Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dozvíte se, co, proč a jak fotit

Česko

O kurzech LN, digitální fotografii a vývoji na trhu s fotoaparáty s Ondřejem Typoltem, marketingovým ředitelem společnosti Olympus C&S, která je hlavním partnerem projektu Naučte se fotit lépe.

* LN Proč jste podpořili již druhý ročník kurzu digitální fotografie v Lidových novinách?

Abychom dokázali naše zboží prodávat správným lidem, investujeme nemalé prostředky do různých vzdělávacích programů, do školení pro zákazníky. Aby dokázali s našimi přístroji dobře fotit. A kurz, který již druhým rokem připravují Lidové noviny, do naší strategie přesně zapadá.

* LN Měli jste nějaké ohlasy na loňský ročník?

Lidé se nás například ptali, kde se dají karty z loňského kurzu po jeho skončení opatřit. Karty jsme proto vydali v elektronické podobě na portálu Mujolympus.cz.

* LN Co očekáváte od druhého ročníku?

Je tam podstatná myšlenková změna, podstatná změna v kvalitě. Vloni jsme řekli: Foťte, foťte digitálně. Letos je to posunuté o několik pater výš, protože lidem říkáme: Už fotíte, tak vám letos řekneme, jak můžete fotit ještě lépe. Zapojili jsme do kurzu širší okruh profesionálních fotografů, kteří se nebojí dát návod, jak dosáhnout nejlepšího výsledku. Říkáme: Naučíme vás fotit tak, že budete vědět, co fotíte, proč to fotíte a hlavně jak to fotíte.

* LN Jak digitální fotografie změnila amatérské fotografování?

Je to fenomén počátku tohoto století a tisíciletí. Je to něco, co jsme neočekávali, když jsme v roce 1997 uvedli na trh první spotřební digitální fotoaparát. Za astronomickou cenu. Rychlost, jakou se etablovala digitální fotografie, byla pro řadu lidí překvapivá. Očekával se daleko pomalejší nárůst. Je prokazatelné, že digitální fotografie již předběhla fotografii klasickou.

* LN A kterým směrem se vyvíjí trh? Co chtějí vaši zákazníci?

Trh se vyvíjí dvěma směry. První, nejmasovější část uživatelů chce zaznamenávat emoce v čase a na určitém místě a tolik nelpí na tom, aby výsledný efekt byl extrémně kvalitní. Proto se velmi dobře ujaly mobilní telefony s fotoaparátem. Patří sem všichni ti, kdo si kupují plně automatické fotoaparáty - ti chápou rozdíl mezi malinkou čočičkou v mobilu a větší čočkou fotoaparátu. Výsledek je adekvátní tomu, co fotí, víc se tím nechtějí zabývat. A patří sem také lidé, kteří chtějí mít záznam těch tří parametrů, o kterých jsem mluvil - emoce, čas a místo - navíc kvalitní.

* LN A ta druhá skupina?

To jsou trochu náročnější uživatelé. Dřív je uspokojilo, že udělají rychlý záznam fotografie, že mají kvalitní výsledek, že s ním mohou pracovat na počítači. Nyní se posunují dál. Chtějí pracovat s časem, s clonou, se syrovými daty. Když to tedy vezmeme z produktového pohledu, tak plně automatické fotoaparáty jsou postupně nahrazovány fotoaparáty s více funkcemi. A nyní nastává výrazná technologická změna. Hodně lidí už nepřemýšlí, zda si koupí automatický fotoaparát s manuálními funkcemi, ale rovnou pomýšlí na digitální zrcadlovku. V době analogové fotografie měla zrcadlovky úzká skupina amatérských fotografů. Tato skupina se rozšiřuje. Uživatelé si uvědomují kvality zrcadlovky, flexibilitu z hlediska výměny objektivů, kvalitu optiky.

* LN Jsou v tom Češi nějak specifičtí, nebo kopírují světové trendy?

Percentuálně je tu daleko větší skupina lidí, kteří považují fotografování za svého koníčka.

* LN Jak se bude technika dál vyvíjet?

Během sto padesáti let vývoje fotografie nedošlo k zásadní změně: od desek se přešlo k filmům, kinofilmům a mikrofilmům. Ke skokové změně došlo až s nástupem digitální fotografie. Možná, že už další skokové změny tohoto typu nepřijdou, nebo nepřijdou v dohledné době. Technologické změny budou vycházet od zákazníků, výrobci budou nabízet miniaturizace, používání technologií z jiných oblastí -jako je třeba bezdrátové připojení, GPS navigace.

* LNA chtějí se uživatelé sami zlepšovat, nebo jen, aby jejich fotoaparáty fotily lépe samy?

Naše zrcadlovky v té nejnižší, amatérské třídě nabízejí stejný komfort jako kompaktní fotoaparáty, ale stejné možnosti jako profesionální zrcadlovky. A tato kombinace přesně uspokojuje potřeby našich zákazníků. Mohou používat plně automatický režim a další režimy jako v kompaktním fotoaparátu a bez přemýšlení pořídí rychlou fotku. Mohou ale také přepnout do poloautomatického režimu. A chtějí-li dosáhnout přesného výsledku, mohou všechno vypnout a používat manuální režim.

* LN Má Olympus nějaké vyhraněné oblasti, druhy fotoaparátů, na které se speciálně soustředí?

Podívejte se na produkty pěti vedoucích značek na trhu. Všichni nabízíme fotoaparáty ve všech čtyřech kategoriích: plně automatické, stylové, ultrazoomy a zrcadlovky.

* LN Čím se tedy lišíte?

Nabízíme například dva naprosto ojedinělé aparáty. Je to Mju 850 a Mju 1030 s označením SW. Jsou outdoorové, vysoce odolné, mohou se potopit do tří a deseti metrů, mohou spadnout z výšky bez rizika poškození. Zákazníky pro tyto fotoaparáty můžeme hledat ve věkové kategorii čtyři až devadesát let. Malým dětem je rodiče bez obav půjčují, protože se nebojí, že se něco stane, když jim vypadnou z ruky. Fotí jimi lidé žijící aktivním životem, kteří se věnují sportu, outdooru, jezdí na kole. Tito lidé vědí, že se jim fotoaparát nezničí, když jim spadne do sněhu při snowboardu. Nezničí se, když s ním praští o skálu při lezení. Ale tyto fotoaparáty si pořizují také lidé, kteří jezdí v létě k moři a chtějí tam bez obav fotit. Zajímavý je také druhý věkový extrém: půjčovali jsme fotoaparáty důchodcům a jedna stařenka - bylo jí přes devadesát a byl to její první fotoaparát - nafotila nádherné fotky a velmi si pochvalovala, že se nebála, co by se stalo, kdyby jí přístroj upadl.

Autor: