Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Evropská unie je mírový projekt

Ad LN 9. 7.: Fanatismus a neznalost Evropu...

Miloslav Bednář, místopředseda Strany svobodných občanů, mě obvinil z neznalosti a (euro)fanatismu. Rád bych proto krátce reagoval na jeho argumentaci z pohledu člověka žijícího v EU dvacet let (oproti šesti letům Bednářovým). Trvám na tom, že Evropská unie je především mírovým projektem, ze kterého se postupně vyvinul projekt ekonomický, lidskoprávní a sociální. Ne náhodou pocházeli moudří (a vzdělaní!) otcové předchůdkyně Evropských společenství - Montánní unie uhlí a oceli -ze zemí dvou tradičních rivalů: Francie a Německa. Pouhých deset let po konci nejstrašnější války v dějinách v troskách zničené Evropy položili bývalí nepřátelé na smrt základy pro trvale mírovou a prosperující Evropu.

Bednářovu argumentaci balkánskými válkami devadesátých let dvacátého století považuji za úder pod pás či spíše gól do vlastní branky. Balkánské války nezavinila EU, ale nacionalismus a separatismus ve spojení se skomírajícím státním komunismem. A bude to opět Evropská unie, která přijímáním nových členů z balkánského prostoru trvale zamezí ozbrojeným konfliktům v této tradičně neklidné části Evropy. Mohli jsme se o tom přesvědčit i v nedávném případě urovnání problému námořního koridoru mezi Slovinskem a Chorvatskem, kdy referendum a diplomacie nahradily střelbu.

Autor mi vytýká, že za kolébku demokracie považuji Francii místo například Švýcarska, Anglie či Spojených států. Ano, demokracie měla kolébek několik, nechť si ale pan filozof Bednář zjistí, kdy obdržely volební právo švýcarské ženy a odkdy se stali plnohodnotnými občany lidé černé pleti v USA. Vyjádření zástupce České národní banky k různým „dohodám“ mezi Francií a Německem v roli „hegemonů“ je zcela irelevantní, protože Česká republika není členem eurozóny, ba ani kurz koruny zatím není navázán na kurz eura.

Pan Bednář se též mýlí, když německou demokracii považuje pouze za „naoktrojovanou“ Spojenými státy po skončení druhé světové války. Jako filozof by měl vědět, že německé demokratické tradice sahají daleko do předminulého století, minimálně až do roku 1848.

Závěrem lze konstatovat, že pan Bednář nepropásl příležitost mlčet, naopak, Evropa je prostorem svobodné výměny názorů. On a jeho pidistrana pouze zapomněli voličům místo iracionální eurofobie a strašení nabídnout atraktivní a volitelný program. Kdyby ho měli, tak dnes mohl třeba sestavovat vládu místo toho, aby polemizoval s Evropanem - čtenářem Lidovek. Milan Březina, Praha

Když A, tak i B

Ad LN 2. 7.: Sluneční panely nás vyjdou na bilion...

To A je, že sluneční panely nás všechny, kteří jsme je nepostavili, přijdou pěkně draho - aniž by přírodě bylo nějak pomoženo, nejistý zdroj stejně musí být zálohován.

To B je, že drahý nesmysl přišel z EU a místně byl umocněn vládou s účastí zelených.

Závěry si už každý učiní své.

Karel Šebesta, aerokarel@centrum.cz

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce