Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Nekorektní obhajoba Lisabonské smlouvy

Ad LN 21. 7.: Zavádějící útok na Lisabonskou smlouvu

Obhajoba právně neplatné Lisabonské smlouvy panem Mlčochem v polemice se mnou (LN 11. 7.) je nekorektní. Zamlčuje, že smlouva nezavádí právní subjektivitu a právní nadřazenost běžné mezinárodní organizace, ale organizace výjimečné, s převahou nadstátních prvků. Ty de facto zřizují nedemokratickou vládu nad členskými státy.

O suverenitu bychom nepřišli jen v ekonomice jako nyní, kdy nemůžeme uzavírat dohody se státy vně EU. Byli bychom provincií v zahraniční politice, soudnictví a vnitru. Neříkal pan Zaorálek z ČSSD, že smlouva o radaru s USA odporuje Lisabonské smlouvě?

Nerovnost členských států je podstatou Lisabonské smlouvy, kde v hlasování kvalifikovanou většinou rozhoduje velikost států. Rovnost je tak rovností před smlouvou, jež rovnost ruší. To právník Mlčoch neví?

Nekorektně, protože neúplně, vykládá čl. 48 smlouvy. Zamlčuje, že změna způsobu hlasování nepodléhá ratifikaci, ale parlamentnímu souhlasu. Ví pan Mlčoch, že veto parlamentu není sjednáním a ratifikací smlouvy? Ve smlouvě jsou ostatně i skandálnější místa. Právník Mlčoch hájí právně neobhajitelné.

Prof. PhDr. Miloslav Bednář, CSc., Praha

Martínkova iniciativa a její spojenci na MHMP

Ad LN 21. 7.: Věřím, že se dočkáme

Napsal jsem do LN takovou úvahu o tom, jak umění působí blahodárně na lidskou psýchu (Ti nám to dali pořádně sežrat! LN 17. 7.), což mělo být poměrně nevýbojné připodotknutí k poněkud agresivním billboardům Iniciativy za Prahu spravedlivou, k níž se hlásí jakýsi pan Martínek. Navázal jsem tak na článek Ludvíka Vaculíka o potřebě zvýšit počet nikoliv policistů a kamer, ale počet poctivých lidí. A šlo mi jen o to, abych vysvětlil panu Martínkovi, že peníze poskytnuté kultuře vlastně nejsou vyhozené. Ani slovem jsem se nedotkl pražského magistrátu – neměl jsem totiž k tomu důvod. Zatím došlo k dohodě a magistrát ji poctivě plní. A pojednou se ozval člen výboru pro kulturu pan Bednář a místo, aby zcela logicky se mnou souhlasil, začal poněkud nelogicky vypočítávat, kolik peněz nám magistrát poskytuje za měsíc a kolik za rok. Ano, je to velmi slušná částka, která pomůže Semaforu existovat i nadále. A pokud budou naši zastupitelé mít potřebu zmiňovat se o své pomoci třeba jednou měsíčně, rád k tomu pokaždé dodám, že ano, podporu dostávám a vážím si jí. A k tomu přidám třeba přehled, zač jsme ty peníze utratili.

Pan Bednář vůbec nepochopil, že můj článek mířil úplně jinam – proti těm, kdo dotace na divadla poskytované magistrátem zpochybňují a své pochybnosti vylepují na nárožích. A jeho věta, že jsem se rozhodl zaútočit proti vandalům, zlodějům a násilníkům, mi nedává vůbec smysl. Z ohlasů, kterých se mi na můj článek dostalo, vím, že má slova byla správně pochopena: kultura zušlechťuje národ. A jestliže tvrdím, že násilníci a zloději, kteří kradou měděné okapy, nechodí do divadel, snažím se tím doložit, že lidé, kteří chodí do divadel, na koncerty a na výstavy, patří k ušlechtilejší části našeho národa, nic víc. Proč tuhle samozřejmou věc musím znova vysvětlovat, a dokonce obhajovat? Ale přesto jsem panu Bednářovi za jeho příspěvek v LN vděčen, aspoň vím, že má pan Martínek se svou iniciativou spojence i na magistrátu. Jo, a ještě něco: kdyby chtěl pan Bednář být spravedlivý, tak by ke svým výpočtům také uvedl, jaké jsou v dnešní době náklady na provoz divadla.

Jiří Suchý, Praha

A co nacisté, kteří znali klasickou hudbu?

Ad LN 17. 7.: Ti nám to dali pořádně sežrat!

Pan Suchý se mýlí ve svém základním myšlenkovém východisku. Píše: „Nedovedu si představit člověka, který by jeden den obdivoval představení baletu Labutí jezero, a druhý den nám šel ukrást měděný okap.“ Já si ho představit dovedu. A nejen to. Historie nám podobných příkladů poskytuje bezpočet. Za všechny jmenujme některé pohlaváry nacistického Německa, o nichž je známo, že byli výbornými znalci klasické hudby. S upřímným zaujetím večer vyslechli koncert romantických sonát Richarda Wagnera, aby druhý den ráno poslali na smrt několik set Židů. Vliv umění na lidskou společnost je téma nikoliv na novinovou glosu. Nicméně je evidentní, že pan Suchý jej dramaticky přeceňuje. Stejně jako to ve vztahu ke svému dílu činí všichni elitáři. Což ovšem neznamená, že umění není životně důležitou součástí života zdravé společnosti. Bezpochyby je. Je však na pováženou, jestliže česká divadelní ikona nechápe a nerozumí roli svého díla ve společnosti. A je velmi na pováženou, jestliže česká divadelní ikona dělí svět na lidi „humanistické“ (rozuměj – ty, kdo chápou, rozumí a vědí) a na lidi „technicko-ekonomické“ (rozuměj – ty, kteří jsou jaksi z podstaty tak tupí, že nechápou vůbec nic).

Ing. Jiří Ševčík, Plzeň

Rozšíření JETE, záchrana energetiky ČR

Ad LN 21. 7.: Jádro! Jiné řešení neexistuje

Společnost ČEZ se rozhodla řídit budoucími potřebami ČR a udělala první krok k rozšíření jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky. Pačesova komise to ve své zprávě napsala jasně, bez jádra se v budoucnu ČR neobejde. Pokud ideologická slepota odpůrců jádra bude i nadále klást výstavbě jaderných elektráren překážky, tak nám naši potomci poděkují a budou se nás ptát, proč nemáme elektřinu. Uvědomme si, že větrníky, sluneční nebo vodní elektrárny nás nespasí. Odborníci dokazují, že pokud tento problém nezačneme v dohledné době řešit, tak se skutečně dostaneme do vážných potíží.

František Vaškeba, Tábor

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy