Středa 3. července 2024, svátek má Radomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Kdepak radar. Hrozbou pro ČR je něco jiného

Ad LN 17. 12.: Čeká se na dohodu ODS-ČSSD

Pomalu by se měla ona, radary a pár stovek amerických vojáků u nás odmítající, většina Čechů vzpamatovat a trochu se zamyslet nad tím, co se stává skutečnou hrozbou. Je to pronikání silných průmyslových, energetických či leteckých společností z východu. Pan Sobotka, stínový ministr financí (ČSSD) sice ví, že současná vládní koalice by nás měla více připravit na možné silné dopady globální ekonomické krize, ale to, že bychom také měli být předem připraveni na možný teroristický útok, nechápe či chápat nechce. Kdyby se toto ohrožení stalo opravdu akutním, bylo by už pozdě něco budovat.

Vilém Hofman, Libáň

A slovenštinu u nás úřady akceptují?

Ad LN 17. 12.: Konec češtiny na Slovensku

Redaktor Luboš Palata nás informuje, že slovenská vláda navrhuje zákon, podle kterého se nebude ve styku s úřady používat čeština. Cituje O. Dostála, že Čech, který použije na úřadě svůj mateřský jazyk, může za to zaplatit pokutu. Snad nejen mne, ale i jiné čtenáře napadne, jak je to u nás. Může se slovensky hovořící český občan obrátit třeba na soud nebo na ministerstvo přípisem napsaným slovensky? O tom se čtenář LN nedozví. Luboše Palaty si vážím pro jeho reportáže z Bratislavy. Vyciťuji z nich, jak jsme si se Slováky pořád blízcí a že se od nich můžeme o lecčems poučit. Už za měsíc například z toho, jak přijmou lidé v Bratislavě euro. Zamýšlím se však nad něčím jiným. Neuvažoval pan redaktor o tom, jakou reakci jeho článek vyvolá u radikálně nacionalisticky vyladěných čtenářů? Že může vyvolat šovinistickou nenávist. Že se třeba někteří lidé rozhodnou nejet na dovolenou na Slovensko ze strachu, aby nedostali pokutu, budou-li mluvit česky?

Oldřich Vinař, admed.vinar@ecn.cz

Rozdělení pokračuje

Ad LN 17. 12.: Konec češtiny na Slovensku

Tak nám chtějí na Slovensku opět o něco zvýšit hráz bránící obapolnému sblížení. Jedná se tentokrát o jazykovou bariéru. Mysleli jsme si, že vstupem do EU se smažou rozdílnosti vytvořené rozchodem v roce 1992, zdá se však, že nacionalismus je lákavější. Podle obsahu školních učebnic byla role Čechů v obrození národa po roce 1918 mizivá a i dnes tu je snaha vybudovat emancipované Slovensko společným úsilím Čechů a Slováků bagatelizovaná.

Zatímco v Brně máme Štefánikovu ulici, čtvrť tohoto jména nebo Štefánikova kasárna, na Slovensku nemá mladší generace možnost se ptát po původu Masarykovy ulice, či se zvědavostí postát u jeho sochy. Byla by zajímavá debata, kdo má větší zásluhu na obrození Slováků, zda Masaryk, či Andrej Hlinka, jehož pomník se tyčí v Žilině. To Maďaři jsou šťastnější, na jižním Slovensku památníky i pomníky maďarských buditelů nejsou vzácností.

Jan Roman, Brno

Pochybnosti o titulech

Ad LN 15. 12.: Dříve CSc., dnes PhD.

Se zájmem jsem si přečetl článek o používaných akademických titulech v současnosti. Bohužel jsou v něm některé nepřesnosti, týkající se titulu, udělovaného na závěr doktorského studijního programu. V zákoně o vysokých školách č. 111/1998 Sb, § 47, odstavec (5) je uvedeno: „Absolventům studia v doktorských studijních programech se uděluje akademický titul,doktor‘ (ve zkratce,Ph. D.‘ uváděné za jménem)“, tedy nikoliv „PhD.“. Dále tato zkratka je odvozena od latinského pojmenování „philosophiae doctor“ a měla by se tedy podle hláskování české abecedy vyslovovat „péhádé“ a nikoliv „piejčdý“, což odpovídá hláskování anglické abecedy. Je faktem, že se v praxi toto anglické hláskování často používá, ale nepokládám to za správné. Mám též určité pochybnosti o tom, že tento titul odpovídá tzv. „velkému doktorátu“.

Jaroslav Kalous, Brno

Neexistující titul

Ad LN 15. 12.: Dříve CSc., dnes PhD.

Volal mi kamarád, že používám neexistující akademický titul! A důvod? Ten je právě v tom, že v článku chybí velice běžný a důležitý titul používaný v Kanadě, USA a i jinde; tedy „B. Comm.“ (Bachelor od Commerce). Osobně jsem obdržel tento akademický titul již v roce 1975, na University of Calgary, Canada, a právoplatně a hrdě tento titul používám, společně s následujícím titulem M. Sc. (Bus. Admin.), (Master of Science in Business Administration, což je ekvivalent MBA), na University of British Columbia in Vancouver, Canada, 1976.

Lew Westline, B. Comm., M. Sc.

Mandát pro prezidenta

Ad LN 17. 12.: Motto dne

Jak uvedly LN, Václav Klaus před časem prohlásil, že od žádného občana nedostal mandát, pokyn, příkaz ani prosbu, aby na Pražském hradě k prezidentské zástavě vyvěsil vlajku EU. Jako občan ČR tímto žádám, aby se na Hradě vlajka EU vyvěšovala. Vyzývám dále všechny spoluobčany, kterým záleží na dobrém jménu naší republiky, aby k tomuto racionálnímu státnickému gestu dali „požadovaný“ mandát Ing. V. Klausovi, když on sám nechce, nemůže nebo prostě neumí překročit sám sebe pro svoji „virtuální velikost“. A současně mu chci připomenout, že Hrad není jeho vlastnictví, stejně tak i součastná funkce, které zneužívá k propagaci soukromých názorů doma i ve světě a tím škodí zájmům státu.

Dr. Jan Pudil, jpudil@email.cz

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy