Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doplněk k nekrologu M. H.

Česko

Milan Hübl je nesporně tragická postava 20. století. Celý život byl posedlý politikou - a ta ho nakonec semlela. Historik dělnického hnutí, stává se v roce 1968 rektorem Vysoké školy politické ÚV KSČ. „Je smutnou skutečností, že v této době škola a její vedení nejenže straně nepomohly, ale naopak postupně a stále výrazněji se stávaly ideologickým centrem pravicových sil ve straně,“ stojí v Hüblově stranickém hodnocení ze září 1969.

V dubnu 1969 byl možná klíčovým spojencem Gustáva Husáka a výrazně přispěl k jeho zvolení do čela strany. O rok později byl vyloučen ze strany a na počátku 70. let odsouzen za podvracení republiky na 6,5 roku do vězení. Propuštěn byl až v roce 1976, o rok později podepsal Chartu 77.

StB mu věnovala stále větší pozornost: „Se jmenovaným začaly být prováděny tzv. vynucené kontakty od roku 1978. Postupně se podařilo jejich úroveň zvýšit natolik, že je možno je zpravodajsky využívat, a to jak při získávání poznatků, tak při vlivově rozkladném působení v prostředí.“ V květnu 1987 byl Hübl registrován jako tajný spolupracovník s krycím jménem Tomáš. Do své smrti pak podával StB informace z prostředí osmašedesátníků a byl za to i finančně odměňován.

Svým způsobem měl štěstí, že se pádu normalizačního režimu a otevření jeho archivů nedožil.

Slovníček PÚV KSČ - předsednictvo Ústředního výboru Komunistické strany Československa XVIII. sjezd KSČ - konal se v listopadu 1990, ale už jako sjezd přejmenované KSČS: ta vytvořila federaci KSČM (založené na jaře 1990) a slovenské KSS; když se KSS přejmenovala na Stranu demokratickej ľavice, federální KSČS 7. dubna 1992 zanikla Obroda - Klub za socialistickou přestavbu Obroda, od začátku r. 1989 zahrnoval především bývalé osmašedesátníky

Autor: