Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Doufám, že porozumím“

Česko

Unikátní projekt v Ostravě – Strážníci se učí, jak účinně komunikovat s Romy

OSTRAVA Město Ostrava chce naučit své strážníky lépe komunikovat s Romy. Strážníci proto projdou důkladným několikaměsíčním školením. „Jde o unikátní projekt,“ říká Irena Štěrbová z občanského sdružení Iniciativa občanského bezpečí domova, které kurz připravilo.

O romských zvycích a zvláštnostech mají strážníkům kromě psychologů a sociologů přednášet i dvě Romky z Ostravy. „Naši strážníci si s romskou komunitou mnohdy nevědí rady. Rozhodli jsme se to řešit,“ říká mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová. Přitom ostravská policie nezaplatí za školení svých čtrnácti mužů a jedné ženy ani korunu. Granty obstaralo občanské sdružení.

Vařit na více dní? Vyloučeno Kurz včera zahájilo patnáct ostravských strážníků. V měsíci říjnu na ně čekají závěrečné zkoušky a seminární práce. Vybraní strážníci pracují v lokalitách, kde žije hodně Romů. „Sloužím v osadě Bedřiška v Mariánských Horách. Žijí tam dvě třetiny nepřizpůsobivých občanů,“ říká David Jurečka, jeden ze strážníků, kteří se na kurz přihlásili.

Jurečka u městské policie pracuje již sedm let a kurz na téma poznávání Romů je pro něj prvním v kariéře. „Někteří se komunikaci nevyhýbají, jiní ale nekomunikují vůbec,“ popisuje strážník svoji „klientelu“ v nechvalně známé ostravské osadě.

Denně muži v uniformách řeší na Bedřišce drobné přestupky, jakými jsou pálení odpadků, narušování pravidel občanského soužití, rušení nočního klidu nebo krádeže barevných kovů. „Doufám, že minoritě lépe porozumím,“ odpovídá Jurečka na otázku, co si od několikaměsíčního školení s názvem Specialista řešení romské problematiky slibuje.

Obdobné semináře v menším rozměru, avšak s podobným zaměřením nejsou v Ostravě úplnou novinkou. „Už deset let školíme sociální pracovníky, zdravotnický personál nebo učitele,“ říká Lýdie Poláčková, ostravská městská koordinátorka pro romskou problematiku. „Spousta lidí z majority o Romech mnoho věcí neví, a policisté už vůbec ne,“ míní Poláčková.

Jako aktuální příklad uvádí v neděli odvysílanou reality show Výměna manželek, kde figuroval romský otec rodiny z Ostravy. Nevycházel z údivu, když mu „vyměněná“ manželka navrhovala, aby se jídlo pro rodinu navařilo na více dní.

„U Romů se musí vařit každý den, a když něco zbude, pak se to vyhodí. Někdo si pak může myslet, že Romové špatně hospodaří,“ uvádí jeden z příkladů romských specifik ostravská koordinátora. Podobná školení na téma romských odlišností absolvují na Ostravsku od loňského roku i republikoví policisté.

Rezervovaně, či přímo odmítavě se stavějí k obdobným projektům na školení městských strážníků v některých jiných městech. Ředitel městské policie v Chebu Jiří Šmolík uvádí, že podobné školení by mohlo být dokonce kontraproduktivním opatřením a rasismem naruby. „Strážníci musí přistupovat k Romům jako k jakémukoli jinému občanovi,“ argumentuje ředitel. Prakticky stejné stanovisko zaujímá i litvínovský ředitel městské policie Zdeněk Urban.

Autor: