

„Podmínky jsou stále pro většinu začínajících soukromých školek nesplnitelné.“

Hlídání potomka? Pomoci má soused * Plánovaná vládní reforma sociálního systému podpoří sousedskou výpomoc. * Koalice zamýšlí, že kdo pečuje o vlastní dítě předškolního věku, bude moci za úplatu hlídat i cizí potomky. Nejvýše však tři najednou.

* Poměrně přísné požadavky pro tuto činnost má novela zmírnit na přijatelnou úroveň. Pro hlídání by nově nebylo nutné například živnostenské oprávnění, cena za hlídání by závisela na dohodě rodičů. * Tato praxe je běžně zavedená i v dalších evropských státech -například v severských zemích či v Nizozemsku. * Sousedská výpomoc měla být podle programového prohlášení podpořena i daňově. Platby za tyto služby by si tudíž rodiny mohly (do určitého limitu) odečítat od základu daně. Jenže z tohoto záměru nejspíše sešlo. * Zajistit péči o dítě do tří let je v Česku obtížné. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik fungovalo v roce 2009

v zemi pouze 46 jeslí, z toho sedm v hlavním městě. Přitom ještě v roce 1990 bylo podobných zařízení kolem tisícovky. * Obce mnoho školek a jeslí v minulosti zrušily, ve druhé polovině 90. let totiž klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce roste, protože začaly rodit silné populační ročníky.

Stát versus firemní školky Firemní mateřinky, které patří do oficiální sítě škol, lze v Česku spočítat na prstech jedné ruky - je jich pět.

Přibližně dalších 20 firemních školek pak funguje na základě živnostenského oprávnění. Protože ale nejsou zakotveny zákonem, neexistuje žádná jejich databáze. Za dítě ve státní školce doplácí rodič zhruba 1500korun V soukromé firemní neakreditované školce činí náklady na jedno dítě zhruba 12 tisíc korun Sedmdesát až devadesát procent nákladů však kryje soukromý zřizovatel.

V Česku je nyní akutní nedostatek školek. Zatímco počet předškoláků vzrostl mezi roky 2003 až 2008 o více než 15 tisíc, školek ubylo 258.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!