Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Colloredo-Mansfeld, válečný stíhač RAF

Ad LN 26. 10.: Vraťte majetek po šlechtici, který...

I já přeji paní Colloredo-Mansfeldové úspěch ve sporu o majetek. Členové jejího rodu rozhodně nehajlovali. Navíc vím a mohu dokázat, že nejméně jeden z nich aktivně proti Hitlerovi bojoval, a to jako stíhač RAF. Cituji z válečného deníku nejúspěšnějšího stíhače Francie Pierra Clostermanna Velký cirkus (Naše vojsko, Praha 1968), který bojoval jak v jednotce Svobodné Francie, tak v peruti RAF: „Peruti velel starý kumpán squadron leader Colloredo-Mansfeld.“

Vojtěch Bezucha, Praha

Trojí smůla Josefa T.

Ad LN 8. 10.: Tošovský nám posloužil, proto je...

Josef Tošovský měl třikrát smůlu: poprvé, když ho EBRD nezvolila za svého místopředsedu (a místo něho pro období 2001–2004 zvolila tehdejší polskou guvernérku Hannu Gronkiewicz-Waltzovou); podruhé, když ho MMF v roce 2007 nezvolil za svého šéfa (a místo něho zvolil bývalého francouzského ministra Dominika Strausse-Kahna), a potřetí, když natrefil na novináře z LN, kteří ho evidentně nemají rádi.

Naštěstí deset milionů Čechů, kteří nikdy nezažili hyperinflaci a indexaci domácí měny na cizí měnu, dodnes „trpí“ následky jeho guvernérování – s bezproblémovým platebním stykem a s měnou stabilní jak interně (nízká inflace a nízké úroky), tak externě (silná koruna). Jenom škoda, že ČNB nenechala před volbami v roce 1994 zkrachovat tu spoustu malých bank, které podporovaly politiku českého hospodářského zázraku.

Radek Urban, Praha

Příklady táhnou

Ad LN 22. 10.: Z fotbalu se stal protivný zkažený...

Ač fotbal víceméně ignoruji od svého šumavského dětství, kdy jsme si společně s chlapci vzájemně okopávali nohy, my dívky především proto, abychom ukázaly, že jim stačíme a navíc stojíme za povšimnutí, článek Jamese Drakea o fotbalu mne upoutal naprosto výstižným titulkem. Protivný zkažený spratek. Tři slova, která mi přinesla spolu s celým článkem, kdy se mohu postavit se souhlasem za každé slovo, jistý druh úlevy. Delší dobu hledám přesné a nezředěné pojmenování nejen toho, co mne irituje při náhodném zhlédnutí fotbalových tragikomedií, ale především toho, kam spějeme jako společnost. A mám to. Protivný drzý spratek.

Říká se, že když se z dítěte stane „spratek“, mohou za to jeho vychovatelé. Když dítě zlobí, poukazuje na to, že problém mají rodiče, učitelé, ostatní vychovávající. Dítě jen odráží jako zrcadlo vše, v čem všichni zmínění mají problém, nedostatek, sami jsou nevychovaní, nedospělí, nevyzrálí – dítě samo se rodí nevinné a s největší mírou ochoty spolupracovat.

Když se podívám na fotbal a jeho mimikry, a vezmu-li jej symbolicky jako dítě současnosti, ptám se, kde vzít nové rodiče? Zdá se mi totiž, že dosud všichni ti, kteří stojí za dnešními „spratky“, měli učebnice dějepisu plné vojevůdců, válek, vítězství a proher, všichni byli vedeni ve školních lavicích k fascinaci bojem a silou. I dnes oslavujeme výrazné rozporuplné osobnosti, jakými byli Napoleon, u nás Žižka, v Americe Butch Cassidy a Sundance Kid.

„Exempla trahunt“. Slušnost a čestnost jsou vlastnosti, které nejsou na první pohled tak nápadné, ale osobnosti, které byly v historii lidstva jejich nositeli, dodnes mění tvář světa k lepšímu. V dnešní společnosti je vidět málo pozitivních vzorů, které by se neopíraly jen o výkon, vysoké IQ, líbivou tvář či hlas. Jak to ale změnit? Třeba tím, že se pokusíme vrátit slušnost a noblesu z počátku minulého století do našich životů.

Mgr. Iva Bečvářová, zenaiva@atlas.cz

I já půjdu do Maiselovy a budu vzpomínat

Ad LN 26. 10.: Poslední slovo – Pavel Tigrid

Bravo, paní Šustrová, bravo, pane prezidente Klausi – tentokráte si opravdu dobře rozumíme. Také já – ač katolík – se půjdu postavit 10. listopadu do Maiselovy ulice a budu přitom vzpomínat na všechna ta jména zemřelých na zdech Pinkasovy synagogy – jejich nositelé tam jistě budou také!

František Chaloupka, Praha

Bulvár a nevzdělanci

Ad 25. 10.: Bulvár, já a m oje žena

Citát: „…že toto svinstvo je daň, kterou platíme za svobodu slova.“ Ano a ne, pane Jiří Suchý. Naše socialistická revoluce nebyla vzpoura chudých proti bohatým, ale nevzdělaných proti vzdělaným – kdyby jen ti bývalí soudruzi věděli, co všechno si ti buržousti odpírali, aby svá vzdělání získali!!! A teď, v té době Vámi chválené svobody, pane Suchý, jako by nějaký zlý duch pracoval právě na zneužívání této svobody za účelem oblbování lidu.

Bulvár je jeho jednou zbraní, další z toho arzenálu jsou reklama a následná nabídka přebytečného konzumu, tolerance morálních poklesků, plýtvání energií na škodlivé zábavy a až oslavování promiskuity s neskrývaným opovržením ke slušnosti či – probůh! – obětavosti: to všechno vede k báječné bezmyšlenkovitosti konzumentů a jednou bude stačit scestná výzva a celý národ se vehementně poddá davové hysterii ve jménu nějaké další diktatury.

Zkuste položit už dnes lidu otázku, co zvolí raději: omezení přebujelé svobody za účelem zachování své vlasti, nebo si tu svou „svobodu“ (ve skutečnosti manipulaci) podržet i za cenu odkoupení republiky s jiným praporem a jinou hymnou?

J. V. Pospíšilová-Šteflová, dr.pospisil@seznam.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy