Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Nastane doba vládního údržbářství

Ad LN 16. 4.: Účet pro Jiřího Paroubka

Naše sněmovna potřebuje po vzoru Bundestagu tzv. vótum konstruktivní nedůvěry. Tam opozice vyslovením nedůvěry vládě okamžitě nabízí - a většina sněmovny schvaluje -nového premiéra (kancléře). Ten téměř okamžitě začíná se svou vládou vládnout až do předčasných voleb, ve kterých si nechá svou parlamentní většinu (ne)potvrdit voličem. Jinými slovy: opozice musí mít připravený personál a program.

To se v Česku neděje. Ohnutím ústavy se vítězná opozice může radovat ze „sousedovy zdechlé kozy“ a úřednickému premiérovi nutit jí vybraný personál a programové body bez špetky spoluzodpovědnosti. Úřednický premiér se tak ocitá v roli kuchaře, který může míchat vařečkou při pečení dortu pejska a kočičky podle receptů dvou nejsilnějších stran. Tato situace má své výhody, ale jen pro někoho.

Členové úřednické vlády mohou okrášlit svůj životopis funkcí ministra, prezident se může zvýraznit v roli starostlivého Otce vlasti, koalice a opozice mohou startovat do volební kampaně nezatíženy vládní zodpovědností a některé lobbistické kruhy si prý též přijdou na své. Prodělají občané této země. Oni budou muset „sežrat“ onen příšerný „pejskokočičí“ dort, nastane doba údržbářství, kdy se zem nepohne kupředu ani o píď a zapláče i sama demokracie.

V našem případě zapláče i Evropa. Ta už asi ale české předsednictví EU potichu sama ukončila a těší se na „normální“ vedení pod taktovkou Švédska.

Milan Březina, Praha

Jakou politiku? Žádnou!

Ad LN 16. 4.: Rath mluví otevřeně

Pan František Kratochvíl se na konci svého dopisu ptá, jakou politiku hájí soudci. Doufám a je mým přáním, že ŽÁDNOU!!!

Miroslav Hradil, Brno

Co je k tomu vede?

Nejspíš ješitnost

Ad LN 10. 4.: Proč nechci komunistu premiérem

Politikaření v Česku je nekalá živnost, kde trh a prachy vyžadují veliké klapky na očích. Jak dlouho vzkvétal pan Tlustý v ODS, než jim vlastnoručně vytáhl špunt z necek! Také on se neošklíbal s mokrým diplomem v roce 1985 vstoupit do skomírající profláknuté partaje. Tím si koupil kariéru prvně. Pak se mu zamotala hlava doprava a teď bude dělat zase chvíli železného muže. Chytří bezobratlovci na otevřené scéně - a nepřijdou ten stát rozhodně levně.

Pokud pominu červené knížky -a to myslím všeobecně pro všechny ty pány, dámy - nevím, jak uznávané kapacity z lukrativních špičkových pozic mohou být ochotny na tři čtyři měsíce naskočit do neznáma a dělat tam kašpary. Kromě ješitnosti mě nic jiného nenapadá.

Za tu dobu budou sice mít k dispozici do rodinného alba různé fotky s pohlaváry, své dopisní papíry s hlavičkou, vizitky s tituly, možná se naučí orientovat v budově a ze které strany nastupovat do přistaveného vozu. Pokud je někdo kapacitou, nedá se přece zlákat k takovému dobrodružství, jako ani nemůže vyrazit na stejnou dobu mimo úřad na střechu světa.

Miroslav Stříbrný, stribrny.miroslav@volny.cz

Magistr na faře

Ad LN 16. 4.: Žádný překlad není „zbožnější“ než...

Rád sleduji diskuse nad překlady Shakespeara a odnesl jsem si z nich, že každý překlad je výkladem a kompromisem mezi věrností originálu, srozumitelností pro posluchače a uměleckým podáním; nicméně orientovat se v nich může jen odborně vzdělaný anglista. Podobně se tolkienolog srdcem i duší naučí anglicky a milovník Sergeje Lukjaněnka rusky.

Všem znalcům literatury je to jasné, pouze křesťané se vyžívají v tom, že pořádají doslova koňské dostihy mezi biblickými překlady. Já jsem vyrostl na Bibli kralické, která spojuje krásu s často až otrockým sledováním hebrejského a řeckého originálu. Později přišel překlad tzv. ekumenický, který používám v kostele, ale dobře vím, že je daleko méně přesný.

Nevytýkám nikomu, že se posune ještě o jeden či dva překlady dále, ale mělo by tomu být tak, že když se na zvonku faráře nachází označení „Mgr. Samuel Pobožný“, potom ten titul magistr znamená, že by měl být schopen běžně pracovat s hebrejským a řeckým textem a samostatně srovnávat kterýkoliv překlad s originálem. Místo toho se pan magistr často jen pošklebuje muslimům, jak jsou zaostalí, že nutí své členy se naučit arabsky, a sám ani neví, kde má v knihovně řecký a hebrejský slovník (já se alespoň snažím nikomu nepošklebovat). Jsem rád, že to u mnohých kolegů neplatí a díky nim můžeme mnohost biblických překladů přijímat jako obohacení, nikoli jako soupeření.

Miloš Hübner, Trnávka

Navrhuji zavést fackovné

Ad LN 11. 4.: Rath se mstí soudkyni na poplatky

Poslední Rathův čin - zveřejnění telefonního čísla na soudkyni - je opravdový případ krajní nechutnosti a byl v tomto listu okomentován. V návaznosti na soc. dem. řešení krize hospodářské (a zde jde jednoznačně o krizi morální) navrhuji zavedení fackovného. Kolik stojí jedna facka panu Rathovi, již víme. S přihlédnutím k aktivitám zmíněného hejtmana však zavedení fackovného zřejmě zatíží státní rozpočet více než šrotovné.

Václav Vančura, Tábor

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!