Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Nerozloučení s velkým umělcem

Ad LN 28. 1.: „Odcházel s myšlenkami na Tebe a Tvou maminku“

A tak nás bulharský karikaturista vystihl nadmíru přesně. To, co prokázaly naše „špičky“ po celou dobu boje o dílo Jana Kaplického, završily nyní při rozloučení-nerozloučení s tímto velkým umělcem. Hrad, ministerstvo kultury, ředitel NG, jaká ubohost, provinčnost, a doslova nekulturnost se projevila v plné nahotě. Samozřejmě, díla Jana Kaplického se nemusí líbit každému, ale přesto mohli představitelé státu a kultury alespoň vzdát čest člověku, který svým věhlasem dělal Česku dobrou „reklamu“. Ale, bohužel, zapadá to dokonale do obrázku, který v poslední době ukazuje úroveň „českého myšlení“. David Černý, výtvarník-provokatér, to velice dobře odhalil svou Entropou. Děkuji těm, kteří svým důstojným rozloučením s architektem Kaplickým a pokračováním boje za jeho odkaz dokázali, že u nás existují lidé, kteří si váží umění a umělců.

Vilém Hofman, Libáň

Upřesnění citátu

Ad LN 28. 1.: Kořeny občanovy skepse

Ondřej Neff, který vždy všechno ví a ve všem má jasno, ve svém komentáři zmínil citát „Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali“ a označil ho za „nejnovější produkt lidové moudrosti“, který prý nacházíme namalovaný na zdech našich měst. Protože se s tímto citátem setkávám už řadu let a jeho původ jsem neznal, Neff mne pobídl k tomu, abych se pokusil jeho původ zjistit. Nebylo to úplně jednoduché, ale díky Googlu se mi to podařilo. V češtině jsem to vůbec nehledal, ale v němčině („Wenn Wahlen etwas ändern würden, wären sie verboten“) se objevily dva možné zdroje: Kurt Tucholsky a Clara Zetkin. Nicméně visel nad nimi otazník. Úspěšný jsem byl až v angličtině: Emma Goldman, americká anarchistka a mírová aktivistka litevského původu, stojí za citátem „If voting changed anything, they’d make it illegal“. Voila. Mimochodem, žila v letech 1869 až 1940, takže o „nejnovější produkt lidové moudrosti“ se nejedná.

David Binar, Praha

Krize připomíná mimo jiné význam vzdělání

Ad LN 22. 1.: Druhá vlna krize

Poločas školního roku přináší možnost - a současně nutnost - rozboru úspěchů i věcí, které se nevydařily. Právě k tomuto bilancování a posouzení příčin případné známkové krize je asi určen pololetní prázdninový pátek, neboť jinak se podle mého názoru jedná o den zcela bezdůvodného školního volna.

Poločasová přestávka ve fotbalové kabině bývá často velmi drsná, vzájemné obviňování z dosavadního krizového vývoje zápasu doplňují vulgarismy silnější než předvedená hra. O pololetní přestávce by nad nevydařeným vysvědčením zbytečně ostrá a obviňující rodičovská slova padat neměla.

Vysvědčení není jen sloupec čísel, cejchujících příslušné dítě v jednotlivých předmětech. Zkusme se na ně podívat pohledem žáka: kromě mé vlastní snahy svědčí moje vysvědčení i o tom, jak se na něm spolupodílíte vy rodiče (pravidelným dohledem nad mou pravidelnou přípravou), vy učitelé (srozumitelným výkladem, spravedlností a nápaditostí) i vy ředitelé škol (tím, že pro tu nápaditost učitelů vytváříte prostor). Ano, ten dokument by se měl spíše jmenovat mysvědčení, protože je hodnocením naší společné práce.

Hospodářská krize a „vízo“? Avízo rostoucí nezaměstnanosti - pomineme-li další nevyhnutelné dopady nastupující krize - pouze podtrhuje rostoucí význam dosaženého vzdělání. Vždyť lidé s vysokoškolským vzděláním tvoří v současnosti pouhá dvě procenty z celkového počtu nedobrovolně nezaměstnaných, mají tedy všechny předpoklady přizpůsobit se a uspět i v době krize. Procento dlouhodobě nezaměstnaných vysokoškoláků se ani v období budoucí recese radikálně nezvýší, což o pracovnících s nižším vzděláním rozhodně platit nebude.

Brýlemi se skly broušenými ekonomickou krizí musíme nyní nahlížet na vše. I na to „blbý“ vysvědčení.

Mgr. Milan Kůtek, kutek@gymcheb.cz

Větší riziko než plyn může být atom

Ad LN 28. 1.: Žádný zdroj energie není absolutně výhodný

Souhlasím s panem Kastlem, ba víc, podle mne nedávná plynová krize naopak ukázala, že naše závislost na Rusku v tomto energetickém médiu je spíše jen hypotetická. Jistě, tomu, že ani průmysl, ani domácnosti přerušení dodávek do ČR nijak nepocítily, a že jsme dokonce mohli vypomoci i sousednímu Slovensku, že jsme vyčerpali jen menší část našich zásob, napomohly také zvýšené dodávky plynu z Norska. Ale kdybychom vybudovali ještě další zásobníky (a co nám v tom brání?), nemuseli bychom si kvůli spolehlivému zásobování plynem dělat žádné velké starosti. To spíše dodavatel Gazprom, který už nyní utrpěl značné finanční ztráty v důsledku přerušení jeho dodávek. Rozhodně bude mít minimálně stejný zájem plyn nám prodat, jako my o jeho koupi.

Zcela jiné je to ale třeba s atomovou energetikou. Tam jsme na Rusku závislí prakticky stoprocentně. Jaderné palivo si sami vyrobit nedokážeme, Dukovanům ho dodává ruská firma Tvel a v nejbližší době bude jeho výhradním dodavatelem i pro Temelín. A jako by to nestačilo, majitelem provozů jaderného strojírenství v podniku Škoda Plzeň se stala další ruská firma, holding OMZ, jinak též skupina UralmašIžora. A drobná pikantnost, jedním z jejích podílníků je - Gazprom. Bude zajímavé sledovat, zda a do jaké míry bude chtít konkurovat sám sobě podporou české jaderné energetiky.

PhDr. Miroslav Hudec, Česká Lípa

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz
Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz

Pravidelné soutěže najdete také na našich sociálních sítích, především instagramu a facebooku.